kinowar.com

12 найкращих приквелів всіх часів

 01.07.2024  Добірки, ТОП

Найкращі приквели в історії кіно

Найпоширеніша форма розвитку успіху в Голлівуді – сиквел фільму, який зробив серйозну касу. Адже якщо вам вдалося зробити це один раз, то і продовження має бути комерційно успішним. Логіка глядача приблизно та сама: якщо перший фільм був хорошим, то краще сходити на його продовження, ніж на якийсь новий незрозумілий проєкт (і це не заважає потім жалітися на засилля сиквелів та великих франшиз).

Але іноді сиквел зробити неможливо. Чи-то головного героя вбито, чи-то не домовились із зірковими акторами, які грали в першій частині, а може просто немає адекватних ідей щодо продовження (втім, це майже ніколи не заважає, якщо чесно). І тоді автори створюють передісторію фільму – приквел.

Приквел у певному сенсі ледь не цікавіше формату сиквелу. Адже хоча ти і знаєш, в яку точку прийде врешті-решт ця історія, ти не уявляєш, про що вона буде. Події приквелу можуть відбуватися за рік до подій оригінального фільму, а можуть за десятиліття, а то і століття. Автори можуть досліджувати те, що відбулося безпосередньо до подій стрічки, а можуть поринути у дитинство героїв чи історію їх батьків. Іншими словами, сиквели помітно більш передбачувані, адже їх зазвичай роблять плюс-мінус за тією схемою, за якою зроблено успішну попередню історію.

Про найкращі сиквели в історії кіно ми вже писали, а тепер, коли вийшли приквели історій Шаленого Макса і Тихого місця, ми вирішили звернутись до аналогічного списку приквелів. Нагадаємо, що це список найкращих приквелів, а не взагалі всіх тих, що можна було б згадати. Також зазначимо, що не будемо додавати до списку “Хрещений батько 2”: так, там демонструють передісторію створення кримінальної сім’ї і юні роки Віто Корлеоне, але помітно більше часу займає продовження історії першого фільму (при цьому ми не вважаємо його і сиквелом у класичному розумінні, адже це екранізація історії, яка вже була написана заздалегідь). Те саме і з “Зоряними війнами” – Джордж Лукас задумав шість частин саги, але почав із четвертої, адже хотів відразу показати крейсери Імперії та Зірку Смерті, тому і перші три епізоди не розглядаємо як приквели у класичному розумінні.

Приквели у списку не обов’язково мають перевершити оригінальний фільм – вони просто мають бути хорошими самі по собі. Порядок їх розташування у статті також не має значення. А от ваша підтримка редакції значення має: будемо вдячні за ваші внески, якщо у вас є така можливість.

Фуріоза: Шалений Макс. Сага (Furiosa: A Mad Max Saga) 2024

приквел до фільму “Шалений Макс: Дорога гніву” (Mad Max: Fury Road) 2015

Фуріоза: Шалений Макс. Сага (Furiosa: A Mad Max Saga) 2024

Оскільки емоції після перегляду ще дуже свіжі, важко визначитись, чи перевершив приквел перший фільм. Наша суб’єктивна думка, що це саме так, але частина критиків і глядачів зауважує, що шедевром залишається все ж таки “Шалений Макс: Дорога гніву”, а передісторія появи Фуріози у місті Несмертела Джо хоча і створює захопливу пригоду, яскраву і динамічну, але все ж таки виглядає вторинною і не витримує того ж рівня напруги. Так чи інакше, обидві сторони погоджуються, що новий фільм Джорджа Міллера точно вартий перегляду (в ідеалі, звісно, на великому екрані), в першу чергу через збережену олдскульну атмосферу знімання перегонів з мінімальною кількістю спецефектів та вражаючу роботу з усіма елементами бойовика. Низькі касові збори, можливо, ставлять хрест на потенційному продовженні історії, але, як завжди, сподіваємось на найкраще.

Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис

 

Червоний Дракон (Red Dragon) 2002

приквел до фільму “Мовчання ягнят” (The Silence of the Lambs) (1991)

Червоний Дракон (Red Dragon) 2002

“Мовчання ягнят” з Ентоні Гопкінсом був не першою спробою перенесення на екрани персонажа Ганнібала Лектера із книжок про маніяка з витонченим смаком (першою став фільм Майкла Манна “Мисливець на людей” 1986 року). Але саме трилер із Гопкінсом і Джоді Фостер став настільки успішним, що продовження історії стало неминучим. Спочатку у форматі сиквелу (“Ганнібал” 2001 року від Рідлі Скотта), а потім і в форматі приквелу, в якому розповіли історію про те, як саме Лектер опинився за ґратами (і так, тут він знов допомагав агентам ФБР із іншими, не такими аристократичними маніяками).

 

Бунтар Один. Зоряні Війни. Історія (Rogue One: A Star Wars Story) 2016

приквел до фільму “Зоряні війни. Епізод IV. Нова надія” (Star Wars Episode IV: A New Hope) 1977

Бунтар Один. Зоряні Війни. Історія (Rogue One: A Star Wars Story) 2016

Перші три епізоди “Зоряних війн” ми не розглядаємо як приквели, але “Бунтар Один” – це точно приквел і по формі, і по змісту. А ще це найнесподіваніший проєкт всесвіту після переходу під крило Діснею. І за відгуками критиків і глядачів, і за касовими зборами, стало очевидно, що не обов’язково розтягувати одну й ту саму історію з одними і тими самими героями – ба більше, можна доволі сміливо змінювати формат. Головне – не ігнорувати сценарій, а ставити його над усім іншим як запоруку успіху. Втім, поки що більше шансів побачити епізоди 10, 11 і 12, ніж щось нове і самостійне. Але при цьому успіх “Бунтаря” забезпечив появу ще одного розкішного приквелу (це щоб два рази не вставати, розповімо відразу і про нього) – серіалу “Андор”. І фільм, і серіал стали більше похмурими і життєвими – свого роду, “Зоряні війни для дорослих”.

 

Перл (Pearl) 2022

приквел до фільму “X” 2022 року 

Перл (Pearl) 2022

Фільм “X” від режисера Тая Веста про молодих ентузіастів, які приїхали в сільську місцевість, що зняти якісне свіже порно, але опинились посеред кривавого слешера, став настільки успішним, що він розрісся в обидва напрямки – і першим став саме приквел. Фінал трилогії “МаXXXін” закріпив її тепер вже ледь не культовий статус, кваліфікацію режисера, а також став ще одним потужним поштовхом в кар’єрі молодої акторки Мії Гот.

 

Здобич (Prey) 2022

приквел до фільму «Хижак» (Predator) 1986

Здобич (Prey) 2022

Від цієї легендарної франшизи ніхто не очікував чогось свіжого та справді цікавого (а спроба надто змінити ракурс історії виявилась занадто радикальною – “Хижак” 2018 року від Шейна Блека просто ніхто не зрозумів). Але з ще однієї нової спроби все спрацювало: приквел пригод смертоносних інопланетян видав все те, чого так не вистачало в численних сиквелах і спінофах. Це поєднання гарно опрацьованого сценарію і динаміки бойових сцен.

Читайте також: Найкращі фантастичні фільми 21 століття

 

Круелла (Cruella) 2021

приквел до фільму “101 далматинець” (101 Dalmatians) 1996

Круелла (Cruella) 2021

Що вже казати про повернення до історії про 101 миле щеня та погану тітку, яка прагне зробити з них шубу – хто чекав передісторії цієї казки? Виявляється, це був приквел, про який ми не знали, що він нам потрібен. Завдяки, в першу чергу, режисеру Крейгу Гіллеспі (який раніше зняв “Я, Тоня” та “Ларс і справжня дівчина”) і розкішній Еммі Стоун.

 

Люди Ікс: Перший клас (X-Men: First Class) 2011

приквел до фільму “Люди Ікс” (X-Men) 2000

Люди Ікс: Перший клас (X-Men: First Class) 2011

Після завершення першої трилогії про Людей Ікс здавалося, що тема вичерпана. Приквел виглядав як спроба вичавити ще трохи грошей із успішної франшизи, і тільки зірковий акторський склад був справжньою причиною походу в кінотеатр. Але це стало тим випадком, коли приквел став навіть кращим за оригінал – наша повага команді сценаристів. Другий фільм передісторії – “Люди Ікс: Дні минулого майбутнього” – став ще більш вражаючим, а тому очікування наступних частин можна було порівняти з відчуттям ейфорії. Втім, “Апокаліпсис” та “Темний Фенікс” стали якщо не провалом, то помітним розчаруванням.

 

Твін Пікс: Вогонь, іди зі мною (Twin Peaks: Fire Walk with Me) 1992

приквел до серіалу “Твін Пікс” (Twin Peaks) 1990-1991, 2016

Твін Пікс: Вогонь, іди зі мною (Twin Peaks: Fire Walk with Me) 1992

Якщо ви не дивились “Твін Пікс”, то ніколи не пізно почати. І один із варіантів почати – подивитись його приквел, який часто оспівують ледь не більше, ніж сам серіал. Девід Лінч з кожною новою роботою залишав все менше обмежень для власної фантазії, але тут глядачу, навіть незнайомому з творчістю режисера, простіше зрозуміти, що відбувається на екрані (на відміну від продовження серіалу, що вийшло у 2016 році).

 

Краще подзвоніть Солу (Better Call Saul) 2015-2022

приквел серіалу “Пуститися берега” (Breaking Bad) 2008-2013

Краще подзвоніть Солу (Better Call Saul) 2015-2022

І якщо вже зайшла мова про серіали, дозволимо собі додати і кілька серіалів-приквелів. Почнемо з головного. Це найкращий приквел всіх часів (на нашу скромну суб’єктивну думку). Створити щось настільки грандіозне як “Пуститися берега” і потім ледь не перевершити самого себе (а може і перевершити) у приквелі – Вінс Ґілліґан справжній геній. У “Пуститися берега” головним героєм є шкільний вчитель хімії, який під тиском хвороби та власних внутрішніх демонів стає варником метамфетаміну, поступово просуваючись нагору в наркобізнесі. У “Краще подзвоніть Солу” головним героєм стає другорядний (але дуже важливий) персонаж першого серіалу, адвокат, який заробляє гроші, відбілюючи злочинців в очах правосуддя. Перший серіал шукає відповідь на запитання “чому хороша людина стає поганою”, а його приквел намагається зрозуміти, чи може погана людина стати хорошою. Ідеальні шість сезонів.

Читайте також: Найкращі кримінальні серіали

 

1923 (2022–2023)

приквел до серіалу “Єллоустоун” (Yellowstone) 2018-2023

1923 (2022–2023) серіал

Тейлор Шерідан – один з найголовніших сценаристів сучасності. Він стоїть за створенням (іноді долучаючись і у якості режисера) таких фільмів як “Сікаріо”, “Будь-якою ціною”, “Вітряна ріка” та серіалів “Король Талси”, “Мер Кінгстауна”, “Спецоперації: Левиця”. Можливо, найуспішнішою його роботою на ТБ став серіал “Єллоустоун” з Кевіном Костнером у ролі власника величезного ранчо у Монтані, який водночас зібрав у собі і риси Віто Корлеоне, який намагається захистити сім’ю будь-якими методами, у тому числі не надто легальними, і образ захисника старого світу, традицій, природи своєї землі. Його сім’я живе на ній декілька поколінь, і саме про них знято два серіали-приквели – про двадцяті роки минулого століття з Гаррісоном Фордом і Гелен Міррен

 

1883 (2021–2022)

приквел до серіалів “1923” (2022–2023) і “Єллоустоун” (Yellowstone) 2018-2023

1883 (2021–2022) серіал

… і про другу половину 19 століття з Семом Елліоттом, Тімом Макгро та Фейт Хілл.

 

Фантастичні звірі і де їх шукати (Fantastic Beasts and Where to Find Them) 2016

приквел до серії фільмів про Гаррі Поттера (2001-2011)

Фантастичні звірі і де їх шукати (Fantastic Beasts and Where to Find Them) 2016

І знов, навіть розуміючи, що сценаристкою проєкту виступає сама Джоан Роулінг, авторка серії книг про Гаррі Поттера, здавалося, що на нас очікує голлівудська спроба заробити грошей на успіху, що вже було здобуто раніше. Втім, залишаючись в межах звичного всесвіту маґлів і чарівників, письменниця створила абсолютно нову і дуже потужну історію з новими персонажами і навіть правилами гри. Згодом ця історія приведе нас до молодого Дамблдора, логічно поєднуючись з подальшими пригодами у Гоґвортсі – щоправда, наступний фільм (“Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда”) став абсолютним провалом, а третій (“Фантастичні звірі: Таємниці Дамблдора”), хоча й виглядав набагато краще, все ж не досяг рівню ані стрічок про Гаррі Поттера, ані першої картини про фантастичних звірів.

Закиньте пару гривень на банку редакції, якщо є така можливість.

Читайте також:

Найкращі сиквели всіх часів

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі