Найкращі трилери 80-х років, які ви, можливо, не бачили
Особливий вайб 80-х та добре відомі зараз актори, які тоді були ще зовсім юними. Зануритись в цю атмосферу завжди приємно, але сьогодні ми пропонуємо додатковий фактор – добірку хороших трилерів того часу, які, можливо, ви оминули своєю увагою. Не завжди гарні стрічки отримують стільки уваги, скільки вони справді заслуговують, а тому є сенс нагадати про них.
Отже, kinowar.com пропонує згадати найкращі трилери 80-х років з тих, які ви, можливо, не бачили. Як завжди, будемо вдячні за підтримку сайту (нас можна підтримати, перейшовши за посиланням).
Мертва зона (The Dead Zone) 1983
Екранізація однойменного роману Стівена Кінга, у якій Крістофер Вокен має надзвичайну здатність бачити майбутнє людини при контакті з нею. Одного разу він бачить, що новий кандидат у президенти США з часом стане наступним Гітлером. Перед ним постає питання, чи можна базуючись на власній впевненості у майбутньому злочині намагатися йому запобігти. От, скажімо, якщо б у 2001-му вам розповіли, що путін за двадцять років буде бомбардувати українські міста, ви б його вбили?
Хоча ні, це не надто вдалий приклад. Звісно, що вбили б. А от у фільмі ще не зрозуміло, чи це майбутній путін, тому дилема для головного героя досить важка.
Міссісіпі у вогні (Mississippi Burning) 1988
Мабуть, коли пригадуєш режисера Алана Паркера, то перше, що можеш назвати, це “Янгольське серце”, “Стіна” або “Опівнічний експрес”. “Міссісіпі у вогні” відрізняється від усіх цих фільмів, проте з ними стрічку об’єднує постійно зростаючий рівень напруги. Паркер – режисер всеїдний, він відчував себе комфортно у будь-якому жанрі, та й тематика його робіт була найрізноманітнішою. Молодий ще Віллем Дефо та Джин Гекмен грають агентів ФБР, яких відправляють у південний штат для того, щоб розслідувати справу трьох правозахисників, які зникли безвісти під час організації реєстру виборців для афроамериканців у окрузі.
Персонаж Дефо з північного штату та менш досвідчений. Герой Гекмена місцевий, і він розуміє з власного досвіду, що якщо вести справу згідно законодавства, результату може не бути, адже жителі міста бояться щось розповідати агентам через те, що у зникненні замішані люди при владі. До того ж, вони ще й пов’язані з ку-клукс кланом, який у часи, про які йде розповідь – 1964 рік – мав не аби яку силу. Саме тому розслідування поступово приймає все жорсткішу форму…
У фільмі також задіяні Майкл Рукер, Бред Дуріф, Р. Лі Ермі та зовсім ще молода Френсіс МакДорманд.
Немає виходу (No Way Out) 1987
Знов Джин Гекмен, але на першому плані тут Кевін Костнер та Шон Янг. Високопоставлений урядовець із Пентагону випадково вбиває свою коханку. Але сам він за грати не збирається: вирішено підставити молодого лейтенанта, з яким у дівчини також були відносини. Відтепер життя лейтенанта перетворюється на одну величезну погоню, де шансів на порятунок, здається, немає…
Прокол (Blow Out) 1981
Браян Де Пальма поставив ідеальний трилер про звукооператора, який стає випадковим свідком вбивства. Він спочатку навіть не розуміє у повній мірі того, що сталося – він просто записував нічні звуки для своєї роботи. Але пізніше він починає розплутувати цей клубок, додаючи інші свідоцтва і відтворюючи повну картину того, що відбулося. Як часто буває, причетними до вбивства виявились люди з політичної верхівки… У головних ролях Джон Траволта, Джон Літгоу та Ненсі Аллен.
Вікно спальні (The Bedroom Window) 1987
У головних ролях Стів Гуттенберг (той самий Махоні з “Поліцейської академії”), Елізабет Макговерн та Ізабель Юппер. Коханка головного героя – дружина його боса. Вона стає свідком нападу на молоду жінку, коли виглядає з вікна спальні свого коханця. Як же тепер бути, адже відкритися поліції означає, що правду про стосунки узнає бос і чоловік? Двоє вирішують, що свідком стане персонаж Гуттенберга, щоб не компрометувати кохану. Але несподівано все перегортається з ніг на голову, і тепер він вже головний підозрюваний. Єдиний шлях відвести підозру від себе – дізнатися самому, що насправді відбулося…
Колір грошей (The Color of Money) 1986
Сиквел одного з головних фільмів за участю Пола Ньюмана, “Більярдист”, який вийшов у 1961 році. Чверть століття потому, герой Ньюмана – досвідчений гравець у більярд, який, втім, не здобув нічого крім грошей, які він професійно заробляє за столом, та репутації віртуоза. Тому коли йому випадає шанс стати наставником юного талановитого гравця (Том Круз), він вкладається в це на повну, немов намагаючись наздогнати щось, що він не встиг зробити раніше. Таланту, енергії та напору юнаку вистачає, та чи достатньо цього для великої перемоги? І яка справжня його мотивація, крім грошей та слави?
Одягнений для вбивства (Dressed to Kill) 1980
Режисер – Браян Де Пальма, у головних ролях – Майкл Кейн, Ненсі Аллен та Енджі Дікінсон. Загадкова блондинка вбиває одну з пацієнток психолога, у якої до цього був секс з незнайомцем (після сексу вона знайшла в його квартирі довідку про те, що у незнайомця венерична хвороба). Випадковим свідком вбивства стає елітна повія. Тепер вона і головна підозрювана для поліції, і наступна жертва для вбивці…
Вогонь на ураження (Shoot to Kill) 1988
Злодій, який захопив у заручниці дружину ювеліра, а потім вбив її, втік від агентів ФБР в гори. Для того, щоб наздогнати групу, з якою він пішов, ФБР наймає в помічники місцевого провідника. Тепер йому доведеться зануритись в будні бюро, а агентам бюро швидко навчатися реаліям небезпеки гір. Спочатку традиційно новоспечені напарники не люблять одне одного. Але поступово вони виявляють пошану до майстерності одне одного і намагаються схопити вбивцю. У головних ролях Сідні Пуатьє та Том Беренджер. Режисер – Роджер Споттісвуд.
Мертвий штиль (Dead Calm) 1989
Камерний трилер режисера Філліпа Нойса (“Сліпа лють”, “Ігри патріотів”, “Пряма та очевидна загроза”, “Щепка”), всі події якого відбуваються на яхті. Подружня пара відправляються у подорож, щоб загоїти рани від психологічної травми. Вони бачать іншу яхту, яка побувала у штормі. На шлюпці припливає чоловік у стані афекту, і поки він приходить до тями, хазяїн яхти відпливає на його шлюпці перевірити, що на справді трапилось з судном. Його дружина опиняється одна на яхті з, як з’ясовується згодом, маніяком… У головних ролях Зовсім ще юні Біллі Зейн та руда кучерява Ніколь Кідман, а також Сем Нілл.
Мисливець на людей (Manhunter) 1986
Всі пам’ятають Ганнібала Лектера у виконанні Ентоні Гопкінса (адже це один з найяскравіших образів маніяка не екрані), але ще до нього був Браян Кокс (зараз ви можете легко згадати його за роллю голови сімейства у серіалі “Спадщина”) у фільмі Майкла Манна (який пізніше поставив “Сутичку” з Де Ніро і Пачіно). Це екранізація романа “Червоний дракон” (у 2002 році його знову екранізували, до Хопкінса було додано Едварда Нортона та Рейфа Файнза). Його події відбуваються до славнозвісного “Мовчання ягнят”, і доктор Лектер ще не тільки не зустрів Кларісу, а й знаходиться на волі. Коли стрічка вийшла на екрани, її, скоріше, зустріли прохолодно, але з часом відношення до трилеру переглянули – багато хто оцінює його тепер як культовий.
Ілюзія вбивства (F/X) (Murder by Illusion) 1986
Винахідливий “легкий” трилер, де фантазія сценариста та режисера одночасно є своєрідною одою ремеслу кіно. Головний герой займається спецефектами для трилерів та фільмів жахів у той час, коли спецефекти ще були не намальовані на комп’ютері, а відтворювалися руками за допомогою різноманітних механізмів, гриму та піротехніки. Його запрошує до співробітництва поліція, щоб провести складну операцію з прикриття мафіозі, що свідчить проти своїх колишніх колег. Майстер спецефектів погоджується, але все йде не за планом (хто б сумнівався, про що б інакше фільм був). Тепер він одночасно підозрюється поліцією у скоєнні злочину та переслідується мафією, яка хоче його вбити. Доведеться розбиратися і з одними, і з іншими.
В головних ролях Браян Деннегі та Браян Браун. У 1991 вийшов сиквел – і він теж був досить непоганим (принаймні, фантазія авторів не вичерпалася).
Чорний дощ (Black Rain) 1989
Двоє копів з Нью-Йорку (Майкл Дуглас та Енді Гарсія) затримують вбивцю, який є якудзою з Японії. Його потрібно доставити в Осаку, але на японській землі злочинцю вдається втекти. Тепер разом з японцями детективи намагаються знов його розшукати та занурюються у жорстокий світ місцевої мафії. Інколи естетика кадру виглядає як “Той, що біжить по лезу” Рідлі Скотта, і це не дивно, адже він і є режисером цього трилеру.
У нічній тиші (Still of the Night) 1982
Трилер від Роберта Бентона, сценариста та режисера “Крамер проти Крамера”, “Без дурнів” з Полом Ньюманом та “Місце у серці”, триразового володаря Оскара. Пацієнта психотерапевта вбивають. До лікаря приходить коханка цього пацієнта та просить повернути годинник його дружині, але не викривати факт адюльтеру. Потім до психотерапевта приходить поліція по інформацію щодо загиблого. Після відмови вони кажуть лікарю, що він може стати наступною жертвою вбивці. Він починає стежити за коханкою вбитого, а вона – вести себе все більш підозріло. Потім вбивають людину, яка пограбувала лікаря, забравши його плащ, і ситуація загострюється до максимуму… У головних ролях Рой Шайдер та Меріл Стріп.
Трюкач (The Stunt Man) 1980
Ще один фільм, який оспівує ремесло кіно, як згадана вище “Ілюзія вбивства”. Тільки тепер це вже не ремесло спеціаліста по спецефектам, а важка праця каскадерів та постановників трюків. Ветеран війни у В’єтнамі втікає з міста злочину і опиняється на знімальному майданчику фільму про Першу світову. Він вважає, що став причиною загибелі одного з каскадерів, режисер наймає його як трюкача та допомагає сховатися, представляючи його як загиблого. Поступово, готуючись до трюків у фінальних сценах картини, новий трюкач розуміє, що ризик загинути тепер навіть вище, ніж це було раніше. До того ж, він зближається з виконавицею головної ролі, у минулому – коханкою режисера, а нині – коханкою виконавця головної чоловічої ролі. Лінія між реальністю та кіно дедалі стає все більш непомітною, а тому трюкач вирішує втекти…
Пітер О’Тул, Стів Рейлсбек та Барбара Херші у головних ролях.
Наступного ранку (The Morning After) 1986
Акторка (Джейн Фонда) прокидається вранці у стані важкого похмілля і бачить труп чоловіка з ножем у грудях. Вона не пам’ятає події минулого дня, але точно впевнена, що не є вбивцею. Втім, поліція так не вважає. Акторка втікає з місця злочину. Згодом вона зустрічає екс-поліцейського (Джефф Бріджес), який погоджується їй допомогти…
Зникнення (Spoorloos; The Vanishing) 1988
Пара зупиняється на заправці, дівчина йде у магазин за напоями та зникає безвісти. Хлопець шукає її три роки. Єдина зачіпка, яка в нього є – розмита фотографія, яку він зробив у той день (на ній видно, що вона виходить з кимось із магазину). Він стає одержимим пошуками, його навіть кидає його нова дівчина через це. Через три роки він отримує сповіщення від того, хто викрав дівчину…
Жар тіла (Body Heat) 1981
Цей нео-нуарний трилер повністю виправдовує власну назву. Як відомо, ідеальні злочини існують тільки на етапі їх планування. Потім завжди щось йде не так. Спокуслива дружина багатого бізнесмена знаходить собі коханця і партнера по злочину: вона хоче вбити власного чоловіка, щоб усі його статки дісталися їй… Дебют Кетлін Тернер у кіно. Також у ролях Вільям Герт та Міккі Рурк.
Остання спокуса Христа (The Last Temptation of Christ) 1988
Нетипова картина для Мартіна Скорсезе, проте одна з найбільш потужних у його кар’єрі. Постать Ісуса Христа розглядається у розрізі його напівлюдської природи. Він розуміє, що хтось його закликає до більшої місії, але він не впевнений, бог це чи диявол. До того ж, він не в повній мірі уявляє, що саме являє собою ця місія. Крім того, куди більш важливу роль відіграє Юда, адже коли Ісус розуміє, що саме передбачив для нього бог, він довіряє йому шлях до реалізації цього плану, благаючи зрадити його та здати римській владі.
Через більш нетрадиційні трактування історії Христа, фільм зустрів опір церкви, як це вже бувало з багатьма фільмами, що відхиляються від канону. У ролі Ісуса Віллем Дефо, Юду грає Гарві Кейтель, Понтій Пілат – Девід Бові, Марія Магдалина – Барбара Херші.
Зв’язані до смерті (Dead Ringers) 1988
Девід Кроненберг – майстер трилеру, жахів та психології. Здебільшого він знімає досить шокуюче кіно, тому якщо ви розумієте, що у цьому фільмі є два брати-близнюки (Джеремі Айронс), які працюють гінекологами та заводять роман з однією жінкою, то ви також можете спрогнозувати, що видовище буде доволі жорстке з психологічної точки зору. Втім, якщо ваш поріг болю достатньо високий, ви зможете отримати насолоду від цього трилеру, адже один з братів слабкіший, і він починає наркотиками і алкоголем, при цьому, незважаючи на силу іншого брата, затягуючи його з собою у психологічну прірву…
Просто кров (Blood Simple) 1984
Режисерський дебют Джоела Коена, одного з братів Коен – Ітан виступив со-сценаристом та продюсером стрічки. Акторський дебют Френсіс Макдорманд, дружини Джоела. Хазяїн бару у Техасі підозрює дружину у зраді. Він наймає приватного детектива, щоб він знайшов, з ким саме, а коли це з’ясовується, то платить йому додаткові гроші, щоб він вбив обох. Але як часто буває, все йде не за планом…
Мішень (Target) 1985
Родина живе спокійним життям в Техасі. Але коли дружина вирушає у Париж на відпочинок, її викрадають. Тоді її чоловік і син зриваються на її порятунок у Європу. Тут юнак робить шокуюче відкриття: його батько – відставний агент ЦРУ. І можливо, що викрадення його дружини якось повязане зі справами, які він раніше вів. У головних ролях Джин Гекмен та Метт Діллон.
Злодій (Thief) 1981
Джеймс Каан грає досвідченого зломщика сейфів, який вже встиг відсидіти у в’язниці. Тепер він дуже обережний та справи провертає без зайвого ризику. Але його постійний скупник стає жертвою розбірок мафії, а на нього самого тиснуть продажні копи через “професійне” минуле. Паралельно він хоче влаштувати своє життя з постійною дівчиною, з якою вони вирішують усиновити дитину. Проблем у певний момент стає забагато, і вони накочуються на головного героя цієї кримінальної драми…
У інших ролях також Тьюсдей Уелд, Віллі Нельсон, Джеймс Белуші та Денніс Фаріна. Один з найбільш недооцінених фільмів Майкла Манна.
Блакитна сталь (Blue Steel) 1989
Персонаж Джеймі Лі Кертіс грає випускницю поліцейської академії, яка в перший день роботи вбиває грабіжника. Але проблема в тому, що пістолет грабіжника не знайшли, а свідки кажуть, що зброї взагалі не було. Втім, один з відвідувачів підібрав цей пістолет, а пізніше у місті розпочинаються вбивства – і на кулі щоразу викарбовано ім’я цієї самої поліцейської… У ролях усі зірки ролей другого плану – Кленсі Браун, Кевін Данн, Річард Дженкінс, Майк Старр, Том Сайзмор. Режисер – Кетрін Бігелоу (“На гребені хвилі”, “Володар бурі”, “Тридцять хвилин по півночі”).
Жити і померти в Лос-Анджелесі (To Live and Die in L.A.) 1985
Легендарний майстер трилеру Вільям Фрідкін поставив фільм про одержимість розшуками злочинця. Фальшивомонетник (Віллем Дефо) вбив напарника федерального агента. Тепер той не зупиниться не перед чим – навіть перед злочином – щоб знайти його та помститися. Більш того, він затягує свого нового напарника у цю справу…
Після роботи (After Hours) 1985
Ще один не надто відомий фільм Мартіна Скорсезе. Звичайний працівник компанії, що займається комп’ютерними даними, зустрічається після роботи з дівчиною в кафе. Вона розповідає, що живе разом з сусідкою, що займається авангардною скульптурою. Коли він приходить ніби з приводу покупки скульптури до їх квартири, поведінка нової знайомої його бентежить, а тому він непомітно йде. Але у нього не залишилось грошей на проїзд, тому він опиняється у барі, де бачить двох злодіїв зі скульптурою подруги його нової знайомої. Він вступає з ними у бійку, забирає скульптуру та повертає її володарці, але тут з’ясовується, що його нова знайома покінчила з собою. Згодом, коли він намагається виплутатися з цього виру подій, ніч перетворюється на найгіршу у його житті…
У головних ролях Гріффін Данн, Розанна Аркетт, Лінда Фіорентіно, Джон Герд, Вілл Паттон, Чіч Марін, Томмі Чонг.
Якщо наш матеріал був корисним для вас, ви можете підтримати нашу редакцію, перейшовши за посиланням
Читайте також:
25 забутих трилерів 90-х, які варто переглянути
100 найкращих фільмів 90-х років
100 найкращих детективів всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom