Топ фільмів у жанрі вестерн
Жанр вестерну пережив свій розквіт, занепад та раптове повернення на екрани у 21 столітті. І не просто формальне повернення – найбільш відомі режисери знімають справді помітні картини про Дикий Захід та швидких стрільців. У нашій добірці ви знайдете і драматичні стрічки, і суто розважальні, і бойовики, і трилери, і навіть майже горори – але все це в рамках жанру вестерн (принаймні, на нашу суб’єктивну думку, адже, як завжди, головне не класифікація, а збірка справді хорошого кіно, яке варто рекомендувати нашим читачам).
Часовими межами себе не лімітуємо, країнами-виробниками також. Як завжди, якщо вам здається, що наші статті цікаві та корисні, ви можете підтримати нашу редакцію, зробивши невеликий внесок.
Ця стаття вперше була викладена 12 серпня 2023 року і після цього багато разів була оновлена
Хороший, поганий, злий (Il buono, il brutto, il cattivo) 1966
Найкращий вестерн всіх часів, один із найкращих фільмів всіх часів. Вершина творчості італійського режисера Серджо Леоне. Тріумвірат Серджо Леоне – Клінт Іствуд – Енніо Морріконе створили довершене полотно, у якому немає не те що жодної зайвої сцени, а навіть жодного зайвого слова. Захоплюючий сюжет з першого ж кадру, довгі сцени, що тримають у напрузі, яскравий твіст у фіналі – і все у супроводі геніальної музики, де під кожний епізод створена окрема мелодія із власною атмосферою.
Головні герої також утворюють тріумвірат: “хорошого” грає Іствуд, “злого” – Елай Воллак, а “поганого” – Лі Ван Кліф. І хоча “хорошим” на Дикому Заході, як ми бачимо у процесі перегляду, не може бути ніхто, симпатії глядачів, звісно, на боці людини без імені, якого всі називають Блондин.
Цей фільм вплинув на безліч режисерів та письменників. Стівен Кінг надихався образом Іствуда для створення головного персонажу серії книг “Темна вежа”, стрілка Роланда Діскейна, а Квентін Тарантіно взагалі використовує ігрові, музичні та візуальні відсилання до нього ледь не у кожній своїй стрічці.
За жменю доларів (Per un pugno di dollari) 1964
Тріумвірат Леоне – Іствуд – Морріконе з’явиться у статті ще не раз. “За жменю доларів” – перший фільм із легендарної “доларової трилогії” (заключний у нашому списку вище, а другий – нижче). Самотній мандрівник-стрілець, якого грає Клінт Іствуд, прибуває в тихе містечко, яке страждає через свавілля двох банд. Людина без імені вирішує зіштовхнути їх між собою, щоб перемогти обидві.
Тим, хто цікавиться творчістю Акіри Куросави, цей сюжет нагадає стрічку “Охоронець”, і не випадково: “За жменю доларів” – несанкціонований ремейк “за мотивами” твору японського режисера. Через зйомки цього фільму між студіями виник конфлікт, відбувся суд, і Куросава отримав не лише неустойку, а й відсоток від прокату. Але це не головне. Головне – напружений вестерн, що обертається навколо одного хитрого та мовчазного супергероя з пістолетом.
На декілька доларів більше (Per qualche dollaro in più) 1965
Лі Ван Кліф та Клінт Іствуд (“поганий” і “хороший” у першому фільмі нашого списку) грають двох мисливців за головами. Їхні шляхи перетинаються при спробі взяти бандита на прізвисько Ель Індіо. Але оскільки обидва мисливці за головами хороші хлопці, то вони знаходять у собі сили об’єднатися у боротьбі з місцевим злом.
Історії в “За жменю доларів” і “На декілька доларів більше” простіше, ніж у “Хороший, поганий, злий”, але рівень напруги (особливо в традиційних фінальних дуелях), характерна некваплива манера розповіді та зйомки, а також, ясна річ, музика маестро Морріконе – все це витримує найвищий рівень того кіно, яке створив для цього недосконалого світу Серджо Леоне. Тема із фінальної дуелі, до речі, досі звучить у тисячах мобільних, незалежно від того, дивилися люди фільм чи ні.
Одного разу на Дикому Заході (C’era una volta il West) 1968
Ще один шедевр Серджо Леоне, що входить як у будь-які списки найкращих вестернів, так і в списки в принципі найкращих фільмів в історії (зокрема, такий список від IMDb). Режисер змінив традиційний акторський склад: немає Іствуда та Ван Кліфа, але є Чарльз Бронсон, Генрі Фонда, Джейсон Робардс та Клаудія Кардинале. Що режисер не змінював, це манеру спокійної розповіді, смакування очікування, довгі кадри та напружені дуелі на пістолетах.
У дитинстві в таких фільмах помічаєш головного героя і красуню-жінку (Бронсон і Кардинале), проте через роки хотілося б відзначити ролі Джейсона Робардса (другорядний, здавалося б, персонаж, розвивається в дуже цікавого і практично зворушливого героя) і Генрі Фонди, який зіграв нетиповий для своєї кар’єри образ негідника, дуже харизматично та майже демонічно. Пронизливий холодний погляд неможливо забути.
За жменю динаміту (Giù la testa) (1971)
Закінчуючи з блоком фільмів Серджо Леоне (а саме цей режисер спадає на думку першим, коли думаєш про жанр вестерну), розповімо про стрічку “За жменю динаміту”. У головних ролях Джеймс Коберн та Род Стайгер. Фільм про те, як зустрілися грабіжник диліжансів та терорист. Перший хоче застосувати таланти другого для пограбування банків, але зрештою обидва беруть участь у звільненні народних героїв та політичних ув’язнених, потроху вплутуючись у боротьбу за свободу Мексики.
Варто відзначити, що всі вищезазначені фільми Леоне відносяться до піджанру спагеті-вестернів. Більше того, частина читачів вже навіть могла поставити запитання “а де ж у ваших п’яти десятках найкращих вестернів в історії, власне, вестерни?”. Ця думка може виходити з традиційної боротьби за умовну “чистоту жанру”. Якщо підходити до визначень зовсім суворо, то справді вестернами вважаються ті фільми, які створені США з певними характерними рисами. Багато хто також вважає, що не можна змішувати підкатегорії в одне, і що при описі вестернів варто відхиляти стрічки з італійським або балканським корінням. Ми за чистоту жанру не виступаємо просто тому, що ці обмеження є досить умовними, і їх застосування значно звужує кругозір. Особливо недоречно на них орієнтуватися у 20-х роках 21 століття, коли суміш шкіл та джерел виробництва вже дуже давно є об’єктивною реальністю. Набагато краще орієнтуватися на рівень картин, а не їх формальну жанрову приналежність.
Спагеті-вестерни, як можна зрозуміти з назви, беруть своє походження в Італії, де їх було знято чимало. Основною відмінністю вказують відхід від реалістичної історії до якогось кіношного оповідання (можна сказати, притчі), де акценти зміщуються на візуальний ряд та створення яскравих персонажів. Традиційні вестерни (американські) прийнято вважати реалістичнішими, наближеними до життя тих часів. Втім, і це твердження можна оскаржити, якщо подивитися хоча б з десяток тих “трушних” голлівудських вестернів 30-х – 70-х років (і тим більше, якщо говорити про стрічки останніх років). Саме тому ми не замикаємось у якихось штучних обмеженнях і пропонуємо вам повний, наскільки це можливо, спектр спадщини вестерну.
Рівно опівдні (High Noon) 1952
“Рівно опівдні” – саме один із представників класичного американського вестерну. Фільм входить до топ-250 IMDb. Досвідчений шериф невеликого американського містечка одружується. У день весілля він дізнається, що до міста повертається жорстокий бандит та вбивця, якого п’ять років тому він відправив за ґрати. Наперекір особистим інтересам, він повертається з медового місяця, який ще не почався, щоб вирішити проблему. Однак, намагаючись зібрати людей для допомоги, він через деякий час розуміє, що швидше за все, він залишиться наодинці з небезпекою.
У головній ролі Гері Купер, його наречену грає Грейс Келлі, в одній з невеликих ролей бандита зайнятий Лі Ван Кліф (“поганий” з “Хороший, поганий, злий”), це його дебют у повнометражному кіно, а також в одній з ролей Ллойд Бріджес – батько Джеффа Бріджеса, який широкій аудиторії більше відомий за комедійними ролями в таких фільмах як “Гарячі голови” та “Аероплан”.
Тумстоун (Tombstone) 1993
Парадоксально, але навіть вестерни можуть базуватися на реальній історії. Перестрілка біля корраля О-Кей – чи не найвідоміша історія Дикого Заходу. Протистояння жорстокої банди вбивць і шерифа Ваєтта Ерпа та його сім’ї було покладено в основу повнометражного кіно не один раз (з деякими екранізаціями ви ще зустрінетесь в цьому списку).
В одній із пізніх інкарнацій зайняті Курт Рассел, Вел Кілмер та еталон ковбойських вусів Сем Елліотт. У невеликих ролях також ціла зіркова компанія – Біллі Боб Торнтон, Біллі Зейн, Майкл Рукер, Стівен Ленг, які тоді ще тільки набирали обертів. У розповіді досить багато серйозності та драми, але, на щастя, це не перетворюється на суцільний пафос. Крім того, як і в будь-якому вестерні з перестрілками та дуелями, можливості окремих стрільців гіпертрофовані. Але ж за це ми і любимо цей жанр, чи не так?
Сільверадо (Silverado) 1985
Найпотужніший акторський склад у легкому та цікавому вестерні про чотирьох стрілків, які прибувають до міста, де панує корупція та беззаконня. Чи потрібно говорити, що виправлятимуть вони стан речей за допомогою своїх пістолетів? Кевін Клайн, Скотт Гленн, Кевін Костнер і Денні Гловер у не найвідомішому, але вельми гідному представнику вестерну.
Відкритий простір (Open Range) 2003
Більш ґрунтовний та реалістичний вестерн за участю того ж Кевіна Костнера та ветерана Роберта Дюваля. Менше бравади та молодецької зухвалості, більше тверезих роздумів про ситуацію. Доросле кіно, хай і зі своїми перебільшеннями. Двоє бувалих ковбоїв захищають своє стадо від нападок бандитів, а заразом намагаються і відновити справедливість. У головній жіночій ролі чарівна Аннетт Бенінг.
Скарби Сьєрра-Мадре (The Treasure of the Sierra Madre) 1948
Легендарна класика, три Оскари, учасник списку найкращих фільмів усіх часів від IMDb – і багато інших звитяг, які тільки можна уявити. Історія про те, як золото змінює людей. Троє зневірених роботяг відправляються на його пошуки і незабаром поринають у вир жадібності, підозр і божевілля. Вижити вдається не всім.
Епохальна зв’язка Джон Г’юстон (режисер) – Гамфрі Боґарт (до цього вона працювала в “Мальтійському соколі”).
Пропозиція (The Proposition) 2005
Для тих, хто за вище згадану чистоту жанру, це тривожний дзвінок – події навіть не відбуваються в Америці. Австралія стала домом для нової вестерн-історії. Одна людина тероризує містечко, час від часу виходячи із своєї печери. Щоб його знешкодити, у полон беруть двох братів грабіжника, вбивці та ґвалтівника. Середньому братові пропонують вбити старшого. Інакше молодшому довго не жити…
Гай Пірс, Рей Вінстон, Емілі Вотсон та Джон Герт у кривавій драмі під мелодії австралійця Ніка Кейва.
Маккенове золото (Mackenna`s Gold) 1969
В основі ще одного класичного фільму лежить чи то реальна історія, чи то давня легенда – про втрачене золото Адамса. Грегорі Пек та Омар Шаріф у жорстокому протистоянні шукачів золота, оскаженілих банд та індіанців апачів. Навіть коли ти знайшов золото, це ще не гарантує тобі багатого та щасливого життя. Занадто багато людей довкола хоче забрати це золото собі.
Пекло (Brimstone) 2016
Цей фільм складно назвати класичним вестерном. Але дуже хотілося включити його до списку за рахунок свіжості підходу. Новий священик жахає всіх жителів села. Дехто навіть вважає його самим сатаною. І священнослужитель влаштовує пекло на землі для всіх.
Ще одна роль у нетиповому вестерні для Гая Пірса. У фільмі також зайняті Дакота Феннінг та Кіт Герінґтон (він же Джон Сноу в одному відомому серіалі).
Буч Кессіді і Санденс Кід (Butch Cassidy and the Sundance Kid) 1969
Нерозлучний дует на екрані, Пол Ньюман і Роберт Редфорд, в історії про двох відчайдушних авантюристів, які грабують поїзди. Шалений факт: картина поставлена за мотивами реальної історії.
Двоє друзів, один – планувальник і розум кожної нової операції, другий – виконавець і неймовірного рівня стрілок. Дует викликає відверту симпатію, незважаючи на те, що чоловіки займаються брудними справами. Але доля не має симпатії ні до кого, і поступово дедалі більше посилюється тривожне відчуття, що привабливим злочинцям судилося відповісти за свої злочини.
Той, що танцює з вовками (Танці з вовками) (Dances with Wolves) 1990
Кевін Костнер брав участь у кількох вестернах. Але “Той, що танцює з вовками” помітно важливіший для його кар’єри: 12 номінацій на Оскар та сім статуеток, у тому числі, за найкращий фільм. Костнер не лише зіграв головну роль, а й виступив режисером.
Історія, яка, цілком імовірно, виступила до певної міри натхненням для “Аватара” Джеймса Кемерона: чужинець потрапляє в плем’я (біла людина, солдат, зближується з індіанцями). Спочатку нічого не зрозуміло, різна мова та звичаї, життєвий устрій та культура. Але щодалі, то більше спільного знаходить в собі людина ззовні із племенем. Проблема лише в одному: в якийсь момент потрібно зробити вибір між новими друзями та старим світом.
Читайте також: Найкращі фільми Кевіна Костнера
Балада Бастера Скраггса (The Ballad of Buster Scruggs) 2018
Брати Коен і вестерн? Чому ні. Спочатку це був задум мінісеріалу-альманаху, але врешті-решт ми отримали повний метр із шести новел. Частина з них, традиційно для Коенів, ближче до чорної комедії, а частина доволі трагічні. Така комбінація захоплює, адже на початку кожної нової історії ти не здогадуєшся, що ти будеш робити за кілька хвилин, плакати чи сміятися. Стрільці, грабіжники банків, золотошукачі, подорожуючі артисти та багато інших персонажів Дикого Заходу у строкатій стрічці про небезпечний Новий світ.
Читайте також: Найкращі чорні комедії
Червоне сонце (Soleil rouge) 1971
Що буде, якщо помістити в один фільм дві найбільші зірки кіно поточного моменту? Теренс Янг, режисер першого фільму про Джеймса Бонда, вирішив перевірити це емпіричним шляхом. Ален Делон та Чарльз Бронсон на той час – це все одно як Том Гарді та Лео Ді Капріо сьогодні, тільки ще більше.
Цей вестерн взяв багато від фільмів про самураїв, адже й раніше шляхи традицій вестерну і японського кіно перетиналися (згадати хоча б “Чудову сімку” та її прабатька “Сім самураїв”). А щоб все виглядало більш ґрунтовно, в одній із ролей учасник того самого фільму Куросави Тосіро Міфуне. Викрадення самурайського меча, призначеного для американського президента, банда Алена Делона, переслідування з боку Міфуне та Бронсона, індіанці-команчі та вродлива жінка в особі Урсули Андресс. Досконала комбінація для насиченого вестерн-екшну з азіатським присмаком.
Непрощенний (Unforgiven) 1992
Колись Клінт Іствуд був найкрутішим актором вестернів. А потім він став ще крутішим режисером. І в тому числі режисером вестернів. “Непрощенний” не про те, хто швидше вихоплює пістолет або хто точніше стріляє. Він про зміну психології людини протягом життя. Колись персонаж Іствуда за фільмом був бандитом та вбивцею, якого боялися всі. Зустріч із жінкою змінила його. А згодом жінка померла.
Через багато років знову доводиться братися за зброю, частково через гроші, частково через бажання відновити справедливість. Головним противником виступає не стрілець і його зброя, а внутрішні сумніви та роздуми про пройдений шлях.
Чотири Оскара – фільм, режисура, монтаж та чоловіча роль другого плану Джина Гекмена, який у тому році переміг самого Джека Ніколсона у “Декілька хороших хлопців”. Окремо відзначимо і третього учасника чоловічого акторського ансамблю – Моргана Фрімена, який грає напарника Іствуда, а також Річарда Гарріса, який виконує роль Англійця Боба.
Меверік (Maverick) 1994
У цьому вестерні акцент не на дуелях та перестрілках (хоч вони й присутні у картині в належному обсязі), а на покері. Мел Гібсон грає хвацького гравця, який тонко розуміється на психології картярів за столом, а при нагоді швидко вихоплює револьвер з кобури. На будь-якого досвідченого покериста знайдеться серйозний шулер, який також уміє стріляти. Як зірвати банк у турнірі та при цьому залишитися живим?
Крім Гібсона у фільмі також зайняті Джоді Фостер та Джеймс Коберн. Режисером виступив постановник “Смертельної зброї” із тим самим Гібсоном – Річард Доннер.
Старий Генрі (Old Henry) 2021
Загальна канва історії у чомусь нагадує фільм Іствуда “Непрощений”. Старий живе разом із сином на звичайній фермі. Одного разу він натикається на коня з закривавленим сідлом. Він знаходить пораненого чоловіка з великою сумою грошей, але підозрює, що це злочинець. Далі злочинців стає більше: банда приходить по гроші. Але і банда, і глядач доволі швидко розуміють: як і Вілл Манні у “Непрощеному”, цей старий на фермі має набагато глибшу історію, ніж він намагається показати світу. І навіть з суттєвою перевагою у кількості перемогти його буде надто складно… У головних ролях Тім Блейк Нельсон і Стівен Дорфф.
Справжня мужність (True Grit) 2010
Можливо, більш справедливо було б спочатку наводити у списку оригінальний фільм 1969 року з Джоном Вейном від режисера Генрі Гетевея. Але дуже хотілося відзначити наших улюблених братів Коенів, які потужні в будь-якому жанрі.
Ремейк 2011 року задіяв чарівний акторський склад: Джефф Бріджес, Метт Деймон, Джош Бролін, Баррі Пеппер, Донал Глісон. Формально, це можна навіть не називати ремейком, оскільки це екранізація однойменного роману, та не в цьому суть. Чотирнадцятирічна дівчинка (до речі, її грає Гейлі Стайнфельд, відома тепер за серіалом “Соколине око”, де вона стає наступницею персонажа від Джеремі Реннера) шукає вбивцю батька та наймає старого федерального маршала (Бріджес), щоб розквитатися з бандитами. Колишній маршал п’є, брудно лається, погано спілкується з іншими людьми, до того ж у нього залишилося тільки одне око. Тим не менш, він знаменитий своєю “залізною хваткою”, і за роботу береться. Допомогти хоче також молодий техаський рейнджер (Деймон), який вражає наполегливістю, але дратує маршала своєю наївністю та недосвідченістю.
Незважаючи на те, що більш рання екранізація з Джоном Вейном була дуже відома, фільм, тим не менш, став найкасовішим для братів Коенів, а також одним із найкасовіших вестернів в історії загалом. А ви ще питаєте, чи потрібно знімати рімейки?
Людина з Ларамі (The Man from Laramie) 1955
Режисер Ентоні Манн і легендарний актор Джеймс Стюарт зійшлися у творчому дуеті у п’ятому спільному вестерні. Історія про те, як герою Стюарта доводиться співпрацювати зі своїми суперниками для того, щоб протистояти місцевому великому цабе скотовласнику та його жорстокому синові.
Чудова сімка (The Magnificent Seven) 1960
Незважаючи на те, що “Чудова сімка” – ремейк “Семи самураїв” Акіри Куросави, стрічка миттєво набула статусу класичної і розглядається не лише як один із найвидатніших вестернів усіх часів, а й у принципі як один із фільмів, який має подивитися кожен.
Юл Бріннер, Стів Макквін, Чарльз Бронсон та Елай Воллак у ролі головного злодія в історії про те, як бідні селяни наймають професіонала, для того, щоб він допоміг їм захиститися від бандитів, а той, у свою чергу, збирає загін, не обіцяючи натомість нічого.
Як боязкий Роберт Форд убив Джессі Джеймса (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) 2007
Цей фільм має довгу не тільки назву, а й тривалість. При цьому історія розгортається не те що неквапливо, а тягуче, довго і висмоктуючи всі соки терпіння з глядача. Але якщо налаштуватися і уважно сприймати те, що відбувається на екрані, ви станете свідком чудового, хоч і похмурого полотна про роль особистості в історії. Тут немає вражаючих перестрілок та погонь, як у класичних вестернах (точніше, вони, звісно, є, але їх мало і акцент зовсім не на них). Головне у фільмі – розкриття сутності двох персонажів, яких грають Кейсі Аффлек та Бред Пітт (вони і є, власне, Робертом Фордом та Джессі Джеймсом). Останній – легендарний бандит, історична особистість, що згадується не в одній кантрі та блюзі пісні.
Незважаючи на жирний спойлер у назві фільму, дивитися неймовірно цікаво, тому що це той тип постановки, в якому важливий не результат, а розвиток розповіді.
Епізодична поява Ніка Кейва, який співає в барі пісню про боягузливого Форда і хороброго Джеймса.
Ваєтт Ерп (Wyatt Earp) 1994
Про Ваєтта Ерпа знято чимало фільмів (і написано чимало книг). Про “Тумстоун” з Куртом Расселом ми вже писали вище, можна також згадати “Моя дорога Клементина”, “Вінчестер 73” та серіал “Дедвуд”. Особа Ерпа вельми неоднозначна, але у вестернах він часто постає справжнім героєм, що не дивно, адже в ті суворі часи вийти з пістолетом у руці проти банди означало, що ти людина надзвичайної сміливості.
Кевін Костнер із ролями героїв працювати вміє, а тому образ Ерпа питань не викликає, нехай він і не повністю відповідає історичній дійсності. У фільмі також зайняті Джин Гекмен, Денніс Квейд, Ізабелла Росселліні та Білл Пуллман.
Кістяний томагавк (Bone Tomahawk) 2015
Вестерн нової хвилі – у 21 столітті жанр знов почав набирати оберти. Нестаріючий Курт Рассел у головній ролі. Фільм помітно відрізняється від класичних вестернів, а тому більше елементів горору і більш сучасна візуальна подача. Події стають у певний момент майже містичними, але це тільки додає відчуття напруги трилеру.
Загадкові вбивства – розслідувати їх доведеться шерифу та групі добровольців, яка складається із зовсім різних за досвідом і характером людей. Спочатку це більше детектив, тому що потрібно зрозуміти, що ж взагалі коїться в маленькому містечку. Потім це трилер, оскільки розгадка все ближче. А там вже починаються і бойовик, і горор, і містичні матерії. Втім, все це в традиційній оболонці вестерна.
Легенда Г’ю Гласса (Уцілілий) (The Revenant) 2015
Довершений фільм від Алехандро Іньярріту. Класична історія зради та помсти, одягнена в таку візуальну оболонку розповіді, що хочеться переглядати ще й ще. Том Гарді у ролі безпринципного злодія та Леонардо Ді Капріо у ролі, яка принесла йому довгоочікуваний Оскар.
Найбільш неймовірно при цьому те, що стрічку знято за реальною історією. Картина не є документальною, але чимало тих шалених подій, які відбуваються з персонажем Ді Капріо, справді мали місце.
Гірка помста (The Harder They Fall) 2021
У відомого злочинця, який виходить на волю, чимало планів на найближчий час (переважно, злочинних). Але у головного героя (умовно героя, бо він теж бандит) також є плани – саме на цього злочинця, адже він є вбивцею його батька. А найголовніше, у всіх учасників подій, у всіх членів банди, у всіх поодиноких месників, у всіх, хто вміє тримати пістолет в руках, є свої плани у цій великій грі, де головним призом зазвичай є смерть від кулі. Найкращі афроамериканські актори Голлівуду ледь не у повному складі зібрані в одному фільмі: Джонатан Мейджорс, Ідріс Ельба, Зазі Бітц, Реджина Кінг, Лейкіт Стенфілд, Делрой Ліндо.
Одноокі валети (One-Eyed Jacks) 1961
Один із найвідоміших фільмів із Марлоном Брандо, який він сам і поставив. Спочатку це мав робити Стенлі Кубрик, але у процесі його замінили. Це єдина режисерська робота Брандо. Історія про лиху банду, яка пограбувала банк, за якою вирушає в погоню місцева кінна жандармерія.
Ім’я йому Смерть (Pale Rider) 1985
Якщо ми говоримо про вестерни, це означає, що ми ніби відразу говоримо і про Клінта Іствуда. Назву цього фільму перекладають також як “Вершник на блідому коні” і “Блідий вершник” (відсилання до відомої біблійної цитати). Іствуд не лише зіграв головну роль, але також виступив продюсером та режисером. Історія стандартна: маленьке містечко тиранізує місцевий цар, герой приходить нізвідки і рятує всіх (принагідно він цитує біблію, за що його прозвали Проповідником).
Два мули для сестри Сари (Two Mules for Sister Sara) 1970
Знову Іствуд (попереду ще кілька картин із ним). Франко-мексиканська війна, герой Іствуда рятує черницю від зґвалтування, вбиваючи трьох бандитів. Виявляється, що монахиня вступила до лав революціонерів на боці Мексики, та й взагалі є зовсім не простою жінкою. У результаті, стрілець Іствуда погоджується допомогти їй і повстанцям з французьким гарнізоном.
Джосі Вейлз — людина поза законом (The Outlaw Josey Wales) 1976
Іствуд знову виконавець головної ролі і режисер. Фільм за книгою Форреста Картера “Ті, що пішли в Техас”. Громадянська війна в США програв Південь, але герой Іствуда, сім’ю якого вбили солдати Півночі, одержимий помстою. Він стає людиною поза законом. Його переслідує банда вбивць, він вбиває сам, попутно збираючи однодумців з-поміж тих, кого він захистив.
Бродяга високогірних рівнин (High Plains Drifter) 1973
Також заявляється як «Наїзник високогірних рівнин» і «Вершник високогірних рівнин». Клінт Іствуд зняв цей фільм як режисер і явно надихався роботами Серджо Леоне (і що тут дивного?). Його герой, так само як і герой “доларової трилогії”, постає як безіменний стрілець. Жителі невеликого містечка наймають його для захисту від трьох бандитів, які вийшли із в’язниці.
Повісь їх якомога вище (Hang ‘Em High) 1968
Героя Іствуда несправедливо звинувачують у вбивстві сусіда та крадіжці його худоби. Більше того, його засуджують до повішення та виконують вирок. Кидають у полі його тіло, яке здається мертвим, однак, оскільки це Клінт Іствуд, то він, зрозуміло, не вмирає. Пізніше всі розуміють, що він говорив правду (знайшовся той, хто продав йому крадену худобу), і пропонують стати судовим виконавцем. Герой Іствуда погоджується, а це означає, що його ворогам доведеться несолодко – адже він хоче не просто зловити їх, а привести на лаву підсудних живими…
Шукачі (The Searchers) 1956
Що ж, тепер черга Джона Вейна. Легендарний режисер Джон Форд (чотири Оскари за режисуру – єдиний випадок за всі роки існування премії) поставив вестерн, який багатьма критиками оцінюється як найкращий в історії. Жителі півдня програли громадянську війну, солдати та офіцери повертаються додому. Вдома у героя Джона Вейна нове лихо: команчі вбивають його брата, дружину та сина брата, а двох дочок викрадають. Вейн і загін рейнджерів пускаються в погоню, яка, як потім з’ясовується, розтягується на роки.
Людина, яка застрелила Ліберті Веленса (The Man Who Shot Liberty Valance) 1962
Крім Джона Вейна тут також важливу роль грає Джеймс Стюарт (власне, його роль – головна, але й Вейн є дуже важливим персонажем). Прекрасна стрічка про те, що правда та її тлумачення – часто абсолютно різні речі. На зміну Дикому Заходу приходить цивілізація зі своїми цинічними та політичними мінусами, на зміну бадьорим вестернам з героями-стрілками приходить сувора, навіть песимістична картина щодо відносності понять про добро і зло та історичну справедливість.
Адвокату (Стюарт) доводиться вступити в протистояння з бандитом Ліберті Веленсом, яке обіцяє йому швидку смерть…
Ріо Браво (Rio Bravo) 1959
У салуні серед білого дня вирубають шерифа та вбивають звичайного відвідувача. Шериф, прийшовши до тями, заарештовує вбивцю, але той має злобного брата, який вирішує звільнити його. Далі шериф із соратниками та брат арештанта зі своїми спільниками вступають у криваву боротьбу…
Фільм періодично потрапляє до топ 250 найкращих за версією IMDb.
Ковбой з пагорбів (The Shepherd of the Hills) 1941
Син шукає батька для помсти за покинуту матір, а батько сидить у в’язниці за випадкове вбивство, мріючи про зустріч із сином. У результаті двоє обов’язково зустрінуться, але який результат буде у цієї зустрічі?
Джанґо вільний (Django Unchained) 2012
Це далеко не найсильніший фільм Тарантіно, проте Квентін настільки високо встановив планку, що навіть не найкращі фільми його фільмографії все одно стають одними з найкращих у жанрі. Історія людини, яку звільняють з рабства. Мисливець за головами, якого грає Крістоф Вальц (другий Оскар за найкращу роль другого плану), пропонує звільненому Джанґо (Джеймі Фокс) приєднатися до нього, щоб знаходити та вбивати злочинців за гроші. Джанго погоджується в обмін на обіцянку допомогти з пошуками дружини, яку також тримають у рабстві.
Як завжди у Тарантіно, яскрава суміш гумору, насильства, динамічних перестрілок, гротеску та шикарної музики. Безліч посилань до інших класичних вестернів. І, звичайно ж, блискучі акторські роботи – крім згаданих Фокса і Вальца, це також розкішний Леонардо Ді Капріо в ролі рабовласника і Семюел Л. Джексон, який грає його старого мудрого і доволі злого слугу.
Дика банда (The Wild Bunch) 1969
Група немолодих грабіжників нападає на офіс залізниці, у перестрілці гине безліч людей, але пограбування обертається серйозним розчаруванням: на нападників чекає засідка, а замість грошей у мішках сталеві шайби. Рятуючись від переслідування, банда йде у бік мексиканського кордону, а за ними слідом йде група мисливців за головами, бандитів, яким обіцяна свобода лише у разі успіху місії – інакше вони повертаються до в’язниці.
Фільм є не тільки вражаючим видовищем, але й має величезне історичне значення для розвитку індустрії. Насамперед, це абсолютно новий рівень насильства на екрані. Почав цю лінію “Бонні і Клайд”, але “Дика банда” помітно просунулась далі. Паралельно з цим на новий рівень вийшов і монтаж (за рахунок нього, зокрема, вдалося досягти такої атмосфери динаміки, напруженості і того ж насильства). Якщо раніше середня кількість монтажних склейок плівки становила близько 600, то в цьому фільмі їх було 3 642. У наш час кліпового мислення та відповідної побудови режисури та монтажу це вже не здається таким шоком, але у 1969 році це був прорив, який задав напрямок для розвитку. Так само як і нова Америка прощалася з Диким Заходом, так і новий Голлівуд прощався зі старим вестерном і вступав в еру нового кіно.
Пет Герретт та Біллі Кід (Pat Garrett & Billy the Kid) 1973
Пет Герретт та Біллі Кід – двоє друзів-злочинців. Але Геррет стає шерифом. І тепер його місія – знешкодити банду Біллі Кіда. Друзів-ворогів грають Джеймс Коберн і Кріс Крістофферсон, а також одну з ролей виконав Боб Ділан (його перша роль у кіно), який виступив і композитором для картини.
Диліжанс (Stagecoach) 1939
Найменше хотілося б включати в цю добірку якісь фільми лише через їхній статус і значення для розвитку індустрії. Ми намагалися максимально спиратися на художнє наповнення картин та їхню цікавість для сучасної аудиторії. Це трохи важче у випадку з екшн-фільмом 1939 року. І все ж, фільм Джона Форда (перша з його численних спільних робіт з Джоном Вейном) є не тільки нетлінною класикою, але й чимось цікавим для ваших очей.
Діліжанс перетинає прерії, на нього нападають апачі. У процесі перестрілки у екіпажу закінчуються патрони, один із чоловіків навіть хоче застрелити даму, щоб урятувати від безчестя, але несподівано підходить допомога.
Окрім участі Джона Вейна варто відзначити і легендарного актора Джона Керрадайна, який зіграв ролі у 351 голлівудському фільмі. І, все вірно, він є батьком акторської династії Керрадайнов, до якої входять Девід Керрадайн (той самий Білл з “Убити Білла”) і менш відомі, але теж дуже заслужені актори Кіт і Роберт.
Мерзенна вісімка (The Hateful Eight) 2015
Ще один вестерн кривавого майстра Тарантіно. Сама назва “Мерзенна вісімка” – явне посилання до “Чудової сімки”. Втім, сюжетно нічого спільного фільми не мають. Вісім людей збираються під одним дахом у люту хуртовину. Герой Курта Рассела везе злочинницю (Дженніфер Джейсон Лі) на повішення. У диліжансі з ним їхав інший мисливець за головами (Семюел Л. Джексон), а серед мешканців вимушеного нічного притулку старий генерал (Брюс Дерн), новий шериф, кат та інші персонажі, які можуть бути зовсім не тими, за кого вони себе видають. Цілком очевидно, що добром ця зустріч не закінчиться, але незрозуміло, хто на чиєму боці…
Як завжди, багато хороших саундтреків, у тому числі музики Енніо Морріконе, спеціально написаної для цього фільму (здійснилася мрія режисера). До речі, Морріконе отримав перший у своїй монументальній кар’єрі Оскар саме за цю роботу (після п’яти номінацій та одного почесного Оскара за багаторічний внесок у розвиток музики у кіно).
У фільмі також зайняті Майкл Медсен, Ченнінг Татум та Тім Рот.
Брати Сістерс (The Sisters Brothers) 2018
Десь на межі між вестерном та чорною комедією – власне, це логічно для сучасного вестерна, навряд чи зараз доречно у цьому жанрі бути занадто серйозним. Французький режисер Жак Одіар (“Пророк”, “Іржа і кістка”, “Діпан”) поставив історію двох братів, які є досвідченими найманцями, але дуже різними людьми за характером. Молодший (Хоакін Фенікс) більш безвідповідальний і агресивний, старший (Джон Сі Райлі) мріє про сім’ю і спокійний побут. Вони отримують завдання знайти винахідника реагенту, який допомагає шукати золото у річній воді. Він вирішив піти власним шляхом і побудувати комуну, але боса братів це не влаштовує. Втім, їм доведеться зустрітися з несподіваною перевагою цієї людини: вона вміє налаштовувати людей на позитив і співпрацю з ним. А тому не все у цьому вестерні буде вирішувати пістолет і груба сила.
Ель Чунчо, хто його знає? (El Chuncho, quien sabe?) / Куля для генерала / Золота куля (Quién sabe? / A Bullet for the General) 1967
Забагато назв для одного фільму, не вважаєте? Фільм італійський, а тому в американському та інших прокатах йому давали інші назви для більшої милозвучності.
Веселому грабіжнику поїздів Ель Чунчо довелося познайомитися з молодим американцем, якому він сам дає прізвисько Малюк. Останній приєднується до його банди, пов’язаної з мексиканськими повстанцями. Разом вони починають довгу подорож до дедалі більш зухвалих злочинів заради великих грошей.
Цікаво, що музику для фільму писало одразу дві легенди – Енніо Морріконе та Луїс Бокалов.
Головну роль виконує Джан Марія Волонте, якого ви можете пам’ятати за фільмами “За жменю доларів”, “На кілька доларів більше” та “Червоне коло” (окремо також дуже рекомендуємо параноїдальний детектив “Слідство у справі громадянина поза всякими підозрами”). У ролі Малюка Лу Кастель – швед, який народився в Колумбії, і жив на Ямайці, США, Швеції, Італії та Франції. Він працював із багатьма видатними режисерами, а також встиг стати політиком, розчаруватися у цьому занятті та вийти з нього.
Якщо ця стаття вам сподобалась, підтримайте нас донатом
Дякуємо студії Brazilero за спеціальну вестерн-гіфку
Читайте також:
Найкращі фантастичні фільми 21 століття
Найкращі історичні фільми всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom