Найкращі і найгірші фільми про вампірів
Успіх нового “Носферату” від Роберта Еґґерса вкотре продемонстрував, що зацікавленість публіки в історіях про вампірів нікуди не поділась (навіть якщо знову і знову розповідають приблизно одну й ту саму історію). Згадаємо найкращі фільми про кровососів, а це означає, що паралельно згадаємо і найгірші, адже вони постійно йдуть поруч, тримаючи одне одного за руку.
20 найкращих і 5 найгірших картин про вампірів. Підтримайте нашу редакцію, якщо крові в цій статті буде достатньо.
Найкращі фільми про вампірів
Дракула (Bram Stoker’s Dracula) 1992
Френсіс Форд Коппола – геній. Однією з граней його геніальності є спроможність розповідати прості, в принципі, історії, таким чином, щоб глядач не міг відірватися від екрану дві і більше годин і при цьому знаходив для себе щось за межами цієї розповіді. Адже його “Дракула” – ледь не найбільш відома вампірська історія, яка знову опинилась перед очима публіки. Тим не менш, її епізоди стоять перед очима і зараз, більше тридцяти років потому. Тональність, атмосфера, образи головних та другорядних персонажів, візуальне втілення – режисер крок за кроком склав картину, яка ніби завжди була тут, поруч. Ми просто повернули голову і побачили графа Дракулу, клерка, який приїхав до нього, щоб укласти угоду по нерухомості, його наречену, яка є реінкарнацією кохання графа чотирьох століть тому, професора Ван Гелсінга та інших мешканців Великої Британії кінця XIX століття.
Звісно, успіх був би неможливий і без видатного акторського ансамблю. Перш за все, це Ґері Олдмен, який однаково переконливий і як сивий старий монстр, і як молодий містичний герой-коханець. Кіану Рівз, Вайнона Райдер, Річард Е. Грант, Том Вейтс, Ентоні Гопкінс в ролі Ван Гелсінга та магічна Моніка Беллуччі в ролі дружини графа – ми дописали цей абзац і пішли переглянути цей фільм ще раз.
Що ми робимо у тінях (What We Do in the Shadows) 2014
Перший справжній прорив для новозеландця Тайки Вайтіті, який потім набрав таких обертів, що мав навіть знімати нові “Зоряні війни” (але на цьому шляху щось пішло не так). Чорна (дуже) комедія про чотирьох вампірів, які живуть у 21 столітті і намагаються вижити й надалі. Вдень вони ховаються на хаті від сонячного світла, вночі вони виходять на вулиці новозеландської столиці і полюють на людей.
У 2019 за мотивами фільму і під контролем його творців у тій самій мок’юментарній манері було створено серіал, шостий сезон якого у 2024 році став фінальним.
Виживуть тільки коханці (Only Lovers Left Alive) 2013
Джим Джармуш створив ліричну історію ніжного кохання. Щоправда, двох старих істот, які мають пити кров, щоб вижити. Щоправда, їх грають Тільда Свінтон і Том Гіддлстон, тому виглядають вони дуже гарно. Щоправда, кров їм пити все одно необхідно. Вони уникають цього по максимуму, але часи змінюються, навколо вже не старий добрий світ, а тому рано чи пізно доводиться йти на крайні заходи. Поетична історія крихкого кохання в суворій реальності нових часів – не дивно, що саме Джармуш вирішив взятися за цю метафоричну розповідь.
Пропащі хлопці (The Lost Boys) 1987
Комедійний фільм про місто вампірів, що створено у 80-ті? Та це ж має бути треш! Тим більше, погляньте хоча б на кадр вище.
Все вірно, це і є треш у стилі 80-х. Але хіба це погано, якщо це чорна комедія з навмисно налаштованою на максимум дозою гротеску та іронії. Два брати приїжджають в нове місто з розлученою нещодавно матір’ю до її батька. Вони доволі швидко розуміють, що з містечком щось не так, і що доведеться мати справу з чимось надприродним…
Читайте також: Найкращі голлівудські комедії 90-х років
Блейд (Blade) 1998
Свого часу Блейд став справжньою подією (особливо з урахуванням того, що всесвітів Марвелу ще не було, все це виникло набагато пізніше – заснований на коміксах Марвел 70-х, за словами Раяна Рейнольдса, “Блейд” і його головна рушійна сила, Веслі Снайпс, були тими, хто прокладав цю дорогу для наступних поколінь). Горор про напівлюдину-напіввампіра, мати якого вампіри укусили під час вагітності, вирізнявся достатньою винахідливістю при доволі стандартній історії помсти хорошого хлопця поганим хлопцям.
Блейд 2 (Blade II) 2002
А далі стало ще цікавіше: не всі пам’ятають, але другу частину “Блейда” поставив маестро жахів та надприродного – Ґільєрмо дель Торо. Історія отримала серйозний твіст: Блейда запросили приєднатися до себе вампіри, яким тепер загрожують інші вампіри, новий вид, який не помирає від срібних куль через мутацію. Оскільки вони загрожують і людям, Блейд погоджується – він очолює той загін, який зібрали, щоб боротися, власне, з ним самим…
Цікаво, чи отримаємо ми колись нову версію Блейда з Махершалою Алі (чи кимось іншим), і з якої саме історії розпочнуть нову сагу?
Хронос (Cronos) 1993
Якщо мова зайшла про Ґільєрмо дель Торо, то згадаємо про його дебютний повний метр – він також був про кровососів. «Хронос» – це магічний прилад, який дарує його володарю вічне життя. Як завжди, є серйозні побічні ефекти: для того, щоб все працювало, потрібно пити кров. Алхімік, який створив пристрій, прожив 400 років, але потім трагічна випадковість обірвала його життя. Тепер у «Хроноса» новий власник, але він не єдиний, хто хоче контролювати безсмертя, тому поступово навколо пристрою виникає справжній кривавий хаос…
Баффі — винищувачка вампірів (Buffy the Vampire Slayer) 1992
В ті роки не можна було казати, що це хороше кіно. Навіть ті, кому воно подобалось, якось так сором’язливо зазначали, що є у ньому певні цікаві деталі, але загалом це для дітей, і якесь все несерйозне, та й взагалі, все зроблено якось недолуго.
І це не дивно, хто ж зізнається у любові до розважального кіно, яке виглядає як класичні стрічки класу “Б”? До того ж, коли воно виходить в один рік з “Дракулою” Копполи і у порівнянні виглядає максимально невигідно. Але тепер, коли пройшло більше тридцяти років, з дистанції все очевидно: у цьому простому і місцями викривленому кіно була іскра, яку важко пояснити раціонально.
Та ще й шалений акторський склад: Крісті Свенсон, Дональд Сазерленд, Рутгер Гауер, Люк Перрі, Гіларі Свонк. Навіть Бен Аффлек там був у епізоді – за його словами, він настільки ганебно зіграв, що його роль довелося дублювати.
Через п’ять років Сара Мішель Геллар стала новою Баффі – тепер вже у серіальному форматі (також доволі успішному).
Ренфілд (Renfield) 2023
Всі пам’ятають інший фільм про вампірів з Ніколасом Кейджем, з якого пішов один з найвідоміших інтернет-кіномемів («Поцілунок вампіра»). Але на диво, нова історія про аб’юзивні стосунки між Дракулою і його вірним помічником (Ніколас Голт) стала свіжою, справді веселою і навіть трохи зайшла на територію трилера (хоча чорна комедія тут домінує, звісно). Це майстерність режисера і акторів – подавати прості лінійні розповіді таким чином, щоб це було не нудно дивитись. З Кейджем і Голтом питань ніколи не було, а режисером став Кріс Маккей, який поки ще не отримав належного визнання, хоча на його рахунку вже є вельми непогана “Війна завтрашнього дня” з Крісом Праттом, залученість до сценарію гомерично смішного “Підземелля і дракони: Честь злодіїв” та, звісно ж, “Lego Фільм: Бетмен”.
Майже стемніло (Near Dark) 1987
Доволі нетиповий фільм для Кетрін Біґелоу, до того ж, вона хотіла зняти вестерн. Але гроші вдалося знайти тільки тоді, коли до жанру додали історію про вампірів, тому все це перетворилося на суміш вестерну і вампірського горору.
Кочові вампіри їздять по Штатам на великому фургоні. В одному з селищ молода вампірка кусає юнака та закохується у нього. Йому зберігають життя, але тепер йому потрібно когось укусити самому, щоб обернутися на нового вампіра. А юнак, ясна річ, відмовляється. Це викликає лють у старших вампірів, і дівчині тепер доводиться його захищати…
Читайте також: Маловідомі фільми 80-х, варті перегляду
Дівчина повертається одна вночі додому (A Girl Walks Home Alone at Night) 2014
Це була б похмура історія про буденне життя міста, де син доглядає батька, залежного від героїну, а сутенер загрожує їм обом через борги, але сюди домішана важлива частина про вампірів, яка миттєво змінює баланс сил. Щоправда, це не змінює похмурої тональності історії (та й фінал тут не такий лінійний та передбачуваний, як в більшості стрічок жанру).
Носферату — привид ночі (Nosferatu: Phantom der Nacht) 1979
Ще одна з класичних стрічок про Носферату – від режисера Вернера Герцога. Це свого роду проміжний етап передачі естафети від Фрідріха Мурнау, який першим зняв “Носферату” у 1922 році, до Копполи і тепер вже і Еґґерса. Чи є відмінність у історіях від різних авторів? Принципових немає. Але тональність і атмосфера завжди різні (тим більше, Мурнау і Герцог – це німецька школа кіно, а Коппола і Еґґерс – Голлівуд, хоча і більш авторський).
Казкові актори у головних ролях – Клаус Кінскі в якості Носферату, Ізабель Аджані грає Люсі і Бруно Ганц – Джонатана Харкера. Кінскі, здається, був народженим грати цю роль, а молоді Бруно Ганц та Аджані виглядають як природжені персонажі готичних романів.
Граф (El Conde) 2023
Якщо ви бачили хоча б один з байопіків “жіночої” трилогії чилійського режисера Пабло Ларраїна (“Джекі” про Жаклін Кеннеді, “Спенсер” про принцесу Діану, “Марія” про Марію Каллас), то ви мали змогу зрозуміти, що цей митець не обмежує себе формальними рамками, історичними, фактичними чи принциповими. В історії чілійського диктатора, генерала Піночета, він пішов ще далі: зробив його вампіром, який, нарешті, вирішує померти після кількох сотень років життя на Землі…
Тінь вампіра (Shadow of the Vampire) 2000
Ще одна історія про Носферату, його кохану і його слугу? Не зовсім. Це історія про те, як знімали першого “Носферату” Мурнау. Але нетипова: тут Макс Шрек, перший виконавець ролі культового вампіра, справді п’є кров людей. Чи це лише чутки, а насправді він таким чином намагається глибше зануритись в роль? Лінії між кіно і реальністю завжди були розмитими, на цьому ця стрічка і грає.
Макса Шрека грає неймовірний Віллем Дефо (так, це він на фото), а режисера, Фрідріха Мурнау, грає Джон Малкович. В такій теплій компанії саме місце розповсюдженню чуток про щось надприродне і неприємне.
Голод (The Hunger) 1983
Унікальна комбінація акторів: Девід Боуі, Катрін Денев і Сьюзен Серендон. І унікальний любовний трикутник: вампірка (Денев), її коханий – віолончеліст (Боуі) і геронтологиня (Серендон). Віолончеліста вампіром зробила героїня Денев ще XVIII столітті у Франції в обмін на обіцянку вічного кохання. Втім, її обіцянка була обманом: в наші дні (80-ті роки) її коханий починає швидко старіти, перетворюючись на засушену власну копію. Тоді він і звертається за допомогою до геронтологині…
Читайте також: Топ не романтичних серіалів про кохання
Впусти мене (Låt den rätte komma in) 2008
Ледь не найсильніший фільм у списку: скандинавська історія дружби двох підлітків-ізгоїв, які втікають від знущань у школі і відчувають миттєву симпатію один до одного. Хлопець не жаліється батькам, які живуть окремо. Хоробрості його вчить його нова подруга, яка не впевнена у власному віці, а ще ходить по снігу в легкому одязі і не замерзає. Дивна дівчинка стримується, щоб не напасти на хлопця, адже їй потрібна кров. Кров їй приносить її старий помічник, але після низки подій стає зрозуміло, що їй потрібен новий. До того ж і в школі ситуація навколо хлопця стає більш напруженою…
Після цього фільму шведський режисер Томас Альфредсон поставив шпигунський трилер “Шпигун, вийди геть!”. А сам фільм буквально через два роки прогнозовано отримав голлівудський ремейк з тією ж назвою (до речі, також непоганий – дівчинку зіграла Хлоя Морец, а хлопця Коді Сміт-Макфі, режисером став майбутній режисер “Бетмена” – Метт Рівз).
Від заходу до світанку (From Dusk Till Dawn) 1996
Цей фільм Роберта Родрігеса починається як кримінальний бойовик, але з певного моменту робить впевнений розворот на 180 градусів і стає вампірським горором. З усіх людей, мабуть тільки Родрігесу і вдалося б провернути подібний трюк (бо навіть зараз, тридцять років потому, час від часу все одно хтось починає казати “ні, ну як це можливо”). Двоє братів (Квентін Тарантіно і Джордж Клуні) втікають від правосуддя в Мексику, беручи в заручники родину, що мандрує на власному трейлері (Гарві Кейтель, Джульєтт Льюїс, Ернест Лю). Коли вони перетинають кордон і потрапляють в бар Titty Twister, вони думають, що всі проблеми позаду. Насправді, проблеми тільки починаються.
Спрага (Thirst) 2009
Пак Чхан Ук, режисер і сценарист корейського фільму, найбільш відомий за стрічкою “Олдбой”. У головній ролі Сон Кан Хо, найбільш відомий за “Паразитами” і “Спогадах про вбивство”. Він грає католицького священика, який відправляється в Африку, щоб взяти участь в дослідженні смертельного вірусу. Він єдиний з піддослідних, хто повертається додому живим, але з часом він розуміє, що перемогли вірус за допомогою того, що йому перелили кров вампірів. І тепер у священика, що вижив, нова проблема: жага крові.
Інтерв’ю з вампіром: Хроніка життя вампіра (Interview with the Vampire) 1994
Вампір розповідає журналісту свою історію, щоб пояснити, чому безсмертя не є чимось благословенним. Попри всі переваги життя вампіра, неможливість повернутися до звичайної рутини людського побуту з роками стає справжньою трагедією. Луї (Бред Пітт) став оберненим мимоволі. Він втратив жагу до життя після персональної трагедії, і його знайшов досвідчений вампір Лестат (неймовірна трансформація Тома Круза, ледь не перша його роль негативного персонажу). Разом вони мандрують по Європі, зустрічаючи собі подібних та створюючи нових вампірів, часто проти їх бажання…
Носферату (Nosferatu) 2024
Отже, Роберт Еґґерс звернувся до вічної теми Носферату та, розповівши приблизно ту саму історію, вклав в неї нові сенси. Традиційно вражаюче попрацювавши з світлом і тінню, візуально режисер створив довершену картину. А з точки зору загального враження, здається, задоволеними залишились як шанувальники режисера, так і ті, хто ще не стикався з його творчістю.
Хоча, ті, хто чекав на певний прорив (щоб не казати революцію), могли бути трохи розчаровані тим, що це “ще одна класична постановка” історії вампіра.
Тепер згадаємо найгірше (але у меншому обсязі, просто для порівняння).
Найгірші фільми про вампірів
Ісус Христос — мисливець на вампірів (Jesus Christ Vampire Hunter) 2001
Взагалі-то, ми вагались між тим, щоб помістити цей фільм у секцію “найкращого” і все ж таки залишити в “найгіршому”. Але оскільки помістити стрічку в розділ найкращого означає, у певному сенсі, рекомендацію до його перегляду, ми зрозуміли, що все ж таки зробити так не можемо – аж занадто це специфічне видовище.
Тут є все: вампіри, які полюють на лесбійок, Ісус, який відкликається на поклик священиків і йде на битву з кровососами, атеїсти, які не вірять в Ісуса (і не можуть повірити в те, що він їх лупцює). І все це в оболонці треш-слешера категорії “Б” (якщо не нижче), але зробленого винахідливо, з гумором та масою цікавих ідей (нехай, здебільшого, і божевільних), то ж постійно є дилема: це погане кіно від режисера з хорошим потенціалом (і йому просто не вистачає майстерності і бюджету), чи це хороше кіно, загорнуте в настільки гротескну “Б”-оболонку (і йому не вистачає бюджету, а десь все одно і майстерності)? Чи просто вигідно прикривати відсутність досвіду класом “Б”? Коротше, просто подивіться це (або не дивіться), це того варто (або це того не варто).
Шолом з проріззю для ірокеза це окремий шик.
Ось посилання на повний фільм на YouTube.
Одного разу вкушений (Once Bitten) 1985
Багато хто вважає, що найгірші стрічки в кар’єрі Джима Керрі – це “Тупий і ще тупіший” або “Ейс Вентура”. Але насправді, “Тупий і ще тупіший” – це просто назва, розумних (і навіть тонких) жартів там вистачає. Щодо “Ейса Вентури”, то це взагалі шедевр. А от погані фільми в портфоліо Джима – це середина 80-х. Серед іншого і ця пласка і клішована комедія про вампірів (хоча винахідливість Керрі навіть тут час від часу рятує окремі епізоди).
Блейд: Трійця (Blade: Trinity) 2004
Якщо перший і другий фільми стали потужними проривами в своєму жанрі, то третій вийшов блідою тінню. І так, це ще один поганий фільм, куди вскочив Раян Рейнольдс на тому етапі своєї кар’єри (це він на фото праворуч).
БладРейн (BloodRayne) 2005
Режисер – Уве Болл.
Сутінки. Сага: Новий місяць (The Twilight Saga: New Moon) 2009
Якщо існує фільм, який ми справді ненавидимо, то це друга частина “Сутінок”. Для того, щоб осягнути, наскільки він поганий, треба його дивитись – а ми наполегливо не рекомендуємо це робити, адже, до всього, він ще й триває більше двох годин. Десь посередині цієї стрічки є фрагмент хвилин в сорок, коли взагалі нічого не відбувається. Серйозно, навіть цей стоп-кадр відпрацював би цей час краще, ніж фактична картина.
Крістен Стюарт і Роберту Паттінсону довелося роками доводити, що вони насправді можуть грати, а не просто ходити в кадрі з сумним апатичним обличчям. Єдиний актор, хто почувається у цьому фільмі чудово, це Майкл Шин. Він спіймав вайб і не намагався відігравати щось з серйозним драматизмом, а просто насолоджувався тим, що відбувалося.
Ми відчуваємо необхідність в терапевтичній сесії при одній лише згадці про це кіно, тому підтримайте нашу редакцію, будь ласка:
https://send.monobank.ua/jar/92UMWPdbsd
Читайте також:
Найкращі горори останнього десятиліття
Найкращі боді-горори всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom