How does it feel
To be without a home
Like a complete unknown
Like a rolling stone?
Боб Ділан, Like a Rolling Stone
Нечасто зустрінеш байопік про відому особистість, знятий ще за її життя. Утім, останнім часом цей тренд набрав обертів. Услід за «Месьє Азнавур» та «Роббі Вільямс: Better Man» на великі екрани вийшов фільм «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» (A Complete Unknown) Джеймса Менґолда («Аутсайдери», «Лоґан»).
Сценарій Менґолд написав спільно з Джеєм Коксом, колишнім кінокритиком, автором картин Скорсезе «Банди Нью-Йорка» та «Мовчання». Основою для стрічки про легенду фолк-музики послужила книга Елайджи Волда «Dylan Goes Electric!» 2015 року.
«Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» розповідає про становлення музиканта. 1961 рік, нікому невідомий Боббі (справжнє ім’я – Роберт Аллен Ціммерман) приїздить на Мангеттен, аби провідати смертельно хворого кумира – ікону фолку і кантрі Вуді Гатрі (Джон Макнейрі). Прямо в лікарні він знайомиться також із Пітом Сіґером (Едвард Нортон), який бере малого під своє крило, сподіваючись відродити за його допомоги фолк-музику. Ділан же, який хоч і тяжіє до фолку, не хоче обмежувати свою творчість жодними рамками, пояснюючи, що йому подобається найрізноманітніша музика, і що електричні інструменти теж можуть звучати гарно. Ось і маємо перший, ключовий, конфлікт фільму – бажання Ділана бути вільним від рамок, в які його заганяють уподобання публіки, контракти продюсерів та бачення наставників.
Варто відмітити, що Менґолд і Кокс не надто переживають за плавність своєї оповіді і доволі схематично зображують шлях до слави молодого талант. Від перших виступів 20-річного юнака на відкритих мікрофонах у клубах Нью-Йорка, до хедлайнера найбільшого фестивалю фолк-музики у Ньюпорті проходить якихось 4 роки в реальному житті та менше двох годин екранного часу.
За цей час автори встигають показати Боба Ділана ледь не святим. А як інакше, коли ти знімаєш кіно про живу ікону, яка у свої 83 роки досі дає концерти? Тобі неодмінно потрібне схвалення героя фільму. Тому, наприклад, на прохання Ділана його дівчину Сьюз Ротоло замінили на вигадану Сільвію Руссо (Ель Феннінґ).
Стосунки з жінками, а Ділан був ще той ловелас – це ще одна сюжетна гілка, на яку покладаються Менґолд і Кокс. І тут в них виходить не дуже, бо кожен раз як фільм звертає на стежку романтики, вся історія провисає, як погано натягнута струна. Зрозуміло, що його постійні розставання і повертання до першого кохання – Сільвії Руссо, чи регулярної партнерки по сцені – Джоан Баез – мають підсилити романтичний образ юнака, але автори явно забагато часу виділяють на другорядну мелодраму.
Інфантилізм співака – ось ключова характеристик, яку стрічка «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» невтомно доносить глядачам. І справа не лише у неспроможності обрати кохану чи коханку. Хлопець на екрані не вміє не те що постояти за себе, але навіть кави заварити. Все, чого він бажає – це «бути співаком, який здатен заробити собі на хліб». Але здобувши, нарешті, славу, починає одразу жалітися на її тягар. Бо, бачте, всі від нього чогось хочуть, і не дають йому бути собою. От тільки на пряме питання Боба Нойвірта: «А яким ти хочеш бути?», хлопець не знаходить, що відповісти, відмахуючись дитячим: «Не таким, яким мене хочуть бачити усі». Якби не величезний талант, не лише у співі, а й, у першу чергу, написанні не за роками глибоких текстів, напускна таємничість з постійними темними окулярами на носі та інфантильний бунт героя фільму «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» просто дратував би.
А так, йому все сходить з рук. Ділан на екрані нагадує херувима з церковних розписів доби бароко, на якого ніхто не здатен дивитися без замилування. Загадковий менестрель у прекрасному виконанні Тімоті Шаламе, який чудово відтворив акцент героя та самостійно виконав пісні, дійсно западає в серце.
Одначе виникає питання, чому Менґолд та Кокс обрали саме цей період з життя артиста? Адже тут явно немає драми. Екранний Ділан не вживає наркотиків і не пиячить, хоча часто виглядає немов не в собі і прокидається з похміллям. Непрості стосунки з жінками теж не назвеш чимось критичним, бо для нього важливішою була думка кумирів – Вуді Гатрі та Джонні Кеша, а з цим все чудово, вони Ділана люблять, як мати дитину: без жодних умовностей.
Річ у тім, що початок 60-х – це Карибська криза, антисегрегаційні марші, вбивства Джона Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга. Світ палав, а прості люди віднаходили надію у простих піснях фолк-музикантів, новим голосом яких став Боб Ділан. І саме він, бажаючи того чи ні, став прикладом того, як можна не слідувати нормам, встановленим старим істеблішментом. Як політичні керманичі довели світ до прірви ядерного конфлікту та соціального вибуху, так і керманичі фолк-сцени намагалися триматися звичних рамок, а Ділан, як справжній бунтівний підліток, влаштував свій дитячий демарш, чистий і нестримний, немов гірська річка.
Сьогодні ж ми спостерігаємо нову хвилю ядерних погроз безумного російського диктатора, обіцянку тотальної відміни цензури від новообраного президента США, який в перший день правління помилував усіх 1 600 осіб, засуджених за штурм Капітолію у 2021 році, а найбагатша людина світу зігує з інавгураційної сцени на весь світ. То де ж нам взяти свого цілковитого незнайомця, який скаже, що «хороша пісня може принести тільки користь» і поведе нас до світла своєю доброю музикою?
Фільм «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» вийшов непоганою спробою створити політичне висловлювання у форматі байопіку. Звісно, американський фолк не має тієї популярності сьогодні, як це було у 60-х, стрічка дещо затягнута і регулярно скочується в банальну мелодраму, а головний камінь спотикання – це те, що важко сприймати у якості катарсису зірваний юнаком концерт фолк пісні посеред галявини в Ньюпорті. А проте хороший акторський ансамбль, дух 60-х і злом між акустичною та електронною музикою може зацікавити глядачів.
Дмитро Сидоренко
Читайте також:
Всі фільми режисера Джеймса Менголда, ранжовані від найгіршого до найкращого
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom