Найкращі фільми від режисерок-жінок
Тренд на рівноправність в останні роки лише посилюється. Це стосується і індустрії кіно – і це дуже добре. Представленість людей різної статі, віку, віросповідання, переконань та життєвого досвіду конче необхідна для кінематографу, адже інакше штучне обмеження того, як і про що створюються фільми, буде впливати і на мистецьку складову, і на соціальну. Чому важливо чути голос жінок у кіно? Бо це голос матері, дочки, дружини, одиначки, успішної чи навпаки, затиснутої у певні рамки, відкритої до спілкування, або соціопатичної та невпевненої в собі – те, що ви не почуєте від чоловіка. Це або розповідь про теми, на які чоловіки раніше могли не звертати уваги, або на ті самі теми, але під іншим кутом зору.
Це не означає, що голос чоловіка у кіно не є важливим. Це означає, що дуже добре, що жіночого голосу у сучасному кіно стає все більше. Але те, що фільмів від режисерок-жінок стає більше зараз, не означає, що їх не було раніше. Адже один з аргументів у нескінченних дискусіях в мережі щодо жінок в кінематографі це “немає ніякого утиску, вся справа у таланті та спроможності: якби жінки могли створювати хороше кіно, вони б давно це зробили”. Так от: жінки давно це зробили. Але утиск все ж є.
Але сьогодні зосередимось саме на позитиві і згадаємо найкращі фільми, які поставили жінки. Звісно, більша частина буде припадати на 21 століття і на останні півтори декади, але буде чимало потужних прикладів з 90-х і 80-х. Впевнені, що деякі зі стрічок у списку змусять вас сказати щось на кшталт “ніколи б не подумав, що таке кіно зняла жінка”. А деякі підкреслять тезу про те, що погляд жінки-режисерки є унікальним і цінним.
Підтримайте жінок і чоловіків нашої редакції, якщо ця стаття буде для вас цікавою.
На гребені хвилі (Point Break) 1991
Режисерка Кетрін Біґелоу
Мабуть, найвідоміша жінка-режисерка (якщо не зважати на вогняний успіх Ґрети Ґервіґ з “Барбі” у 2023 році), до того ж, перша жінка, яка отримала за режисуру Оскар. Вона знімає максимально жорстке і доволі реалістичне кіно (тобто, якщо не знати, що саме вона авторка картини, то під час перегляду можна подумати, що в режисерському кріслі чоловік). Ви ще не раз побачите її роботи у цьому списку, а “На гребені хвилі”, мабуть, її найвідоміша. Спецагент (Кіану Рівз) проникає в середовище серферів, оскільки є підозра, що вони є членами банди, яка успішно грабує банки. Він зближується з хлопцями і дівчатами з узбережжя, але чим далі, тим чіткіше усвідомлює, що слід грабіжників веде саме до них…
Фортепіано (The Piano) 1993
Режисерка Джейн Кемпіон
Останні дві декади Джейн Кемпіон знімає не так часто, але кожного разу це те кіно, якого варто очікувати. Втім, почнемо з її найвідомішої роботи (і найпронизливішої). Німу жінку видають заміж – вона відправляється з Шотландії в Нову Зеландію (так, забули сказати, що це 19 століття – зараз так вже не роблять… ну, принаймні в Шотландії так не роблять). Вона бере з собою доньку і фортепіано. Втім, чоловіка цікавить тільки виконання дружиною шлюбних обов’язків, інструмент відправляється до сусіда… у якого ця жінка і закохується.
Цікаво також відзначити, що з 8 номінацій на Оскар цього фільму 7 представлені жінками. Статуетки отримали Голлі Гантер, Анна Паквін і, власне, Кемпіон – за оригінальний сценарій. До нього вона додала ще Золоту пальмову гілку Канн, а загалом у режисерки два Оскари (другий – за фільм нижче у списку).
Пробудження (Awakenings) 1990
Режисерка Пенні Маршалл
Дуже сумна історія (до того ж, реальна). Через наслідки епідемії летаргічного енцефаліту частина пацієнтів психіатричної лікарні знаходяться у стані кататонічного ступору – вони не розмовляють і не рахуються. Лікар-дослідник (Робін Вільямс) випробовує на одному з них (Роберт Де Ніро) експериментальні ліки – і той повертається до нормального стану. Але підступна хвороба знов дається в знаки: поступово чоловіку стає гірше і він починає повертатися до стану ступору…
Солтберн (Saltburn) 2023
Режисерка Еміральд Феннел
Трохи вайбу “Талановитого містера Ріплі”? Баррі Кеоган грає студента, який потрапляє під чари аристократа (Джейкоб Елорді), що запрошує його до маєтку своєї родини. Родина доволі специфічна, але з іншого боку, хто у цьому світі не є специфічним та унікальним? Саме через це фільм сповнений чималою кількістю сцен, які раніше назвали би шокуючими, але тепер називають просто “нудний вівторок”. Втім, скільки б глядачі не казали, що їх вже нічим не здивуєш, галасу стрічка наробила чимало.
Читайте також: Найкращі ролі Баррі Кеогана
Труднощі перекладу (Lost in Translation) 2003
Режисерка Софія Коппола
Софія Коппола створила одну з найменш типових мелодрам (чи може романтичних комедій, це вже як оцінювати), яка стала однією з найбільш пам’ятних. Скільки ви ще згадаєте мелодрам двадцятирічної давнини? А тут у головних героїв навіть пристрасних поцілунків не було, що вже казати про секс. Чисті і ніжні відносини, які, тим не менш, занурюють глядача у море самотності і туги. Кіно без нескінченних дотепних жартів, без чіткого сюжету, без динаміки і без традиційної любовної лінії викинути зі спогадів, як виявилось, складніше, ніж можна було б уявити.
Втім, краще за нас про цей фільм розповів режисер Антоніо Лукіч у своєму відеоесе на каналі “Мої думки про кіно”.
Читайте також: Найулюбленіші романтичні комедії всіх часів
Минулі життя (Past Lives) 2023
Режисерка Селін Сон
Незважаючи на корейців, корейську мову і Корею в кадрі, це американський фільм (студія A24). Сплав східної і західної культури логічним чином поєднала в собі режисерка Селін Сон, яка народилася в Південній Кореї, але переїхала з батьками до Канади у віці 12 років. Щось подібне відбулося і з головною героїнею стрічки, яка переїхала у більш пізньому віці, маючи багаж стосунків за плечима. Ці стосунки поновлюються через кілька років в онлайн-форматі, але розвиваються не так, як хотілося б дівчині. Вона ставить на них хрест, та чи готове саме життя відпустити її?
Стрічка здобула чимало нагород та була номінована на Оскар за найкращий фільм і сценарій.
Виховання почуттів (An Education) 2006
Режисерка Лоне Шерфіґ
Англія 60-х років – перспективна дівчина Кері Малліґан (зрозуміли це посилання? Зрозуміли? Зрозуміли?) навчається у школі, освоює віолончель на хорошому рівні та має плани на Оксфорд. Але що це на горизонті? Чарівний плейбой (Пітер Сарсґаард) на спортивному авто, майже вдвічі старший за 16-річну школярку, який привносить так багато нового у її світ – і, здається, ставить під сумніви те, що Оксфорд є чимось настільки необхідним…
Перша номінація на Оскар для Кері Малліґан, а також ще дві – за найкращий фільм і сценарій.
Читайте також: Найкращі ролі Кері Малліґан
Монстр (Monster) 2003
Режисерка Петті Дженкінс
Петті Дженкінс зараз найбільш відома за рахунок створення зразкового супергеройського фільму “Диво-жінка” (сиквел не був настільки успішним, але ця стрічка стала в певний момент ледь не останньою надією DC на порятунок). Але до цього вона увірвалася в світ Голлівуду з трилером за реальною історією про вбивцю настільки жорстоку, що її не можна було назвати інакше як монстр. Звісно, головні компліменти дісталися Шарліз Терон за її неймовірне перевтілення (і цілком заслужено), але варто вкотре віддати належне режисерці – багатьом здавалося, що цей жанр точно не жіночий, але побачене на екрані назавжди змінило їх думку.
Перша корова (First Cow) 2019
Режисерка Келлі Райкарт
Яке щастя, що подібні історії знімають (і що є незалежні студії, які мають достатньо сміливості працювати з авторами над ними). Америка 19 століття, золота лихоманка і шалені перспективи Дикого Заходу… якщо, звісно, ви спроможні заробляти гроші. Не всі хочуть бути видобувачами золота – двоє випадкових товаришів виношують мрії щодо власного кулінарного бізнесу. А поки відкрити ресторан не є чимось реальним, вони готують печиво. Звичайне печиво, яке коштувало б дуже дешево в Європі, але тут, на дальній заставі, у повній відсутності молока, воно ледь не золоте за вартістю. Бізнес процвітає, от тільки необхідність знайти молоко для своєї кухні затягує приятелів у серйозні проблеми…
Таємний сад (The Secret Garden) 1993
Режисерка Аґнешка Голланд
Мабуть, найвідоміша польська режисерка Аґнешка Голланд останні роки в своїх роботах приділяє увагу в першу чергу проблемам соціальним і політичним. Але у далекому тепер вже 1993 році вона екранізувала повість британської письменниці 19 століття Френсіс Бернетт. Початок стандартний для багатьох англійських творів тієї пори: у головної героїні, дівчини, помирають батьки. Сироту відправляють далекому родичу, який живе у загадковому будинку з таємним садом. Однак дівчинка знаходить тут не Нарнію чи ватажків якихось дивних створінь. Вона знаходить справжніх друзів, за допомогою яких перетворюється із розпещеної соціопатки в емпатичну людину, яка спроможна відчувати співпереживання і співчуття.
Леді-Птаха (Lady Bird) 2017
Режисерка Ґрета Ґервіґ
Задовго до “Барбі” Ґрету Ґервіґ відзначали як одну з найперспективніших режисерок і сценаристок покоління (серед іншого, це робив, наприклад, Квентін Тарантіно). У цьому фільмі ми бачимо типову історію дорослішання дівчини, яка закінчує школу і хоче потрапити до коледжу у місті на Сході країни, там, де є більше шансів потрапити у культурне мистецьке оточення. Але, як завжди у кіно, деталі мають значення. Це кіно не сюжетне, а побудоване на діалогах, ситуаціях, атмосфері. Тут немає трагічних поворотів або неочікуваних твістів. Життєва історія, десятки подібних ми бачимо навколо, але талант Ґервіґ приковує увагу до екрану.
У ритмі серця (CODA) 2021
Режисерка Сіан Гідер
Один з тих володарів Оскара за найкращий фільм (саме так, цей фільм отримав Оскар у 2022 році, коли з ним у номінації боролися “Вестсайдська історія” Спілберга, “Алея жаху” Дель Торо, “У руках пса” Джейн Кемпіон, “Белфаст” Кеннета Брана, “Дюна” Дені Вільнева та інші більш помітні фаворити), про який ніхто не згадає за п’ять років. І це не тому, що фільм поганий. Навпаки, він дуже потужний. Але його подивилося занадто мало глядачів, щоб він справді отримав належну популярність. Ще б пак, хто захоче дивитися історію дівчини, батьки і брат якої глухі?
Єдина людина в родині, яка чує, виконує роль сурдоперекладачки для рідних. Коли ж бізнес родини стикається з проблемами, у дівчини виникає болюча дилема: переслідувати свою мрію стати співачкою чи залишитись з батьками, яким без неї буде дуже важко.
Клондайк (2022)
Режисерка Марина Ер Горбач
Фільм Марини Ер Горбач було задумано ще до повномасштабного вторгнення. Але історія з окупованої частини Донбасу стала ще потужнішою після лютого 2022 року. Наслідки збиття пасажирського Боїнгу російськими терористами стали різними для людей по всьому світу, але позитивних емоцій це точно нікому не принесло. Головна героїня фільму вагітна, і до всіх поточних проблем тепер ще додалася і величезна дірка в стіні будинку після падіння літака. Залишатись чи їхати? І куди саме? Як будувати власне життя, яке, здається, розвалюється прямо на очах?
“Клондайк” отримав чимало нагород міжнародних фестивалів, найбільш помітними серед яких стали «Санденс» (Найкраща режисура світового кіно), Берлінале, секція «Панорама» (Приз екуменічного журі) та Міжнародний кінофестиваль в Сіетлі (Гран-прі).
Читайте також: Найкращі українські фільми 2022 року
Любов за правилами і без (Something’s gotta give) 2003
Режисерка Ненсі Меєрс
Джек Ніколсон грає переконаного бабія, який з роками не змінює життєву філософію: він обирає молодих жінок, проводить з ними час, а потім рухається далі, до наступної жінки. Здається, його все влаштовує, і так все і буде залишатися надалі, але стається кілька речей, які радикально впливають на його світосприйняття. Спочатку це серцевий напад. Потім справжня закоханість (і фатальна у цьому сенсі жінка). А потім і довгий уважний погляд на своє минуле життя і не завжди гарний слід, який він залишив. Це доволі легка комедія, яка, втім, змушує замислитись над кількістю болі, яку можна завдати іншим, якщо не приділяти увагу їх почуттям.
Перспективна дівчина (Promising Young Woman) 2020
Режисерка Еміральд Феннел
Жінка приходить до нічного клубу, напивається, провокує чоловіків відвезти її до себе додому та там скористатися її безпомічним станом – і, фактично, зґвалтувати. Охочі періодично знаходяться, але на них очікує неприємний сюрприз: це інсценування, насправді дівчина твереза і дуже зла. Втім, у неї є значно більша мета, це не просто помста всім поганим чоловікам, які ладні скористатися шансом задовільнити себе, принизивши жінку, це ще й персональна місія помсти поганцям, які колись зґвалтували її подругу.
Поміжжя (Passing) 2021
Режисерка Ребекка Голл
Режисерський дебют акторки Ребекки Голл отримав схвальні відгуки критиків і глядачів. Слово “passing” в англійській має шалену кількість значень, що грає на користь назви фільму, адже додає відтінків і контекстів. Але стосовно раси це визначення означає перехід від однієї расової групи до іншої (у випадку, коли чорна персона має дуже світлий колір шкіри, іноді це дозволяло їм зробити такий перехід за допомогою приховування власного походження). Щось подібне зробила і одна з головних героїнь фільму, що дозволило їй вийти заміж за білого і вельми заможного чоловіка. Подруга її дитинства, навпаки, вийшла заміж за чорношкірого лікаря, залишаючись в рамках власної ідентичності. Події фільму відбуваються у 20-ті роки 20 століття, а тому питання порушення расової ідентичності постають дуже гострими як для білих, так і для темношкірих. Головна героїня опиняється між двома вогнями – і вдалий шлюб, як і все її спокійне життя, тепер під загрозою.
Володар бурі (The Hurt Locker) 2009
Режисерка Кетрін Біґелоу
Ще один фільм Кетрін Біґелоу, і знов жорстка і ніби “нежіноча” тема: війна і чому люди повертаються на війну. Головний герой (Джеремі Реннер) – сапер, який працює у гарячих точках по всьому світу. Цього разу в кадрі Ірак, де операції по розмінуванню є надскладними. Тим не менш, персонаж Реннера ставиться до небезпечної роботи набагато легше, ніж того можна було б очікувати. З часом стає зрозуміло, що для нього стан речей має характер, діаметральний до звичного стану для цивільної людини: він не повертається додому з війни, навпаки, він повертається на війну після паузи вдома, адже саме війна стала для нього основним заняттям, де він відчуває себе органічно. Про причини такої трансформації і вплив війни на свідомість солдат і офіцерів у стрічці Біґелоу, за яку вона отримала два Оскари (перший в історії для жінки-режисерки та продюсерський за найкращий фільм року; також картина отримала ще чотири статуетки – сценарій, монтаж та дві номінації по роботі зі звуком).
Портрет дівчини у вогні (Portrait of a Lady on Fire) 2019
Режисерка Селін Ск’ямма
Молода художниця пише портрет нареченої – її весільний портрет, замовлений для презентації майбутньому чоловіку. В процесі написання жінки зближуються, а з часом обидві розуміють, що цей шлюб не буде чимось хорошим для дружини. Складність ситуації у тому, що події відбуваються у 18 столітті, а тому обмежень помітно більше, ніж в наші часи. Селін Ск’ямма отримала приз Канн за найкращий сценарій (і номінувалася на Золоту пальмову гілку).
Чутливий міліціонер (1992)
Режисерка Кіра Муратова
Класик українського кіно, режисерка Кіра Муратова створювала фільми і у той період історії, коли вітчизняна індустрія ледь мала сили і ресурси для існування. Історія міліціонера, який знайшов немовля у капусті, серед іншого, номінувалось на Золотого лева Венеційського кінофестивалю.
Анатомія падіння (Anatomy of a Fall) 2023
Режисерка Жустін Тріє
Режисерка Жустін Тріє відійшла від комедійного жанру своїх перших робіт і поставила кримінальну і судову драму, створивши один з найкращих фільмів 2023 року. Чоловік головної героїні помер, випавши з вікна. Всі обставини смерті вказують на дружину, як на вбивцю, але на протязі всієї картини вона намагається довести, що не є винною. Чудове поєднання трилеру, драми і судового детективу, а також потужне виконання головної ролі Сандрою Гюллер.
Читайте також: Найкращі фільми 2023 року
Круті часи в «Ріджмонт Хай» (Fast Times at Ridgemont High) 1982
Режисерка Емі Гекерлінг
Культова вже стрічка початку 80-х з молодими Шоном Пенном, Дженніфер Джейсон Лі і Фібі Кейтс. Молодіжна комедія, чи-то, скоріше, драмеді про пошуки себе під час навчання: надії на секс, побудова перших відносин (з надіями на секс), очікування першого сексу (з надією на те, що колись він станеться). Смішно і трохи ностальгійно. Для Емі Гекерлінг 80-ті і 90-ті стали найбільш успішними роками для режисури, серед іншого такі роботи як “Безголові” і “Дивіться, хто говорить”.
Стоп-Земля (2021)
Режисерка Катерина Горностай
Повнометражний режисерський дебют Катерини Горностай продемонстрував зрілість і тонкість у підходах до формування розповіді і роботі з персонажами. Відтворення шкільного етапу життя настільки точне і талановите, що здається, що це ледь не документалка. Тим більше, що сюжет відіграє тут вторинну роль. На першому плані діти, які стають дорослими, а це означає, що виникає все більше запитань про любов, стосунки, своє місце у житті, майбутнє і прощання із дитинством.
Читайте також: Найкращі українські фільми часів Незалежності
Пташиний короб (Bird Box) 2018
Режисерка Сюзанна Бір
На батьківщині в Данії Сюзанна Бір знімала тонке психологічне кіно. Але в Голлівуді набір жанрів суттєво розширився – режисерка поставила і трилери, і шпигунські детективи, і історичні серіали. “Пташиний короб” – постапокаліпсис, горор і трилер в одній картині. Пронеслась хвиля самогубств, мати каже дітям, що вийти з дому і йти до місця призначення можна тільки наосліп – з пов’язкою на очах. Інакше всім загрожує смерть. На Netflix у стрічки була шалена кількість переглядів, тому вже встигли зробити спіноф – “Пташиний короб Барселона”.
Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис
Тридцять хвилин по півночі (Zero Dark Thirty) 2012
Режисерка Кетрін Біґелоу
І знову Кетрін Біґелоу, і знову суворе “чоловіче” кіно про війну – точніше, про боротьбу з тероризмом. Спецагенти зайняті надважливою місією. Їх ціль – це злочинець номер один в усьому світа. Щоб знищити Осаму бен Ладена, потрібно з’ясувати його місцезнаходження. А це складно: супутник може зазирати у найдальші місця Землі, але він не побачить, що відбувається під дахом будинку чи за стіною будівлі. Неможливо обшукати весь Близький Схід особисто, неможливо знайти адресу терориста номер один в інтернеті, неможливо навіть вибити якусь цілісну інформацію із полонених його соратників. Головна героїня (Джессіка Честейн) занурюється у цю, знов-таки, як здається, чоловічу справу (особливо, коли йдеться про вибивання інформації із полонених за допомогою катувань), поступово збираючи до купи всі маленькі деталі, які можуть допомогти вирішити це надскладне завдання…
Довгі проводи (1971)
Режисерка Кіра Муратова
Мабуть, найбільш відомий фільм Кіри Муратової (щоправда, до глядача він ішов довгих 16 років – прем’єра відбулася в 1987 році). Відносини матері і сина-підлітка змінюються після того, як той проводить літо у батька. Мати стривожена і не розуміє, як їй поводитись у цій ситуації, навіть коли вона починає розуміти мотиви поведінки сина. Приз FIPRESCI на кінофестивалі в Локарно і чимало відзнак в світових рейтингах, зокрема, найкращих картин, поставлених жінками.
Маленькі жінки (Little Women) 2019
Режисерка Ґрета Ґервіґ
Сьома повнометражна екранізація однойменного роману Луїзи Мей Олкотт, цього разу від Ґрети Ґервіґ. Шалений за зірковістю акторський склад: Сірша Ронан, Емма Вотсон, Флоренс П’ю, Елайза Сканлен, Тімоті Шаламе, Лора Дерн, Меріл Стріп, Боб Оденкерк, Кріс Купер, Луї Гаррель, Трейсі Леттс. Незважаючи на яку вже за рахунком спробу постановки, картина вийшла свіжою і цікавою. І не тільки критикам: історія життя чотирьох сестер у Новій Англії у часи громадянської війни в США зібрала майже 220 мільйонів доларів в прокаті, що для такого жанру є неабияким досягненням.
Великий (Big) 1989
Режисерка Пенні Маршалл
Комедійна класика в Томом Генксом – тоді ще комедійним, а не драматичним актором. Одного разу маленький хлопчик прокидається і усвідомлює, що його найзаповітніша мрія здійснилася: він став дорослим – великим. І тепер перед ним відкриваються абсолютно нові горизонти, але при цьому він в душі залишається дитиною, а тому його реакції більш щирі та неупереджені.
Цікаво, що зараз можна часто почути: таке кіно зараз не знімуть, адже є сцена зваблення хлопця дорослою жінкою, і хоча грає його дорослий актор, це, все ж, розтління неповнолітніх. І ось, у якості контртези, виходить фільм Йоргоса Лантімоса “Бідолашні створіння”, де, знов-таки, доросле тіло жінки займається сексом (куди більш відвертим, аніж у “Великий”) з дорослим чоловіком, але тепер всередині вже мозок і свідомість не підлітка, а… новонародженої дитини. І що каже публіка? Все вірно: “БРАВО!”. Тому не варто переоцінювати пуританство аудиторії.
Безголові (Clueless) 1995
Режисерка Емі Гекерлінг
І знов підліткова комедія про життя старшої школи від Емі Гекерлінг, яку ми вже згадували вище. Розбещена і популярна донька багатих батьків (Алісія Сільверстоун) при цьому не надто розумна. Але вона вирішує, що у неї є дар зводити людей одне з одним. Починає вона це робити з двох вчителів, а попереду ще багато пригод, не всі з яких стають смішними…
Світ Вейна (Wayne’s World) 1992
Режисерка Пенелопа Сфіріс
Звісно, це комедійне кіно – дітище Майка Маєрса (який потім створив Остіна Пауерса) і Дени Карві, але поставили його не вони, а Пенелопа Сфіріс. При цьому Пенелопа була успішною в документальному кіно (найбільш відома її робота – трилогія “Падіння західної цивілізації”), але переключитися на суто розважальну комедію також проблемою не стало. Двоє друзів і фанатів важкого року ведуть програму на місцевому кабельному ТБ. Їх бачить продюсер і пропонує їм роботу на великому ТБ. Підписує з ними кабальний контракт – але даремно він думав, що так просто зможе перемогти двох бунтарів…
Красива робота (Beau travail) 1999
Режисерка Клер Дені
Багато критиків і глядачів вважають саме цей фільм Клер Дені найкращим у її фільмографії. Спогади колишнього офіцера Іноземного легіону формують історію, кінцеве трактування якої залишається за глядачем. Відданий командиру, офіцер не схвалює його симпатію до одного з новобранців. Ці чи-то ревнощі, чи-то заздрість штовхають чоловіка на злочин. В процесі розгортання повної картини постають можливі мотиви такого вчинку та прийняття офіцером правди про себе. Фінальна сцена перед титрами водночас запалює і приносить відчуття визволення та прийняття. У головній ролі актор, який зіграв майже всі головні ролі в фільмах Леоса Каракса – Дені Лаван.
Тебе ніколи тут не було (You Were Never Really Here) 2017
Режисерка Лінн Ремсі
Колишній військовий і агент ФБР живе з мамою і працює виключно поза межами закону, виконуючи замовлення по визволенню дівчат із пастки секс-торгівлі. Одного разу таке замовлення робить впливовий політик. І саме цього разу все йде не за планом – тепер під загрозою життя і дівчини, і самого виконавця. Похмурий і мовчазний психологічний трилер, де Хоакін Фенікс грає одну з найкращих своїх ролей, адже роботу таку його персонаж виконує не від хорошого життя. Постійна боротьба з ПТСР, спогадами і неспроможністю знайти себе у цивільному житті штовхає до перебування на межі між життям і смертю.
Дітки в порядку (The Kids Are All Right) 2010
Режисерка Ліза Холоденко
Ліза Холоденко – режисерка, сценаристка і продюсерка українського походження, яка народилася в Лос-Анджелесі і зробила собі ім’я в Голлівуді ще наприкінці 90-х. «Дітки в порядку» отримав Золотий глобус і номінацію на Оскар. Холоденко – відкрита лесбійка, живе у шлюбі з партнеркою і народила дитину за допомогою донорської сперми. Власне, фільм у певних речах перетинається з життям цієї пари: головні героїні також дві відкриті лесбійки, живуть разом, кожна з них народила по дитині від анонімного донора сперми, і зараз діти вже майже дорослі. І все було б чудово, якби діти не знайшли цього донора – це приємний чоловік, який втім не надто переймається такими речами як серйозні стосунки. Пара запрошує його до себе, щоб за обідом познайомитись ближче – і що робить одна з жінок? Саме так, заводить з ним роман. Тут всі проблеми і починаються. У ролях Аннетт Бенінг, Джуліанна Мур, Марк Руффало, Міа Васіковська та Джошуа Хатчерсон.
Зимова кістка (Winter’s Bone) 2010
Режисерка Дебра Ґранік
Цей фільм став проривом для зовсім ще юної Дженніфер Лоренс – вона, до того ж, отримала за нього першу номінацію на Оскар. Її персонаж живе з матір’ю і молодшими братом і сестрою, ледве зводячи кінці з кінцями. Їх будинок і землю закладено, адже батька варив крек для місцевої мафії, мав купу проблем з грошима, а потім і зовсім зник. Мати у стані божевілля, а отже всі проблеми вирішувати старшій дочці: вона має швидко знайти батька, адже інакше їх будинок і землю буде конфісковано.
Читайте також: Найкращі фільми Дженніфер Лоренс
Говорять жінки (Women Talking) 2022
Режисерка Сара Поллі
Жінки-менонітки живуть в ізольованій колонії, де пропагуються ненасильницькі методі вирішення спірних питань і відсутність насильства як такого. В той самий час деяких з них періодично накачують наркотиками і ґвалтують – при цьому кажуть, що це роблять демони, які прийшли покарати їх за гріхи. Вісім жінок збираються на таємні збори, щоб обговорити цю проблему.
Астенічний синдром (1989)
Режисерка Кіра Муратова
Астенічний синдром – знесилення, депресія і апатія при найменших навантаженнях. Виснаженість, втрата інтересу до того, що відбувається. Дві новели про людей, які переживають цей синдром після пережитих потрясінь та негараздів. Класика від Кіри Муратової, знята на Одеській кіностудії – спеціальний приз журі «Срібний ведмідь» на Берлінському кінофестивалі.
У руках пса (The Power of the Dog) 2021
Режисерка Джейн Кемпіон
Після минулого проєкту (серіалу “Вершина озера”) Джейн Кемпіон зробила перерву у вісім років, а після повного метру взагалі – дванадцять. Новий фільм вийшов надзвичайно тонким кіно, де спочатку можна не до кінця зрозуміти сюжет, а потім ще доволі довго обдумувати сенс того, що відбулося. І саме це чудово. Тому що це одна з тих картин, яка не залишає вас відразу після перегляду. Вона з вами ще декілька годин (чи днів, тижнів), і якщо ви приділите час цим роздумам, то комплексне враження від побаченого буде куди більш потужним.
Два брати живуть на ранчо, один (Джессі Племонс) повертається із новою дружиною (Кірстен Данст), у якої вже є син. Спочатку його брат (Бенедикт Камбербетч) знущається з обох, прикриваючись своєю брутальністю та маскулінністю. Але через деякий час розуміє, що можливо відчувати і інші емоції, ближчі до симпатії та навіть любові.
Американський психопат (American Psycho) 2003
Режисерка Мері Геррон
Є декілька фільмів, які настільки щільно розібрані на меми, що ти ніби подивився стрічку, переглядаючи лише самі ці меми. Розкішний Крістіан Бейл знищує все, що не подобається йому психопатичному стану. Але все це відбувається винятково естетично. Були чутки про ремейк з Марго Роббі – і на це було б цікаво подивитись.
Їх власна ліга (A League of Their Own) 1992
Режисерка Пенні Маршалл
Спортивна драма за реальною історією. Чоловіки на війні, але бейсбол отримує друге дихання за рахунок жіночої ліги. Дві сестри грають за одну команду. Одна домінантна та популярна, друга скромна і сором’язлива. І тим не менш, коли суперництво стає принциповим, доведеться забути, що вони сестри.
Читайте також: Найкращі спортивні драми всіх часів
Земля кочівників (Nomadland) 2020
Режисерка Хлої Чжао
Оскар для Хлої Чжао за найкращу режисуру, а сама стрічка також отримала статуетку за найкращий фільм року. Після цього про режисерку дізналися всі, і Марвел вручив їй проєкт “Вічні”. Чжао впоралась із завданням, але четверта фаза багатостраждального всесвіту коміксів почала скочуватись в кризу сама по собі, а тому навряд чи Хлої пишається цим досягненням. Втім, “Земля кочівників” – це зовсім інше кіно. Не впевнені, що його будуть переглядати з великою цікавістю через 10, а тим більше через 20 років, але зараз це дійсно доволі сильний і нетривіальний погляд на серединну Америку, де люди втрачають роботу, житло і надії на майбутнє, а тому вирушають разом з іншими мандрівниками на трейлерах у нескінченну подорож, в першу чергу до справжнього себе.
Настроювач (2004)
Режисерка Кіра Муратова
Мелодрама, знята Кірою Муратовою вже за часів Незалежності. У житті Андрія є красива жінка, у яку він закоханий (а вона закохана в нього), але немає грошей. Він знайомиться із заможною вдовою та її подругою і розробляє план, як виманити у них достатньо грошей, щоб задовільнити розпещену батьківськими грошима кохану.
Щось не так з Кевіном (We Need to Talk About Kevin) 2011
Режисерка Лінн Ремсі
Тільда Свінтон в ролі жінки, яка намагається жити нормальним життям після того, як її син став винуватцем кривавої трагедії. Вона живе поруч з в’язницею, де він перебуває, та постійно прокручує час назад, щоб зрозуміти, коли вона пропустила той момент, коли дорослішання власної дитини пішло не в той бік.
Читайте також: Найкращі ролі Тільди Свінтон
Грай, як Бекхем (Bend It Like Beckham) 2002
Режисерка Гуріндер Чадха
Головна героїня мріє про футбольну кар’єру (як у Бекхема, зрозуміло), а її батьки, вихідці із Пенджабу, мріють про хорошого чоловіка для своєї дочки та нормальну кар’єру юристки. Подруга героїні також хоче досягти висот у футболі і допомагає їй. Втім, і тут не все спокійно: обидві дівчини закохані у свого тренера… В одній з головних ролей у цій романтичній комедії Кіра Найтлі.
Читайте також: Найкращі комедії 21 століття
Барбі (Barbie) 2023
Режисерка Ґрета Ґервіґ
Феномен 2023 року, а точніше спільний феномен з фільмом Нолана “Оппенгеймер”. Стрічки вийшли в прокат одночасно, але не конкурували одна з іншою, а навпаки, підсилили цікавість до обох. У підсумку на двох вони зібрали більше двох мільярдів доларів (“Барбі” помітно більше, але, здається, творці “Оппенгеймера” все одно були дуже задоволені). В уявному світі Барбі все здається не тільки реальним, але й довершеним. Але що як довершеність лише удавана, а є зовсім не ідеальні речі і явища, які варто дослідити самотужки? Попереду перед Марго Роббі і Раяном Гослінгом цікава, але тривожна подорож.
Читайте також: Найкращі фільми 2023 року
Після весілля (Efter brylluppet) 2006
Режисерка Сюзанна Бір
Персонаж Мадса Міккельсена повертається в рідну Данію, оскільки отримує пропозицію про підтримку дитячого притулку, яким він займається. Однак замість грошей отримує запрошення на весілля дочки мецената. На весіллі він зустрічає колишню кохану, з якою розлучився двадцять років тому. А згодом він розуміє, що наречена – це не біологічна дочка мецената, а його власна (а він всі ці роки про це не знав). Він намагається поговорити з колишньою, але вона не хоче спілкуватися щодо минулого. А багатій каже, що не знав про те, ким є головний персонаж. І надалі ситуація стає тільки більш складною і дивною…
Підтримайте нашу редакцію, якщо ця стаття була для вас корисною.
Читайте також:
Найкращі фільми всіх часів за версією IMDb
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom