Найкращі фільми про великий бізнес, бізнесменів, топ-менеджерів та підприємців
Ця стаття не називається “фільми для топ-менеджерів”, оскільки реальним топ-менеджерам кіно дивитися нема коли. Особливо кіно про бізнес та успішні кар’єри. Проте для тих, хто хоче стати топ-менеджером, CMO успішного стартапу або CEO транснаціональної компанії, ці стрічки можуть виявитися корисними. Але основний розрахунок у нас на звичайних глядачів, яких питання топ-кар’єри цікавлять дуже відносно, а от хороше кіно є пріоритетом.
Ми не стверджуємо, що всі наведені нижче фільми показують, як потрібно вести бізнес, щоб стати по-справжньому помітним бізнесменом. Деякі з них, навпаки, демонструють, як не варто робити. Не всі топ-менеджери, навіть ті, що досягли успіху, були зразком бізнес-етики та порядності – на щастя, в кіно досить часто показують, чим це загрожує.
Отже, kinowar.com представляє 15 найкращих фільмів про топ-менеджерів, підприємців та великий бізнес. Підтримайте нашу редакцію, якщо у вас є така можливість.
Соціальна мережа (The Social Network) 2010
Слоганом фільму стала фраза “Неможливо завести 500 мільйонів друзів, не наживши жодного ворога”. Тому що п’ятнадцять років тому facebook мав “лише” півмільярда користувачів. Нині їх понад два мільярди. Крім того, компанія facebook володіє такими платформами як Instagram та WhatsApp. За півтори декади, що минули після виходу фільму, Марк Цукерберг не тільки не втратив своєї могутності, а й помітно наростив її. Недарма Аарон Соркін, один із найкращих голлівудських сценаристів, говорить про те, що сиквел фільму не те щоб неминучий, але дуже імовірний.
Фільм Девіда Фінчера розповідає про молоді роки Цукерберга, коли він робить різкий ривок від перспективного задроту в гуртожитку престижного американського вишу до однієї з ключових постатей сучасного світу бізнесу. Те, що сталося, змінює і його самого, і людей навколо. Друзів справді стає помітно менше, а претензій, ненависті та судових позовів – більше. Один із найкращих фільмів про бізнес, який виглядає так, ніби це трилер чи детектив, хоча формально розповідає про багато нудних процесів.
Читайте також: Всі фільми Девіда Фінчера, ранжовані від найгіршого до найкращого
Людина, яка змінила все (Moneyball) 2011
Бред Пітт в історії за реальними подіями. Менеджер бейсбольного клубу з серйозним досвідом скаута, у минулому гравець, який не реалізував свої мрії і не виправдав видані йому аванси, перебуває в позиції аутсайдера, який може лише мріяти про перемогу. Але миритися з таким станом справ він не хоче. Він вирішує зробити прорив у підході до процесу створення команди: покладатися не на гравців-зірок, а на математичні розрахунки тактико-технічних дій бейсболістів. Вибудувавши за допомогою розрахунків модель ідеального складу, він відхиляє запропоновані скаутами клубу кандидатури, ігнорує думку тренера та відстоює своє бачення за допомогою молодого помічника (Джона Гілл).
Цікаво, що таку модель математичного підходу практикував свого часу і великий футбольний тренер – Валерій Васильович Лобановський. Раціональне тренерське бачення, очищене від емоцій та стереотипів – ось про що цей фільм. Топ-менеджер, який слідує не порадам самовпевнених ветеранів, а логіці та цифрам, що її підтверджують.
Джой (Joy) 2015
Не всі підприємці досягають рівня Google, Amazon, Apple та facebook, але необов’язково бути небожителем, щоб вважатися успішним бізнесменом. Ще одна історія за реальними подіями. Персонаж Дженніфер Лоренс – розлучена мати, яка відчайдушно працює, щоб забезпечити життя своєї дочки. Батьки їй не допомагають, колишній чоловік милий, але недолугий, а тому покладатися доводиться лише на себе. Вона має ідеї нових товарів, але ніхто не хоче дати їй шанс. Нарешті такий шанс прийшов, і… повний провал. Бо саме так і буває у житті.
Скільки провалів потрібно пережити, щоб нарешті досягти успіху, а також як працює чарівний світ телемагазинів, розповідає фільм Девіда О. Рассела за участю Роберта Де Ніро, Едгара Раміреса, Ізабелли Росселліні та Бредлі Купера.
Читайте також: Найкращі фільми режисера Девіда О. Рассела
Стів Джобс (Steve Jobs) 2015
Ще одна визначальна постать сучасного бізнесу – нині вже покійний, на жаль, Стів Джобс. Фільм Денні Бойла пройшов відносно непоміченим (попри дві номінації на Оскар за чоловічу та жіночу ролі, Майкл Фассбендер та Кейт Вінслет), а дарма. Режисер не став вибудовувати довгу нудну документальну історію кар’єри Джобса. Він узяв кілька знакових епізодів його життя і зв’язав їх воєдино, не акцентуючи увагу ані на особистій, ані на кар’єрній складовій. Вийшло і цікаво, і пізнавально, і драматично.
Волл-стріт (Wall Street) 1987
Пам’ятаєте, ми писали вище, що ми не схвалюємо методів усіх представлених у списку бізнесменів, реальних чи вигаданих? Гордон Гекко у виконанні Майкла Дугласа дуже переконливо говорить у своєму проникливому монолозі про те, що “жадібність – це добре”. Але все, що відбувається у фільмі, показує, що це не так.
Крім Дугласа у фільмі Олівера Стоуна про світ біржових ділків Нью-Йорка знімалися зовсім молоді ще Чарлі Шин та Деріл Ганна. У ролі батька персонажа Чарлі Шина його справжній батько, Мартін Шин. Через 23 роки зняли сиквел, але це була жалюгідна подоба колишнього успіху.
Авіатор (The Aviator) 2004
І знову реальний персонаж. Цього разу картину про надуспішного бізнесмена поставив Мартін Скорсезе. Говард Г’юз займався створенням наймасштабніших голлівудських фільмів, запускав у небо літаки і бився з конкурентами за простір у небі, спокушав ефектних жінок і страждав на психічні розлади (які частина біографів заперечують). Незважаючи на найсильніший пресинг з боку ворогів, конкурентів, суду та хвороби, він стійко витримував усі удари по самолюбству та рухався вперед.
У головній ролі муза Скорсезе – Леонардо Ді Капріо, у ролях також зайняті Алек Болдвін, Кейт Бланшетт, Джон Сі Райлі, Джуд Лоу, Ієн Холм та багато інших хороших акторів.
Читайте також: Всі фільми Мартіна Скорсезе, ранжовані від найгіршого до найкращого
Нафта (There Will Be Blood) 2007
Розкішна трагедія від Пола Томаса Андерсона. Одна з найкращих ролей Денієла Дей-Льюїса. Історія про те, як нафтовик піднімається з самих низів до вершини. Починає шукати і добувати нафту удвох з напарником, ризикує власним життям, втрачає напарника, у якого залишається син-сирота, бере сина під опіку, колесить країною у пошуках нафти і поступово стає дедалі черствішим і обачливішим. Паралельно він зустрічає молодого пройдисвіта-священика (блискуче виконання Пола Дано), який промовляє благочестиві промови, але виношує помисли не менш брудні, ніж промисловець.
Кров, нафта, поневіряння і дуже тонкий і кумедний чорний гумор. Чим готовий пожертвувати топ-менеджер заради того, щоби забратися на вершину? Усім, що є.
Стажер (The Intern) 2015
Цей фільм куди більш легковажний, ніж практично всі, представлені в нашому списку (а якщо говорити ще точніше, то ванільні соплі течуть з нього як заварний крем з еклера при натисканні). Але кіно потрібне різне. Не кожен день ви хочете дивитися несамовиту драму або сувору історію поневірянь заради досягнення мети. Іноді хочеться розслабитися та подивитися тепле душевне цікаве кіно.
І “Стажер” саме такий. Незважаючи на свою прямолінійність та пасторальність, він ставить важливі питання і дає на них відповіді, незважаючи на загальну легкість розповіді. І навіть примудряється не моралізувати на теми ролі жінки в сучасній сім’ї та бізнесі, а подавати погляд на нагальні проблеми досить природно та неупереджено.
Засновник (The Founder) 2016
Перед участю у цьому фільмі Майкл Кітон знявся в “Бердмені” в Іньярріту, повернувся до вищої ліги, а тому від наступної прем’єри чекали багато чого. Тим більше, що тема була благодатна: ще одна ікона американського та світового бізнесу, засновник мережі McDonald’s. Проте фільм пройшов непоміченим, хоча в тих, хто його переглянув, враження залишилися позитивними.
Наполегливість, завзятість та дозоване божевілля – ось що дозволило вирости з невеликої мережі фастфудів до глобального лідера у сфері швидкого харчування.
Такер: Людина і його мрія (Tucker: The Man and His Dream) 1988
Ще одна історія за реальними подіями. Престон Такер (Джефф Бріджес, той самий, який зіграв Великого Лебовські) кидає виклик мейнстримним автомобільним виробникам. Він хоче створити автомобіль майбутнього, але йому доводиться боротися не лише з конкурентами, а й зі своєю власною компанією. У результаті його звинувачують у шахрайстві, преса запалює скандал, свої ж люди підставляють і зраджують, але Такер уперто рухається вперед.
Цікаво, що в процесі розповіді Такер зустрічається з мільйонером Говардом Г’юзом, вже згаданим вище в описі фільму “Авіатор”. Той дає йому пораду, як розібратися із ситуацією, бо складнощі у винахідника неабиякі.
Режисер – Френсіс Форд Коппола.
Джеррі Маґвайр (Jerry Maguire) 1996
Том Круз у ролі агента футболістів (американський футбол), який працює у великій компанії. У якийсь момент він вирішує презентувати керівництву революційну пропозицію щодо нового ставлення до клієнтів, де бізнес не є вищим за людські відносини. У відповідь на цю чудову ініціативу його звільняють. Ба більше, забирають всіх клієнтів. У спробі зберегти хоча б когось Джеррі поспіхом обдзвонює всіх колишніх партнерів, але в результаті йому вдається домовитися про контракт лише з одним з них (Куба Гудінг-молодший, який отримав Оскар за роль другого плану).
Як зробити так, щоб твій бізнес втримався, незважаючи на те, що ти практично обнулився, і при цьому налагодити своє особисте життя. У головній жіночій ролі – Рене Зеллвегер.
Читайте також: Найкращі фільми для менеджерів з продажу
Підручний Гадсакера (The Hudsucker Proxy) 1994
Один із перших фільмів братів Коен, мила новорічна казка, яка при цьому є чорною комедією (як завжди у братів). Нестандартна, непередбачувана, смішна та захоплююча.
У компанії Гадсакер Індастріз все йде чудово: надприбутки, зростання, доходи, розширення та тотальна домінація на ринку. Але голова компанії після доповіді про ці успіхи вистрибує у вікно 44-го (або 45-го, якщо рахувати фойє) поверху. Правління має щось із цим робити: у колишнього шефа немає спадкоємців, а отже, акції компанії виставлять на торги, і їх викуплять усі охочі. Права рука Гадсакера (Пол Ньюмен) пропонує поставити на місце голови компанії простачка, який розлякає акціонерів. Тоді акції викуплять вже члени правління за безцінь. Так вони і вчиняють, але простачок виявляється не таким вже й простим…
Вовк з Уолл-стріт (The Wolf of Wall Street) 2013
Ще раз: не всі методи ведення бізнесу однаково корисні. Але якщо ви будете досить масштабним аферистом, цілком можливо, що про вас колись зніме фільм Мартін Скорсезе, а вас самого зіграє Леонардо Ді Капріо.
Молодий біржовий дилер отримує настанову від досвідченого вовка (Меттью Макконахі). Але не встигає застосувати щось на практиці: грандіозна криза по суті закриває Уолл-стріт. У пошуках роботи він приходить до дрібної контори з торгівлі акціями заштатних підприємств. І тут він розуміє, що саме на цій ниві можна досягти серйозного успіху, якщо трохи поступитися принципами…
Читайте також: Всі фільми Леонардо Ді Капріо, ранжовані від найгіршого до найкращого
У компанії чоловіків (The Company Men) 2010
Незважаючи на те, що рецесія у розпалі, складно визнати, що звичне розкішне життя з максимальними привілеями закінчилося. Цього не сприймає ані головний герой картини, ані його боси. Всі продовжують жити в розкішних будинках з невиплаченою іпотекою, будувати гігантські нові офіси, грати в гольф та заохочувати гедонізм у всіх його проявах. Щоб акціонери не подумали, що є проблеми, щоб оточення не зрозуміло, в якому ти лайні. Заклики схаменутися не доходять до адресатів…
У головних ролях Бен Аффлек, Томмі Лі Джонс, Кріс Купер, Кевін Костнер.
Межа ризику (Margin Call) 2011
Криза 2008 року майже на порозі. Планета ще не знає, що на неї очікує. Але топ-менеджери великого інвестиційного банку це розуміють. Їм потрібно прийняти складні рішення за декілька годин, і це найстрашніші години у їхній професійній кар’єрі.
Можливо питання кризи було ще досить болючим для населення, а може через відсутність належного промоушена – так чи інакше, фільм пройшов абсолютно непоміченим для широкої публіки, незважаючи на номінацію на Оскар за найкращий оригінальний сценарій і розкішний акторський ансамбль: Кевін Спейсі, Пол Беттані, Джеремі Айронс, Закарі Квінто, Демі Мур, Стенлі Туччі.
Підтримайте нашу редакцію, якщо стаття була для вас цікавою.
Читайте також:
Найкращі фільми про маніпуляцію масовою свідомістю
Найкращі фільми для менеджерів з продажу
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom