Найкращі сиквели в історії кіно
Сиквел – це продовження фільму. Зазвичай сиквел знімають, якщо фільм став успішним (зокрема комерційно). Це, однак, зовсім не означає, що продовження буде настільки ж хорошим, як і перший фільм. Навпаки, частіше буває так, що сиквел не тільки гірший за попередника, а й загалом дуже паршивий. Однак іноді дива все ж таки трапляються (не так вже і рідко, якщо бути об’єктивними). У цій статті розглянемо п’ятнадцять таких випадків. Звертаємо увагу – це список п’ятнадцяти найкращих сиквелів, але це не означає, що ці сиквели кращі за перший фільм. Це означає, що вони є хорошим кіно, навіть якщо перший фільм сильніший.
Також зазначимо, що до сиквелів ми не відносимо другу (третю, четверту…) частину заздалегідь запланованого твору. Саме тому в наш список не потраплять “Зоряні війни”, “Хрещений батько”, “Володар перснів”, “Гаррі Поттер” та інші фільми, які або поставлені за книгою, розділеною на кілька частин (“Володар перснів”), або кількома частинами однієї книги (“Гаррі Поттер”), або задумані як трилогія від початку (“Зоряні війни”, знову ж таки – вони були задумані навіть не як трилогія, а як шість частин).
Також ми включаємо довгі серії – такі як бондіана, або “Стар Трек” – фільмів у них занадто багато, серед них є сильніші і є слабші. Це предмета сьогоднішньої статті не стосується.
Тепер усі формальності улагоджені – перейдемо до списку. kinowar.com представляє 15 найкращих сиквелів усіх часів. Підтримайте нас внеском, якщо стаття вам сподобається.
15. Голий пістолет 2½: Запах страху (The Naked Gun 2½: The Smell Of Fear) / Голий пістолет 33⅓: Остання образа (Naked Gun 33 ⅓: The Final Insult)
Перша частина: Голий пістолет: з архівів поліції! (The Naked Gun: From the Files of Police Squad!)
Є певний відсоток людей, які не люблять фільми тріо Цукер-Абрахамс-Цукер. Це відбувається через те, що в цих комедіях використовується гумор абсурду, а деяким людям через свій психологічний склад такі жарти сприймати важко. Ламається система логіки, виникають питання “як таке може бути”, “адже ж має бути чіткий сценарій” та інше.
Але решті людей компанія цих веселих авторів і Леслі Нільсен подарували безліч смішних комедій. Найвідомішими, мабуть, є “Голий пістолет” та його продовження. Пояснювати, що відбувається у цих фільмах – безглуздо. Їх треба дивитися та сміятися.
Читайте також: Найкращі комедії 21 століття
14. Смертельна зброя 2, 3 (Lethal Weapon 2, 3)
Перша частина: Смертельна зброя (Lethal Weapon)
У фільмах-продовженнях дуже багато базується на цікавих героях та акторах, які їх виконують. Інакше може не врятувати навіть гарний сценарій та режисура. Мел Гібсон і Денні Гловер у ролі поліцейських-напарників склали серцевину успіху фільмів про “Смертельну зброю”. Вічно кепкують один над одним, відчайдушні в погонях і перестрілках, повністю віддаються роботі. Молодий, заводний герой Гібсона, який не втрачає нагоди пожартувати над серйозним і відповідальним старшим колегою (Гловер). Разом вони руйнують мафію і локальну, і міжнародну: стріляють, б’ються, ганяються за ними на машинах та мотоциклах, проходять крізь вогонь, воду та тортури. Класичні міцні бойовики – з гарною дозою гумору, зрозуміло. Можна тільки подякувати Річарду Доннеру – режисеру, який подарував нам такий кіноцикл (і, на жаль, пішов від нас у 2021 році).
У другій частині з’являється Джо Пеші і показує, що комедійних персонажів він грає не гірше, ніж психованих мафіозі. У третій частині до напарників приєднується Рене Руссо і це також вагоме підсилення.
У четвертій частині для динаміки додають Джета Лі, але, якщо чесно, четверта частина слабка.
Доля п’ятої частини поки що невизначена. Режисер квадрології помер, але єдиний, кому він заповідав право на заключний фільм – це Мел Гібсон. У останнього чимало складностей із залученням коштів для нових проєктів через його специфічну поведінку у попередні роки. Хтозна, чи побачимо ми улюблений дует на екрані знову. Але ми точно будемо щасливими, якщо це станеться.
13. Люди Ікс 2 (X2) / Люди Ікс: Остання битва (X-Men: The Last Stand)
Перша частина: Люди Ікс (X-Men)
“Люди Ікс” розрослися дуже масштабно, оскільки крім трилогії про, власне, мутантів, з’явилися ще декілька фільмів про Росомаху, які йшли окремим циклом, а потім з’явився і приквел “Людей Ікс”, до якого вже вийшло вже три продовження. Паралельно також вийшли два фільми про Дедпула – і тепер ми чекаємо на третій.
Якщо коротко:
– трилогія “Люди Ікс” – чудово
– фільми про Росомаху – слабко, єдиним порятунком є Г’ю Джекман на екрані
– приквел і його продовження (“Перший клас” та “Дні минулого майбутнього”) – шикарно (мабуть, навіть краще за оригінальну трилогію). Дві частини після цього (“Люди Ікс: Апокаліпсис” і “”) – посередньо (якщо не сказати гірше).
– “Дедпул” – чудовий перший фільм, ще більш потужний сиквел, а попереду закриття трилогії.
Що буде далі? Якимось чином Люди Ікс приєднаються до Марвел і почнеться велика війна.
Читайте також: Найкращі фантастичні фільми 21 століття
12. Індіана Джонс і Храм Долі (Indiana Jones and the Temple of Doom) / Індіана Джонс і останній хрестовий похід (Indiana Jones and the Last Crusade)
Перша частина: Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Коли за продовження історії береться Стівен Спілберг, можна бути спокійним (щоправда, це правило не спрацювало для четвертої частини, забігаючи наперед). Після успіху “Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега”, було знято ще два фільми про пригоди вченого-археолога, який при нагоді міг і погоню за нацистами організувати, і у бійці вийти переможцем, і зі зброї постріляти. Що й не дивно, зважаючи на те, що його роль виконав Гаррісон Форд. Окрім трюків та погонь, успіх серії про Індіану Джонса, мабуть, зав’язаний на гарному гуморі фільму. Оскільки у другому та третьому фільмі від хороших жартів не відступили, то й вони вийшли вельми непоганими.
Хороший сценарій (а до другого і третього фільму прикладав руку сам Джордж Лукас), вивірена постановка і стилістика від Спілберга – всі три фільми виглядають однаково потужно, а в третьому Шон Коннері, що приєднався у якості батька Індіани, додає смаку, особливо в частині тонкого гумору.
11. Дванадцять друзів Оушена (Ocean’s Twelve) / Тринадцять друзів Оушена (Ocean’s Thirteen)
Перша частина: Одинадцять друзів Оушена (Ocean’s Eleven)
Перший фільм (Одинадцять друзів Оушена) – ремейк фільму 1960 року з Френком Сінатрою та його компанією друзів-акторів/співаків. Другий і третій – самостійні продовження, зняті у тій самій легкій стилістиці. Погодьтеся, що незважаючи на всі перипетії фільму, ви все ж таки не знаходитесь у напруженому стані або в серйозних переживаннях. Фільм тече легко і приємно, те саме відбувається з його другою та третьою частиною. А оскільки в них лише додаються як друзі Оушена, так і зірки Голлівуду, то дивитись все цікавіше. У другій частині додалися, серед інших, Венсан Кассель, Кетрін Зета-Джонс та Брюс Вілліс, а в третій – сам Аль Пачіно та Елен Баркін.
10. Крик 2 (Scream 2) / Крик 3 (Scream 3)
Перша частина: Крик (Scream)
Дискусійно, але на наш погляд, це той випадок, коли продовження перевершило перший фільм. Це ще більш кумедно тому, що в самому фільмі “Крик 2” активно обговорюють, що продовження завжди гірші за оригінал (і до речі, саме з цього фільму ми взяли загальну модель статті – виключили ті випадки, коли продовження є частиною заздалегідь задуманої або написаної саги, у фільмі це проговорюють на прикладі “Хрещеного батька” та “Зоряних війн”).
Вес Крейвен (якщо хтось не в курсі, саме він режисер франшизи “Кошмар на вулиці В’язів”) у кіно на той момент працював вже дуже давно, при цьому про жанр трилера та горора він знав все досконало. Сила першого “Крика” та його продовжень саме в цьому – Крейвен, знаючи всі прийоми побудови сюжету та окремих сцен у фільмах жахів, постійно грає з глядачем у гру: я вам розповім про стереотип із фільму жахів, потім створимо передумови для нього саме в цій сцені, а потім примушу вас гадати, чи спрацює він, чи ні? Те саме і з прогнозами під час перегляду фільму про те, хто виживе, і найголовніше – хто вбивця. У другій частині до обігравання прийомів жахів Крейвен додав ще й обігравання стереотипів навколо фільмів-продовжень, а в третьому фільмі – навколо завершення трилогій. Вийшло дуже смачно. Рекомендуємо до перегляду, якщо ви ще не дивилися – трилогія вже стала класикою фільмів жахів та трилерів. Пізніше було знято ще три фільми (і хтозна, скільки їх нас тепер чекає попереду).
Читайте також: Найкращі трилери всіх часів
9. Шалений Макс 2 (Mad Max 2)
Перша частина: Шалений Макс (Mad Max)
Спробуємо і тут сказати те саме – продовження сильніше за оригінал. Тому є логічне пояснення. Перший фільм більше побудований на психології, формувалася картина виникнення самого персонажа Шаленого (чи Скаженого) Макса, еволюції його характеру. Екшну при цьому не так багато. А от у другому фільмі динаміки набагато більше. Дуже значна частина фільму проходить у погонях. Сам образ героя Мела Гібсона вже сформований, завершений.
Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис
8. Топ Ґан: Меверік (Top Gun: Maverick)
Перша частина: Найкращий стрілець (Top Gun)
Коли сиквел було заявлено, здавалось, що це абсолютно непотрібний проєкт, адже пройшло (страшно навіть казати) 36 років (ну, добре, якби не локдаун, то можливо, між стрічками було б приблизно 33-34 роки, але ж це радикально стан справ не змінює). Здавалося, що це намагання викачати трохи грошей, паразитуючи на ностальгії за минулими часами. А насправді… це був один з найкращих фільмів року. Том Круз вкотре довів, що він головний в світі сучасного екшну, заробивши також найбільшу касу у власній кар’єрі. Якщо тепер хтось сказав би, що є плани на “Топ Ґан 3”, ми б вже не були настільки критично налаштовані.
Читайте також: Найкращі бойовики 21 століття
7. Той, хто біжить по лезу 2049 (Blade Runner 2049)
Перша частина: Той, хто біжить по лезу (Blade Runner)
Знов перерва у 35 років між фільмами, але тут очікування від початку були значно вищими. І нехай найвидатнішу свою роботу Рідлі Скотт вирішив ставити не сам, але ж він передав її у настільки майстерні руки, що страху невдачі просто не було. Дені Вільнев не підвів – за наповненням фільм не перевершив першу стрічку, але візуально було створено неймовірний рай для очей кіноманів. Бачення режисера підхопив видатний оператор Роджер Дікінс, за що нарешті отримав свій перший, дуже давно вже заслужений Оскар. Гаррісон Форд передав естафету Раяну Гослінгу, а музичну атмосферу прийняв на себе Ганс Циммер. Рівня Вангеліса у першому фільмі він не досяг, але це дуже потужна композиторська робота.
Читайте також: Найкращі композитори кіно
6. Чужі (Aliens)
Перша частина: Чужий (Alien)
Свій другий найвидатніший фільм Рідлі Скотт також передав в інші руки. Тут ми точно не говоритимемо про те, який фільм кращий, перший чи другий, щоб не вриватися в холівар фанатів. Але зазначимо, що другий фільм однозначно хороший. Що не дивно, з огляду на те, що режисером був сам Джеймс Кемерон.
Не скажемо нічого поганого ми і про третій фільм, яким займався такий перспективний на той момент режисер як Девід Фінчер. І все ж погодимося з думкою, що фільм хоч і непоганий, але дещо іншого порядку за значенням.
Що однозначно відрізняє сиквели вісімдесятих-дев’яностих від нинішньої індустрії виробництва сиквелів – це час, що минув між виходом частин. “Чужий” вийшов у 1979 році, “Чужі” – у 1986. Третій фільм вийшов у 1992 році – по шість-сім років між фільмами! А в наш час “Нова Людина-павук” (повний перезапуск саги) вийшла через п’ять років після завершення попередньої трилогії про стару “Людину-павук”. Другий фільм відповідно через півтора роки.
Знаєте, чому зараз так роблять? Тому що ви всі ходите ці фільми дивитися.
5. Ва-банк 2 або Удар у відповідь (Vabank II, czyli riposta)
Перша частина: Ва-банк (Vabank)
Для когось це буде досить несподіваний фільм у цій статті – польське кіно вісімдесятих, навряд чи про нього хтось може багато розповісти. Але ті, хто бачили фільми Юліуша Махульського (а це не тільки “Ва-банк”, це ще й “Кінгсайз”, “Дежа вю”, “Сексмісія”) розуміють, що це хороше кіно. І “Ва-банк” – найкраще у режисера та сценариста. У першому фільмі колишній ведмежатник (фахівець із злому сейфів) Генрик Квінто виходить із в’язниці та мстить колишньому співучасникові за смерть друга. Звучить дуже похмуро, у голлівудських фільмах це зазвичай означає стрілянину та річки крові. Але у “Ва-банку” все робиться витончено і з тонким приємним гумором. Дія відбувається у 30-х роках, а тому, в ритмі епохи, все відбувається досить неквапливо, із шармом тих років.
Другий фільм розвертає дію – тепер помста спрямована вже у бік Квінто (не будемо описувати деталі, щоб не накидати спойлерів). Як йому та його другові Датчанину вдасться розібратися з проблемами, і чи вдасться це зробити – предмет чудового іронічного детектива від польських кінематографістів. І це ще один випадок, коли, незважаючи на те, що перший фільм дуже хороший, другий його перевершує.
4. Міцний горішок 2 (Die Hard 2)
Перша частина: Міцний горішок (Die Hard)
Те саме ми скажемо і про “Міцний горішок 2”. Здавалося б, Джон Маклейн (Брюс Вілліс) знову вліз у неприємності під Різдво, знову в зоні ризику його дружина, знову терористи, знову тупі копи, які заважають, та гарні копи, які допомагають. Як зняти фільм краще, ніж попередній? Виявляється, можна. Чудовий сценарій, несподівані повороти сюжету, трюки, які їх супроводжують, та й сам Брюс Вілліс, звичайно.
Третій фільм, в принципі, також можна було б помістити в цю статтю, він хороший і по-своєму цікавий. Крім того, викликає повагу відхід від шаблону, як зробили в третій частині. Але все ж таки за рівнем він набагато слабший за перші два. Як самостійне кіно він би виглядав гарним фільмом, але на тлі двох перших частин це просто середньостатистичний бойовик.
Про четверту та п’яту частину писати нічого не будемо.
3. Термінатор 2: Судний день (Terminator 2: Judgment Day)
Перша частина: Термінатор (The Terminator)
Тут абсолютно точно перевершено перший фільм, незважаючи на те, що він також є культовим та проривним. Сім років між двома частинами – і це дозволило не тільки придумати шикарний сценарій і взагалі концепцію того, що відбувається, але й дочекатися великого кроку вперед від технологій спецефектів. Це не просто вибухи і руйнування, це те, що дало можливість Джеймсу Кемерону створити унікальний персонаж, який ще більш жахливий, ніж термінатор з фільму першого – кіборг з рідкого металу Т-1000. Вихід фільму справив ефект бомби, що вибухнула, особливо в підлітковому та молодіжному середовищі. Нічого подібного на той момент глядач просто не бачив. Ну а те, як закрутили інтригу та як вписали у всі повороти сюжету протистояння двох термінаторів, це, як кажуть футбольні коментатори, можна заносити до підручників.
На жаль, наступні три фільми були або зовсім погані, або не більше, ніж посередні екшни, які забуваються вже за тиждень.
2. Назад у майбутнє 2, 3 (Back to the Future Part II, III)
Перша частина: Назад у майбутнє (Back to the Future)
Фантастична робота Роберта Земекіса по створенню унікальної історії, яку у другій та третій частині можна розвинути з урахуванням усіх нюансів такого складного переміщення у часі. Зазначимо, що Земекіс не лише режисер, а й сценарист, творець фільмів. Недарма сам Спілберг свого часу називав його майбутнім кінематографу – і не помилився. У першому фільмі професор Емметт Браун (Крістофер Ллойд) відкриває спосіб подорожі в часі і відправляє свого друга Марті Макфлая (Майкл Джей Фокс) у минуле. У минулому Марті має розібратися з безліччю питань, щоб вирішити проблеми у майбутньому. Звучить складно, але все побудовано дуже суворо: кожна обставина, змінена в минулому, впливає на деталі майбутнього, а якісь зміни мають критичний чи навіть непоправний характер. Земекіс дуже точно вибудовує кожну деталь і звертає на неї увагу глядача.
Але при цьому у другій і третій частині він примудряється нашарувати ще кілька дій зверху того, що й так вже було накручено по максимуму. Марті потрапляє в майбутнє, там дізнається про певні неприємні речі і знову летить у минуле; а в третій частині взагалі потрапляє в далеке минуле. При цьому постійно обігруються обставини фільму першого та другого. І все це з належним гумором. Не дивно, що за такого ретельного опрацювання сценарію, за такого рівня фантазії, а також з такою класною акторською грою, всі три частини стали хітами.
Читайте також: Найкращі трилогії, в яких всі три частини класні
1. Темний лицар (The Dark Knight)
Перша частина: Бетмен: Початок (Batman Begins)
Про цей фільм можна писати нескінченно – стільки там деталей та знахідок. Обмежимося лише тим, що після виходу “Бетмен: Початок” ніхто не очікував від сиквела такого ефекту. Після перегляду першого фільму загальна думка була щось на кшталт “так, дуже непогано, Нолан молодець, добре зняв і манеру фільму поміняв”. Другий фільм… не станемо занурюватись у спогади про всі масові рецензії в інтернеті в тональності “нічого подібного я ще у своєму житті не бачив” і про те, як на IMDb фільм став найкращим у рейтингу, що викликало масу суперечок і скандалів. Просто скажемо, що це неймовірне продовження, воно багаторазово перевершило перший фільм за рівнем, ставши при цьому одним із найкращих фільмів в історії кінематографу.
Багато в чому, звичайно, завдяки образу Джокера, якого зіграв Гіт Леджер.
Читайте також:
55 найкрутіших твістів в історії кіно
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom