Найкращі фільми Алена Делона
Ален Делон – один із найвизначніших акторів французького кінематографа. Його образ у свідомості глядача часто пов’язаний з амплуа героя-коханця, сяючого доброчесного лицаря або принципового детектива/поліцейського інспектора. Це логічно, адже у другій половині 70-х та у 80-х роках він зіграв чимало ролей у бойовиках, романтичних пригодницьких комедіях та поліцейських історіях. Проте Делон зовсім не актор розважального кіно (або, скажімо так, розважальне кіно – далеко не єдиний сегмент кінематографа, в якому він був зайнятий). Працюючи з такими метрами французького та італійського кіно як Лукіно Вісконті, Мікеланджело Антоніоні, Жан-П’єр Мельвіль, актор повною мірою розкрив свій драматичний талант, виконуючи найрізноманітніші ролі.
Ми не намагаємося применшити значення розважального кіно – ми самі є шанувальниками і цього жанру теж (та й у статті буде чимало розважальних фільмів), ми лише звертаємо увагу на те, що Ален Делон заслуговує на куди більшу увагу, ніж це прийнято вважати. Почасти його спіткала та сама доля, що й Жан-Поля Бельмондо: той теж починав із фільмів Годара, але в підсумку запам’ятався більшій частині глядачів як образ мужнього борця за справедливість із “Професіонала” та десятка поліцейських бойовиків на кшталт “Одинака”.
Ще один стереотип, жертвою якого до певної міри став Делон – це просто красивий чоловік на екрані, а не актор. Насмілимось стверджувати, що це зовсім не так (не в сенсі краси, звичайно – тут не може бути жодних сумнівів, це один із найкрасивіших чоловіків в історії світового кіно; а в сенсі професійного рівня). Сподіваємось, що добірка фільмів, яку ми склали, дозволить у цьому вкотре переконатися.
Отже, kinowar.com представляє найкращі фільми Алена Делона. Якщо вам подобається те, що ми робимо, підтримайте наш сайт донатом.
22. Борсаліно (Borsalino) 1970
Почнемо ми зі зразка того самого розважального кіно, про яке так багато написали у вступі. Починається фільм практично як дипломна робота якогось початківця, настільки прямолінійними виглядають знайомство і протистояння двох хуліганів, місцевих бандитів (Делон і Бельмондо). Однак поступово історія зльоту двох кримінальних талантів набуває рис драми і практично трагедії. Важко сказати, чи був таким задум режисера та сценаристів, чи рішення було ухвалено в процесі. За дві години відбувається повна еволюція від простого пригодницького легковажного бойовичка до гангстерської дорослої реалістичної трагедії (та й продовження, “Борсаліно і компанія”, вийшло набагато похмурішим за настроєм). Двоє дрібних бандитів поступово прокладають собі шлях до верхівки кримінального Марселю, але, як усім відомо після перегляду великої кількості гангстерських стрічок, перебування на вершині не означає, що ти став щасливим.
21. Шукачі пригод (Les aventuriers) 1967
За тональністю цей фільм частково нагадує картину вище у списку: починається він як легка пригодницька комедія, майже легковажна (персонаж Делона, наприклад, не розуміє, що для прольоту літака під Тріумфальною аркою потрібно отримати дозвіл, його товариш (Ліно Вентура) зайнятий збіркою з підручних матеріалів неймовірного гоночного авто з супермотором, а їхня випадкова подруга і зовсім приходить з нізвідки і миттєво захоплюється будь-яким новим починанням – компанія божевільних романтиків, що сказати), але поступово трансформується в драму, а ближче до фіналу і в трагедію. Це характерна риса багатьох французьких фільмів 60-70-х – пригодницькі чи навіть комедійні за жанром, вони можуть закінчуватись доволі сумними подіями, але при цьому залишати глядачеві відчуття світлого смутку, а не безнадійності та зневіри.
Таким є і “Шукачі пригод” – після серії невдач у своїх починаннях троє ентузіастів вирушають на пошуки скарбу в далеких африканських водах за наведенням, яке може виявитися легендою для ловців удачі або блефом. Вітер у волоссі, яскраве сонце і море навколо. Романтика рано чи пізно закінчиться: великі гроші приваблюють багатьох людей, і далеко не всі вони такі ж шукачі пригод за духом.
20. Червоне сонце (Soleil rouge) 1971
Схрещення вестерну та японського самурайського бойовика зараз уже не виглядає таким незвичним кроком. Але на початку 70-х зіткнення двох цивілізацій виглядало набагато свіжішим. Ален Делон та Чарльз Бронсон грають двох лихих бандитів, які грабують поїзди на Дикому Заході кінця 19 століття. В одному з таких поїздів їде дипмісія з Японії, щоб подарувати американському президенту подарунок від японського імператора – унікальний меч, інкрустований золотом. Меч викрадають, і на пошуки вкраденого вирушає нетривіальний дует – самурай (Тосіро Міфуне з “Сім самураїв” та багатьох інших фільмів Акіри Куросави) та бандит (персонаж Бронсона, якого кинув його колишній напарник). Якщо самурай не доставить меч у зазначений термін, йому доведеться зробити харакірі, а якщо Бронсон дістанеться Гоша (Делон), то останнього чекає дещо страшніше за харакірі.
19. Сицилійський клан (Le clan des Siciliens) 1969
Фантастичне тріо на головних ролях – Жан Габен, Ліно Вентура та Ален Делон. Досвідченого грабіжника (Делон) заарештували, йому загрожує смертна кара. Але сицилійська мафія, яка домінує і у Франції, допомагає йому втекти. Персонаж Делона пропонує голові клану (Габен) пограбувати ювелірну виставку, щоб він зміг виїхати з країни. План пограбування амбітний, на хвості комісар поліції (Вентура), а грабіжник при цьому примудряється закрутити роман із дружиною старшого сина боса. З усього видно, що нічим хорошим ця історія закінчитися не може…
18. Підозра (Спалені клуні) (Les granges brûlées) 1973
Похмурий детектив у французькому стилі. Делон грає слідчого, який веде справу загибелі молодої жінки. Її тіло та автомобіль були виявлені на дорозі неподалік ферми в горах. Мотивом може бути значна сума грошей, яка зникла. А підозра падає на родину фермерів. В головній жіночій ролі знялася легенда французького кіно Симона Синьйоре.
17. Поліцейський (Un flic) 1972
Нетиповий кримінальний трилер від режисера Жан-П’єра Мельвіля. Ален Делон у ролі комісара, який розслідує пограбування банку. До справи причетні гроші наркоторговців, але головна проблема приходить звідки не чекали: поліцейський розуміє, що до афери причетні його друг і його жінка (у ролі коханої Делона чарівна Катрін Денев). Мельвіль намагався надати фільму більше реалістичності, а тому замість крутих поворотів сюжету глядачу судилося стежити за методичним нарощуванням напруги та психологічними муками головного героя, який поступово приходить до невтішних висновків.
16. Нова хвиля (Nouvelle vague) 1990
Дві легенди французького кіно – режисер Жан-Люк Годар та Ален Делон зустрілися у цій картині на зрілому етапі своєї кар’єри. Навряд чи це стало найбільш пам’ятними роботами і для актора, і для постановника, але це однозначно цікавий досвід співпраці. Заможна графиня живе на березі Женевського озера і одного разу підбирає чоловіка, якого збила на своїй машині. Вона дбає про нього, але коли він їй набридає, легко позбавляється його, проявляючи повну байдужість. На його місці нізвідки з’являється чоловік, який називає себе його братом. На відміну від слабкого та безініціативного родича, він наполегливий та енергійний. Тепер він контролює графиню, і коли приходить черга кинути її напризволяще, то вся влада опиняється в його руках. Фільм переповнений посиланнями до різних літературних і кінотворів, від Данте до Тарковського.
15. Тегеран-43 (Tegeran-43) 1981
Дуже довгий детективний романтичний фільм спільного виробництва Франції та СРСР, в якому часом логіка поступається місцем емоціям, але цей недолік заповнює чудова музика Жоржа Гарваренца. Його пісня у виконанні Шарля Азнавура та Мірей Матьє «Une vie d’amour» – одна з найвідоміших мелодій в історії кіно, яка зворушить навіть найчерствішого глядача.
Делон грає інспектора французької поліції, Армен Джигарханян – найманого вбивцю, що працює на терористів в одній дуже складній справі щодо зриву тристоронніх переговорів глав держав антигітлерівської коаліції. Розвідник і перекладачка з перської у цій метушні зустрілися зовсім випадково, але пронесли свої почуття через десятиліття.
14. Басейн (La piscine) 1969
Роман Алена Делона та Ромі Шнайдер, німецької ікони кіноіндустрії, був предметом тривалих обговорень публіки, особливо після раптового розриву. Пара в житті і на екрані дуже пам’ятно з’явилася у детективі “Басейн”. Письменник та його дівчина відпочивають на віллі в Сен-Тропе. Біля величезного басейну вони безтурботно проводять дні, поки в гості не навідується друг письменника та колишній залицяльник його нинішньої пасії. Поступово між чоловіками зростає напруга на тлі прихованих ревнощів персонажа Делона до минулого коханої та його невдач у професійній кар’єрі. І ось, друг письменника мертвий – він потонув у басейні, а головний герой говорить про те, що це був нещасний випадок. Однак поліція і сама дівчина мають сумніви в тому, що це справді так…
13. Смерть негідника (Mort d’un pourri) 1977
Коли всі навколо пов’язані, коли зраду можна очікувати від близьких, коли гроші керують і великими політичними фігурами, і їхніми підручними, кому вірити? Як врятувати свого давнього друга, депутата, причетного до вбивства на тлі сварки з корумпованим босом, і при цьому самому не потрапити до в’язниці чи на той світ? При цьому у друга також не надто чиста совість, у чому він сам з часом зізнається. У підсумку герой Делона змушений боротися за честь друга, своє життя та життя коханки товариша в нерівній сутичці з сильними світу цього. Дуже захоплюючий і напружений детективний трилер про брудні ігри у світі великої політики.
12. Вдова Кудер (La veuve Couderc) 1971
Дуже нетипове кіно для Делона – він грає злочинця-втікача, який знайомиться з літньою вдовою (Симона Синьйоре) в селі і стає її захисником. Він оберігає її від рідні померлого чоловіка, яка хоче відібрати у самотньої жінки будинок, а вона дає йому житло, роботу та їжу. І ці стосунки здаються такими перспективними, якби не те, з чого все починалося: Ален Делон грає втікача, а значить, скоро минуле наздожене його…
11. Прощай, друже (Adieu l’ami) 1968
Ще одна спільна робота двох суперзірок свого часу – Алена Делона та Чарльза Бронсона. Француз і американець, два колишні військові товариші, зустрічаються на небезпечній справі – пограбування великої компанії. Під час різдвяних свят, коли в офісі нікого немає, вони мають відкрити сейф. Як завжди, щось йде не за планом, і двоє крутих хлопців опиняються у дуже скрутній ситуації.
Нерівності сюжету та недоробки в описі характерів двох головних героїв легко компенсуються тим, наскільки круто цей дует виглядає на екрані. Миттєва хімія між акторами, що стало приводом пізніше знову зустрітися на майданчику “Червоного сонця”.
10. Поліцейська історія (Flic Story) 1975
Жан-Луї Трентіньян блискуче грає вбивцю та грабіжника-рецидивіста, а Ален Делон – детектива поліції, який відчайдушно його розшукує. За реальною історією переслідування “ворога суспільства №1” у Франції 30-х і 40-х років, невловимого Еміля Буїсона, який якщо і потрапляв за ґрати, то обов’язково втікав. Спільники не поспішають здавати його, бо бояться його гніву, а якщо хтось ризикне стати інформатором поліції, то Буїсон не зупиняється ні перед чим, щоб вчинити розправу над зрадником. На його боці страх, інстинкти хижака і диявольська удача, а у інспектора планомірний методичний підхід до розслідування та безстрашність – він особисто переслідує грабіжника та його банду.
9. Перша ніч спокою (La prima notte di quiete) 1972
Трагічна історія кохання та пристрасті до гри. Професор філології у виконанні Делона – гравець і серйозно розчарована у житті людина. Втомлений від мінливості долі та стосунків зі своєю супутницею, він прибуває в Ріміні, щоб працювати викладачем на заміні в іншого вчителя на кілька місяців. Він закохується в студентку, подругу одного зі своїх нових знайомих по грі, а вона закохується в нього. Але навряд чи в такій комбінації можливий щасливий роман.
8. Мосьє Кляйн (Mr. Klein) 1976
І знову дуже нетипова картина для звичного образу Делона. Він грає вправного ділка, який скуповує за вигідною ціною витвори мистецтва у євреїв, які змушені залишати Париж після нацистської окупації. У не обтяженого муками совісті бізнесмена справи йдуть вгору: грошей все більше, коханка в наявності і жодних причин для смутку. Проте зовсім несподівана обставина все ламає: у місті виявляється його повний двійник за ім’ям та прізвищем. І складність для ділка у тому, що цей “двійник” – єврей. Поліція незабаром виявляє серйозний інтерес до персони бізнесмена, адже вона підозрює, що саме він і є цим таємничим євреєм.
7. Самурай (Le samouraï) 1967
Розкішний та дуже стильний кримінальний трилер. Ідеальний найманий убивця ретельно готується до кожної своєї справи, ніколи не хибить і не залишає слідів. Ніхто не знає про нього нічого, гроші він отримує через посередників, його репутація у злочинному світі бездоганна. І все-таки після одного із замовлень система дає збій. Випадково потрапивши до поліції під час облави, найманець тепер у полі зору комісара поліції. Довести останній нічого не може, але тепер кілер під ковпаком. Ситуація для нього ускладнюється ще й тим, що і його колишні наймачі хочуть його позбутися…
6. Затемнення (L’eclisse) 1962
Завершення “трилогії відчуження” від Мікеланджело Антоніоні. У головних ролях Ален Делон та Моніка Вітті. Жінка важко переживає розрив стосунків. Вона зустрічає біржового маклера, який займається справами її матері, і вони поступово зближуються. Але їхнім стосункам заважають устремління молодої людини, яка зосереджена на грошах, успіху та “швидкому коханні”. Як і в попередніх двох фільмах трилогії, Антоніоні аналізує природу самотності та відчуженості людини у суспільстві.
5. Двоє в місті (Deux hommes dans la ville) 1973
Напружений психологічний трилер про те, як помилки минулого не дають колишньому злочинцю розпочати нове життя. Він вийшов із в’язниці раніше терміну за зразкову поведінку, не в останню чергу завдяки турботі свого тюремного вихователя (Жан Габен), який поступово стає йому справжнім другом та наставником. Він допомагає йому облаштуватись на волі, проводить з ним час, запрошує до свого дому. Все рухається у правильному напрямку, і персонаж Делона щиро налаштований ніколи не повертатися до свого кримінального минулого, навіть незважаючи на спроби друзів знову затягнути його туди. Проте інспектор, який колись його заарештував, не вірить у виправлення. Він максимально упереджено ставиться до колишнього злочинця і змушує його зірватися.
4. Леопард (Il gattopardo) 1963
Масштабне історичне полотнище від Лукіно Вісконті. Палермо скоро впаде перед загонами Гарібальді, перед аристократією постає складний вибір: бути вірними Бурбонам чи присягнути Савойській династії. Головного героя на прізвисько “Леопард” грає Берт Ланкастер, а його енергійного племінника – Ален Делон. “Леопард” – представник вимираючого виду аристократів, вірних своїм принципам, нехай вони і знаходять можливість підлаштуватися під реалії, що змінюються, щоб залишатися на плаву. Але світ навколо змінюється дуже швидко, і поступово глава сімейства розуміє, що йому навряд чи знайдеться місце в оточенні спритних ділків. Він усіляко підтримує племінника, який встигає перебудуватися, коли це потрібно для кар’єри чи для особистого життя, проте сам він поступово згасає в новій реальності нуворишів…
3. Червоне коло (Le cercle rouge) 1970
Фільм про ретельно сплановане пограбування, який не відповідає звичним канонам жанру. Жан-П’єр Мельвіль не намагається додати легкої музики та жартів для того, щоб глядачеві було легше дивитися черговий кримінальний бойовик. Він ставить сцену пограбування практично в режимі реального часу без діалогів і фонової музики. Він не додає твіст для штучного нагнітання напруги. Режисер планомірно розповідає історію компанії суворих чоловіків, серед яких дуже різні персонажі Алена Делона, Іва Монтана та Джана Марія Волонте, які пов’язані однією справою і йдуть на максимальний ризик. А за ними йде холоднокровний інспектор поліції – і тут ще одна несподіванка, цього меланхолійного і дуже серйозного самотнього чоловіка грає Бурвіль, якого в такому образі публіка ще не бачила.
2. На яскравому сонці (Plein soleil) 1960
Екранізація роману Патриції Гайсміт більше відома сучасному глядачеві в постановці за участю Метта Деймона, Джуда Лоу та Гвінет Пелтроу. Але першим “талановитим містером Ріплі” став саме Ален Делон. Молода людина втирається у довіру до сина багатія. Батько юнака найняв його, щоб повернути сина додому, проте останній має зовсім інші плани. Він насолоджується життям на своїй яхті з подругою та новим другом Томом, який поступово починає захоплюватись тим розгульним способом життя, який веде його багатий приятель. І тоді Том вирішує вбити його і зайняти його місце.
1. Рокко та його брати (Rocco e i suoi fratelli) 1960
Найкращий фільм вибирати завжди складно, але у випадку з “Рокко та його брати”, мабуть, сумнівів не було. Це не тільки одна з найкращих ролей Алена Делона, а й чудовий фільм про зіткнення мешканців італійської провінції з новою реальністю великого міста. Хтось йде працювати на завод, хтось боксує і стає зіркою, а хтось не може знайти своє місце в цьому дорослому і такому важкому житті. Поступово проблеми поглинають братів, і раптово з’ясовується, що головною небезпекою для них не є зовнішні загрози, а вони самі. Ревнощі, заздрість, безсилля, сліпа лють штовхають рідних хлопців на найшаленіші і найжорстокіші вчинки – і в якийсь момент здається, що з цієї ситуації вже немає виходу…
Майже тригодинне полотно від італійського класика Лукіно Вісконті, одна з перших (разом із “На яскравому сонці”) великих ролей для Алена Делона та купа нагород на різних фестивалях, у тому числі на Венеційському.
Якщо вам подобається те, що ми робимо, підтримайте наш проєкт
Читайте також:
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom