Топ серіалів про наркотики, наркоманів та наркомафію
Колишніх наркоманів не буває. Це вам скаже будь-який наркоман.
Цілком можливо, що є речі, які гірші за наркотики. Але навіть якщо так, наркотики – це дуже, дуже погано. Саме тому так багато фільмів та серіалів знято про цю тяжку хворобу. Наслідки настають швидко, і вони майже у ста відсотках випадків незворотні. Причому, як для тих, хто вживає, так і для тих, хто виробляє і поширює. Наслідки незворотні навіть для тих, хто вистежує та затримує дрібних драгдилерів та всемогутніх наркобаронів. Це наркотики, вони нікого не залишать тими самими людьми, якими вони були раніше. Вони вивернуть твоє нутро навиворіт і зроблять з тебе іншу людину.
Єдиний позитивний момент, який можна знайти в цьому всьому – величезна кількість витворів мистецтва, які висвітлюють цю проблему. Фільми та серіали про наркотики, наркоманів та наркодилерів зайняли свою нішу в індустрії кіно, пропонуючи вже кілька десятиліть неймовірні сюжети та глибокі драми. Про фільми про наркотики ми вже розповідали раніше. Сьогодні черга серіалів.
Читайте також: Головні фільми про наркотики
Ми розповімо про ті серіали, у яких наркотики, їх виробництво, вживання чи розповсюдження виступають центральною чи однією з головних тем. Їх безліч (і виробництво цього продукту не зупиняється), але ми розповімо про найкращі з них. На нашу глибоко суб’єктивну думку.
Отже, kinowar.com представляє 10 найкращих серіалів про наркотики.
Нарко (Narcos) 2015-2017
Також відомий як “Нарки”, “Бариги”
Пабло Ескобар встановив планку надто високо. Наркобарон досягнув таких масштабів своєї діяльності, що фільми продовжують виходити навіть після успішного серіалу від Netflix. Але саме він, мабуть, вичавив з теми максимум: за рахунок хронометражу серіал дає можливість розповісти історію докладно, задіяти максимум персонажів (як ви розумієте, в даному випадку здебільшого реальних), приділити увагу деталям. Розповідь про Ескобара зайняла два сезони, від моменту його відносно серйозного статусу в наркобізнесі до виходу на рівень місцевого колумбійського бога та війни з урядом та поліцією.
Приємно, що автори серіалу нейтрально показали центральну фігуру. Не було спроби обілити злочинця, як це мимоволі трапляється у біографічних кримінальних драмах, коли вони стають на слизьку доріжку пояснення мотивації на кшталт “усі ми люди, у всіх у нас сім’ї, всім нам потрібно заробляти дітям на хліб” або “на нього просто тиснула система, і він втягнувся в протистояння” або “просто довкола були такі люди і таке середовище, ну що він міг зробити”. Але не було прагнення зобразити його як абсолютного монстра. Перед нами постала жива людина, яка зі збільшенням своєї влади дедалі більше втрачала зв’язок із реальністю. Аж поки все не закінчилося тим, чим мало закінчитися.
У третьому, четвертому і п’ятому сезонах розповідь була продовжена – тепер у центрі оповідання постали ті, хто зайняв місце найвідомішого наркобарона в історії (ці сезони стали окремим серіалом-продовженням і отримали назву “Нарко: Мексика” (Narcos: Mexico)).
Пуститися берега (Breaking Bad) 2008-2013
Якщо еволюція центрального персонажа в “Нарко” полягала в дедалі більшому відриві від себе справжнього та реальності як такої у міру збільшення впливу у сфері наркобізнесу, то в серіалі “Пуститися берега” головний герой, навпаки, поступово рухався в бік того, яким він є насправді. І хоча сутність Волтера Вайта, що відкрилася, зовсім не тішить, історія цього перетворення стала одним з найкращих серіалів в історії. Справа не тільки в яскравому сюжеті про шкільного вчителя хімії, що вмирає від раку і починає варити мет. Такий опрацьований розвиток характерів (не лише головного, а в принципі всіх задіяних у серіалі) – приклад виняткової сценарної роботи.
Браян Кренстон видав неймовірної сили акторську роботу, але те саме можна сказати і про інших учасників легендарних п’яти сезонів. Один із талантів, який поки що так і не отримав належного рівня пропозицій після серіалу – Аарон Пол.
Творець проекту Вінс Ґілліґан виявився генієм розбудови нового всесвіту. Таке відчуття, що в його голові повністю відображається те, що відбувається з усіма персонажами за двадцять років до показаного в “Пуститися берега” і на двадцять років вперед. Він просто відокремив невеликий фрагмент і повністю розклав його перед нами. І наступний його проект, який ми представимо у списку нижче, підтверджує цю шалену гіпотезу.
Краще подзвоніть Солу (Better Call Saul) 2015-2022
Приквел дуже часто цікавіше, ніж сиквел. Тому що продовження улюбленої історії стикається з необхідністю вичавлювати щось із вже успішного завершеного задуму. А от приквел може пояснити походження звичок персонажів, те, як вони стали такими, якими ми бачимо їх в оригінальній історії. У “Пуститися берега” Волтер Вайт проходить таке перетворення. Але решта “поганих хлопців” – звідки вони взялися? Вони ж не народилися злочинцями, наркоторговцями та антисоціальними деструктивними елементами. Як Сол Ґудман став адвокатом злочинного світу? Чому така розумна і добра за своїми життєвими принципами людина як Майк Ермантраут опікується безпекою наркокартеля? Як Густаво Фрінг став таким невразливим та невидимим для спецслужб господарем наркотиків у штаті? І звідки взявся цей загадковий паралізований дідусь Гектор Саламанка з його дратівливим дзвіночком?
Приквел вийшов за силою не слабшим за оригінальний серіал. Ба більше, за ступенем об’ємності персонажів, він, мабуть, навіть випереджає “Пуститися берега”: за рахунок того, що природа головних героїв подвійна, і їх постійно розриває між поганим і хорошим в людині, стежити за їх метаннями між станом праведника та грішника неймовірно цікаво.
Читайте також: Найкращі фільми про юристів
Ель Чапо (El Chapo) 2017-2018
Цю людину називають Пабло Ескобаром 21 століття. Сумна реальність: коли з вершини злочинного світу прибирають головного боса – чи то конкуренти, чи то поліція та спецслужби – його місце посідає хтось інший. І він може стати не менш впливовим, могутнім, жорстоким та підступним.
Ель Чапо (справжнє ім’я – Хоакін Гусман Лоера, прізвисько означає “коротун”) поступово досяг вершини, що неминуче мало обернутися або смертю, або арештом. Ловили його багато разів, проте він або продовжував керувати картелем з мексиканської в’язниці, або втікав з американської (обставини втечі часом були практично сюрреалістичними). У 2016-му його знову спіймали і в 2017-му екстрадували до США, де в 2019-му засудили до дуже довгого ув’язнення. Чи це означає, що серіал буде продовжено на четвертий сезон, і чи зможе наркобарон знову втекти – нам невідомо. Але три сезони його історії подивитися однозначно варто.
Снігопад (Snowfall) 2017-2023
Занурення у 80-ті та епоху розквіту креку. Якщо ви не знаєте, що таке крек, то коротко пояснимо, що це кристалічний наркотик, який курять (грубо кажучи, кокаїн, який вживається курінням спеціальної трубки). Проблема з цим видом наркотиків полягала в тому, що при швидкому досягненні кайфу створювалося відчуття, що звикання не виникає. Незважаючи на те, що крек дійсно не настільки згубний як героїн, курці рано чи пізно все одно на нього підсаджувалися. Побічні ефекти вживання – параноя та психоз найрізноманітніших ступенів сили (хімречовини, якими “розбадяжували” крек для збільшення його об’єму також користі організму не приносили). У результаті, за рахунок відносної дешевизни та оманливого відчуття того, що це не так страшно, як героїн, крек досяг статусу хіта продажів.
Тим не менш, хронічні курці креку, ясна річ, суттєво вкорочували своє життя (серцево-судинні проблеми, зараження різного роду, а крім того – ті речі, на які доводилося йти, щоб роздобути ще грошей на нову дозу). Враховуючи обсяги обігу цього наркотику, ЦРУ та поліція серйозно зайнялися цим питанням. Про це і розповідають шість сезонів серіалу: крековий бум показаний як з боку дилерів та картелю, так і з боку поліції та спецслужб. Наркотики – зло, яке нещадно знищує життя, і “Снігопад” демонструє у всій наготі.
Королева півдня (Queen of the South) 2016-2021
Реальна історія стала основою для роману іспанського письменника Артуро Перес-Реверте, за яким поставили однойменний американо-іспанський серіал на американському іспаномовному каналі Telemundo, а потім його адаптували для американського ТБ (телеканал USA Network).
Коханка наркодилера тікає від потенційної смерті у Мексиці. В оригінальній версії вона їде до Європи і стає одним із найбільших наркоторговців на півдні Іспанії. В американській адаптації вона переїжджає до Далласу. І хоче не лише досягти успіху на терені наркоторгівлі, а й помститися.
Патрік Мелроуз (Patrick Melrose) 2018
Перший серіал у нашому списку, який концентрується не на торговцях та виробниках наркотиків. І загалом, це історія не про наркотики, а насамперед про психологію хворих та здорових стосунків у сім’ї, шлюбі та з друзями. Бенедикт Камбербетч мріяв виконати роль Патріка Мелроуза – і, схоже, не дарма. Це одна з найпотужніших його робіт, яка повною мірою розкрила драматичний потенціал актора.
Син багатих батьків займається відчайдушним самознищенням: алкоголь, оргії, випадковий секс, нескінченні сварки з друзями, дівчатами і рідними та, звичайно ж, наркотики. До смерті часом залишаються лічені міліметри, але Мелроуза, схоже, це не дуже й лякає. Причини такої деструктивної поведінки полягають у давніх дитячих травмах сімейного походження, які, втім, сім’я не прагне зцілити. Максимальна “концентрація” наркотиків – у першій серії. Далі історія все більше поринає в психологічні аспекти дорослішання Патріка (і повірте, це дивитися не легше, ніж ломку у головного героя), а тому наркотики справді не є центральним елементом оповіді. Але на них зав’язано так багато, що не відзначити цей серіал у списку було б просто неможливо.
Читайте також: Найкращі серіали з психологією
Косяки (Weeds) 2005-2012
Також відомий як “Дурман”
Єдиний комедійний серіал у нашому списку (гумор чорний, та все ж). Вдова, мати двох підлітків, у виконанні Мері-Луїз Паркер, живе у маленькому каліфорнійському містечку (те, що в США прийнято називати suburbia). Після смерті чоловіка їй якось треба підтримувати звичний заможний рівень життя, а тому вона не вирішує продавати марихуану таким самим заможним сусідам та знайомим. Поступово бізнес набирає обертів, що з одного боку вирішує фінансові труднощі, але з іншого привертає надмірну увагу служби по боротьбі з наркотиками, дрібних дилерів-конкурентів, поліції та великих серйозних наркоторговців. Незважаючи на початкову комедійну тональність, багато сезонів досить похмурі, та й хепі-енд у такій парадигмі навряд чи можливий.
Незважаючи на те, що у нас серіал не надто відомий, це один із найуспішніших проектів каналу Showtime. Перший сезон став найбільш рейтинговим із усіх проєктів року каналу, а перша серія сезону четвертого взагалі зібрала найбільшу аудиторію в історії каналу на той момент (1.3 мільйони глядачів). Золотий глобус, Еммі та багато інших премій стали нагородою за успішне поєднання цікавої інтригуючої історії, добротного чорного гумору, сексу та насильства.
Трафік (Traffik) 1989
Також відомий як “Шлях героїну”
Британський шестисерійний серіал, на основі якого Стівен Содерберг пізніше поставив свій знаменитий однойменний фільм (4 Оскара – режисер, роль другого плану для Бенісіо Дель Торо, адаптований сценарій і монтаж, а також номінація на найкращий фільм).
Як і у фільмі, існує три сюжетні лінії. Вони пов’язані між собою і показують проблему наркотиків та їх поширення з різних боків. Політик, селянин, наркобарон, дружина, поліція. Політик бореться з наркотиками на позиції міністра внутрішніх справ, але при цьому не знає, що має доньку-наркоманку. Він добивається того, що поля маку в Пакистані спалюють. Селянин втрачає роботу і наймається на службу до місцевого наркобарона (пакистанську лінію у фільмі Содерберга замінили на мексиканську). Той, у свою чергу, працює з європейським торговцем, якого заарештовує поліція. Дружина німецького наркобарона нічого не знала, але тепер і вона залучена в кругообіг подій та наркотиків. Так Великобританія, Пакистан та Німеччина пов’язані долями політиків вищого рівня, великих наркоторговців та простих смертних, які обертаються у нескінченному колі смертельної залежності та наживи, яку ця залежність народжує.
Читайте також: Найважчі фільми для перегляду
Ейфорія (Euphoria) 2019-…
Успішність цього серіалу, швидше за все, пов’язана з двома основними речами: демонстрацією життя підлітків у всій наготі і особистим досвідом творців (переживання головної героїні, 17-річної наркоманки, частково базуються на спогадах Сема Левінсона (син Баррі Левінсона, який, серед іншого, зняв “Людину дощу”, “Доброго ранку, В’єтнаме” і “Хвіст крутить собакою”)).
HBO ніколи не соромилося брутальності та контенту для дорослих – у цьому серіалі відбувається взяття чергової високої планки. Крім наркотиків, тут є і секс дорослого чоловіка з неповнолітньою, і одностатеві стосунки студенток, і ще багато чого – повірте, незважаючи на легку назву та тематику життя студентства, це зовсім не легкий для перегляду серіал. Левінсон ще до віку головних героїв вже пройшов чотири реабілітації після активного вживання будь-яких видів наркотиків, а тому добре розуміє, що немає сенсу полірувати реальність. Вона демонструє усі свої потворні опуклості, часом завдаючи болю, але з раціональною метою донести правду про сучасне покоління молоді (точніше, про будь-яке молоде покоління свого часу).
Підтримайте нашу редакцію, якщо матеріал був цікавим та корисним
Читайте також:
Найкращі маловідомі кримінальні серіали
Найкращі фільми про мафію і гангстерів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom