kinowar.com

15 найкращих серіалів про гангстерів і мафію

 07.10.2022  Жанри, ТОП

Найкращі серіали про гангстерів і мафію

Серед найкращих серіалів всіх часів чимало серіалів про мафію. Зрозуміло чому, адже тут вистачає і закручених сюжетів з непередбачуваним фіналом, і психології у відносинах персонажів. Те, від чого у реальному житті всі намагаються триматися подалі, на екрані приносить цікаві історії і розкриває глибокі характери. Ця ідеальна комбінація зустрічається, здається, лише у одному жанрі, досить близькому до гангстерських історій – детективному.

Сьогодні згадаємо найкращі серіали про мафію та гангстерів. Деякі з них ставали тільки краще з кожним новим сезоном, що рідкість для індустрії. Деякі протримались в ефірі рекордну кількість сезонів. А для деяких вже створені приквели та спінофи, що є черговим підтвердженням інтересу з боку публіки.

Якщо стаття буде для вас цікавою та корисною, підтримайте наш сайт своїм внеском.

Підпільна імперія (Boardwalk Empire) 2010-2014

найкращі серіали про організовану злочинність

Часи «сухого закону», стильні чоловіки та жорстокі розбірки. Контрабанда алкоголю цікавить відразу кількох кримінальних авторитетів, у багатьох з яких є зв’язки з політиками та серйозними людьми нагорі. З іншого боку їм протистоїть ФБР, у лавах якого є і чесні, і корумповані копи. Деякі персонажі створені на базі реально існувавших людей, деякі (наприклад, Аль Капоне) є реальними злочинцями. Події відбуваються у Атлантік-Сіті, якому ще тільки судилося стати великим гральним центром США.

Цей серіал часто пов’язують з Мартіном Скорсезе, адже він був режисером першого епізоду та виконавчим продюсером. Але при всій повазі до Мартіна, потрібно віддати належне Теренсу Вінтеру, адже саме він був сценаристом, керівником та виконавчим продюсером проєкту. Раніше він також написав сценарій для майже трьох десятків серій “Клану Сопрано”, а для Скорсезе він написав сценарій його “Вовка з Уолл-стріт”.

У головних ролях Стів Бушемі, Майкл Пітт, Келлі Макдональд, Майкл Шеннон, Шей Віґем, Майкл Стулбарг, Стівен Ґрем, Джек Г’юстон.

 

Пуститися берега (Breaking Bad) 2008-2013

топ серіалів про організовану злочинність

Хоча Сол Гудман і сказав Волтеру Вайту і Джессі Пінкману, що наркоторговці з них ніякі, їм, тим не менш, вдалося створити цілу імперію на базі бездоганно чистого метамфетаміну, який варив колишній вчитель хімії. П’ять сезонів пригод Волтера Вайта, його сім’ї, Пінкмана, Сола Гудмана, Майка Ермантраута та Ґуставо Фрінґа – це більше, ніж круті мафіозні розбірки та винахідливі витівки двох бунтарів від наркоіндустрії. Це сага про те, чому хороша розумна людина стає поганою – настільки поганою, що на її тлі навіть досвідчені наркоділки виглядають людьми з почуттями та вправданою мотивацією.

Творцю серіалу Вінсу Ґілліґану можна співати нескінченну хвалу. Він не тільки зробив так, щоб кожен наступний сезон серіалу був цікавішим за попередній (а таке трапляється дуже нечасто), він змусив всіх персонажів еволюціонувати по ходу цих сезонів. Це справжній розвиток історії, а не просто повторення одного робочого циклу з новими умовами та введеними діючими особами. Саме тому Волтер Вайт настільки цікавий. Як і інші персонажі, включно з Солом Гудманом, спіноф про якого став наступним проєктом цього всесвіту.

 

Краще подзвоніть Солу (Better Call Saul) 2015-2022

топ серіалів про організовану злочинність

І якщо “Пуститися берега” був серіалом про те, чому хороша людина стає поганою, “Краще подзвоніть Солу” – серіал про те, чи може погана людина стати хорошою. Чи може вона виправитись. Чи може вона взагалі замислитись про те, що займається поганою справою. З мотивацією Волтера Вайт поступово все стало зрозуміло, а от як Джиммі Мак-Ґілл став настільки впливовим адвокатом злочинного світу та що спонукає його рухатись далі, виявилось історією куди більш тонкою. Багато хто каже, що “Краще подзвоніть Солу” став навіть кращим за “Пуститися берега” – і ми підтримуємо таку думку. Можливо, з точки зору крутих поворотів сюжету перший серіал дійсно залишився неперевершеним, однак якщо розглядати психологію головних героїв та поступово вибудовану історію їх еволюції, то його спіноф все ж вийшов на принципово інший рівень.

До вже добре знайомих Боба Оденкірка (Сол), Джонатана Бенкса (Майк), Джанкарло Еспозіто (Ґус Фрінґ) та Марка Марголіса (Гектор Саламанка) приєдналися не менш яскраві Рей Сігорн (Кім Векслер), Майкл Мендо (Начо Варга) та Тоні Далтон (Лало Саламанка).

 

Озарк (Ozark) 2017-2022

топ серіалів про організовану злочинність

А цей серіал, безперечно, надихався всесвітом “Пуститися берега”. І це не є чимось поганим – багато чудових фільмів та серіалів з’явилися саме тому, що у їх творців було потужне джерело натхнення. Втім, здається, саме вторинність головної ідеї вплинула на те, що серіал довелось завершити після четвертого сезону – далі аналогії з долею Волтера Вайта, мабуть, були б надто очевидними.

Як і у “Пуститися берега”, у центрі розповіді хороші люди, які через складні обставини ризикують стати поганими (і знов тоді, коли їх звичайного життя торкнеться наркобізнес). І так само у певний момент нам покажуть ту помилку, які свідомо вони зробили – саме тому, як і в історії Волтера Вайта звинувачувати вони можуть тільки себе, а не важкі обставини. Але справа в тому, що їм просто ніколи когось звинувачувати. Кожного дня (а то і години) їм потрібно швидко вигадувати, як ще можна терміново відмити брудні гроші наркокартелю – тільки у цьому випадку вони залишаться живими. Поступово Марті Бьорд та його дружина Венді просуваються по кар’єрних сходах наркоіндустрії (адже якщо ти довго залишаєшся живим і при цьому ти корисний картелю, то, мабуть, з тебе вийде щось путнє). Але чи краще це для них самих, їхніх дітей та нових та старих знайомих?

Джейсон Бейтман не лише зіграв головну роль, а й став одним з режисерів та виконавчих продюсерів проєкту. І це доволі різка зміна амплуа для цього чудового комедійного актора. Серед потужного акторського складу відмітимо також двох акторок за виняткові роботи – Лора Лінні (Венді Бьорд) і Джулія Гарнер (Рут Ленгмор).

 

Клан Сопрано (The Sopranos) 1999-2007

топ серіалів про організовану злочинність

У цьому серіалі було чимало нестиковок, а деякі сюжетні лінії взагалі закидали і ніколи більше до них не поверталися. Але тим не менш, це один з найкращих кримінальних серіалів всіх часів. Тому що розвитку дуже великої кількості персонажів тут приділяється нескінченне море уваги. Саме тому родина Сопрано (і декілька інших родин з цього шоу) стали майже рідними для мільйонів телеглядачів (і це незважаючи на те, чим саме ці родини займалися).

Тоні Сопрано – освідчений “керівник середньої ланки” у італійському організованому злочинному угрупованні (а простіше кажучи, сім’ї). Він отримує підвищення, що дуже засмучує його дядька, який сам на це підвищення розраховував. Але навіть заздрість його дядька не є найбільшою проблемою – здається, робота у кримінальному бізнесі психологічно може надламати навіть найміцніших “співробітників. У Тоні починаються панічні атаки і йому доводиться піти до психолога, що за гангстерським кодом суворо заборонено (адже невідомо, кому потім психолог його секрети розкаже). Терапія дозволяє Сопрано вирішити багато особистих і професійних проблем, але, звісно, вона не є панацеєю, адже корінь зла тут полягає у самому злі, яким Тоні займається.

Цікаво, що як і Волтер Вайт, незважаючи на щоразу ще більш жаливі вчинки, багатьма глядачами Тоні Сопрано вважається крутим хлопцем, майже хорошим крутим хлопцем. Звісно, це магія ТБ та акторської майстерності і харизми Джеймса Гандольфіні та Браяна Кренстона відповідно, але загалом це велике викривлення сприйняття зла на екрані.

 

Гострі картузи (Peaky Blinders) 2013-2022

топ серіалів про організовану злочинність

На тлі серіалів вище цей проєкт виглядає майже поверхнево. Але щось у історії банди Гострих картузів чіпляє. Може Кілліан Мерфі, який що завгодно зіграє проникливо та трагічно. Може родинні зв’язки, на яких побудована половина цього серіалу. Може відчуття невідворотності втрати, яке триває кожен сезон і майже завжди виправдовується. А може Стівен Найт просто вміє писати гарні сценарії, де емоції завжди беруть гору над раціо, навіть у голові глядача.

Бірмінгем 20-х років 20 століття. Багато хто повернувся з війни спустошеним, а мирне життя готове прийняти далеко не всіх. Томас Шелбі займається справами банди разом зі своїми братами та тіткою. Вони мають суворі правила та ще більш суворе відношення до ворогів. Ворогів вистачає – крім поліції це інші банди, у тому числі італійські, єврейські, а на певному етапі навіть нацистські угруповання. Чим далі, тим важче поратися з усіма проблемами, особливо з урахуванням образ, які наростають всередині.

А ще банда Шелбі дуже стильна. Як і весь серіал.

 

Нарко (Нарки) (Narcos) 2015-2017

топ серіалів про організовану злочинність

Мабуть, перший великий серіальний хіт Netflix. За реальною історією найбільшого наркоділка в історії Пабло Ескобара, який виріс до такого рівня доходів, що став більше, ніж колумбійська економіка загалом. Як його шукали, як його ловили, як він залишав всіх з порожніми руками та чим це для найбільшого колумбійського злочинця закінчилося. Багато деталей щоденного життя наркобарона та його оточення, докладне спостереження за розслідуванням його справи та чимало перестрілок. Серіал насичений подіями, динамічний, гострий та містить чимало гарного гумору, що теж додає йому плюсів.

Головну роль виконав Вагнер Моура, заради чого він повністю трансформував свій зовнішній вигляд (і річ не тільки у зайвій вазі, яку він набрав). А ще це перша велика роль для Педро Паскаля, який тепер всюди. Ще одна головна роль, як здавалося, за майбутньою зіркою, але Бойд Холбрук поки що не вийшов на той рівень, який всі очікували.

 

Дроти (The Wire) 2002-2008

топ серіалів про організовану злочинність

Найкращий серіал всіх часів? Цілком можливо. Тут немає настільки ж ефектних ходів, як у “Пуститися берега”, але з точки зору розкриття характерів та детальної повільної побудови всесвіту серіалу тут точно рай для фанатів таких проєктів. Адже хоча п’ять сезонів не пов’язані безпосередньо, взаємозв’язки між подіями у них з кожним сезоном набирають обертів. До того ж, це ще один рідкісний випадок, коли кожен новий сезон краще за минулий.

Серіал розповідає про поліцію Балтимора, яка займається справами наркомафії, викрадення людей, корумпованими політиками та вбивствами. І все це за допомогою технічних пристосувань, здебільшого для прослуховування телефонних переговорів. Гангстери також не стоять осторонь технічного прогресу, вони розуміють, що будь-які розмови можуть бути перехоплені та використані проти них. Тому і захист від прослуховування стає все складнішим та винахідливішим.

Серіал створив  Девід Саймон, який у минулому був журналістом кримінальної хроніки. Саме тому сюжети дуже наближені до реального життя, а ступінь деталізації викликає захоплення та бажання постійно дивитися далі. Реалістичності додало і те, що на головні та другорядні ролі намагалися не брати зіркові імена. З “Дротів” свій шлях у велике кіно розпочали Ідріс Ельба, Домінік Вест, Венделл Пірс, Ленс Реддік, Майкл К. Вільямс та інші.

 

Гоморра (Gomorra: La serie) 2014–2021

топ серіалів про організовану злочинність

Історій про італійську мафію у кіно та літературі стільки, що було б дивно, щоб у топ найкращого цієї категорії не потрапив жоден італійський серіал. Першою спадає на думку мафія сицилійська, але цей острів не єдине місце, де панували гангстери. За реально існувавшим прототипом клану творці серіалу розповіли історію клана Савастано, який впливав на все місто протягом дуже тривалого часу.

Один з виконавців головних ролей, актор Сальваторе Еспозіто, пізніше також зіграв італійського мафіозі у четвертому сезону серіалу “Фарґо”, про який відразу нижче.

 

Фарґо (Fargo) 2014-…

топ серіалів про організовану злочинність

Серіал “Фарґо” виріс з художнього фільму братів Коенів. Далі керівник проєкту Ной Гоулі взяв за основу похмуру атмосферу північного містечка, багато чорного гумору, жорстокості, чесних поліцейських, а також обов’язкову присутність мафії у сюжеті. При цьому, якщо в першому сезоні вона була не на передньому плані (тут всю увагу забрали на себе Біллі Боб Торнтон і Мартін Фріман), то у другому та третьому сезоні саме мафія забирає на себе головну частину розповіді. Що вже казати про четвертий сезон – тут показане протистояння декількох гангстерських кланів впродовж історії міста (від ірландської ті єврейської мафії до італійської та афроамериканської).

Оскільки хороших персонажів у цих історіях не так багато, то доволі довгий час впродовж кожного нового сезону не ясно, хто ж тут протагоніст взагалі. Але з часом розумієш, що це й не так важливо. Треба просто слідкувати за фантазією режисерів та сценаристів та насолоджуватись специфічним гумором.

 

Ліллехаммер (Lilyhammer) 2012–2014

топ серіалів про організовану злочинність

Спільне виробництво Норвегії та США. Головного героя ви впізнаєте відразу – це Стівен Ван Зандт, найбільш відомий за участю у серіалі “Клан Сопрано”, який виглядає як підроблена копія Аль Пачіно. У маленьке містечко Ліллехаммер, відоме тим, що у 1994 році воно приймало зимову Олімпіаду, гангстер потрапляє за програмою захисту свідків (він дав свідчення проти колишнього боса). У Норвегії він очікує райське життя на свіжому повітрі, але згодом йому доводиться повернутися до колишніх справ – лише у нових умовах.

У серіалі багато неполіткоректного гумору, адже проєкт відверто глузує з подвійної моралі бюрократичної системи держави.

 

Спрут (La Piovra) 1984-2001

топ серіалів про організовану злочинність

Часом здається, що цей італійський серіал про козу ностру – застарілий проєкт з радянських часів. Але це не так (і не тільки тому, що десять сезонів вийшли за період існування СРСР). Це дійсно потужна драма та хороший детектив із класними акторами. Комісар Коррадо Каттані у виконанні Мікеле Плачидо на довгі роки став символом мужності та непохитності у боротьбі з мафією. А сама мафія у серіалі показана як справжній спрут, який своїми щупальцями захопив не тільки владу в країні, а й волю більшої частини громадян. Страх перед цією машиною, у якої є будь-які ресурси та виходи нагору до корумпованих політиків та чиновників, став головною силою коза ностри.

З кожним роком більшає проєктів жорстоких, де вбивства та насильство показують крупним планом, і це вже навіть не шокує публіку. Але “Спрут” є одним з прикладів того, як можна було ще у 80-ті створювати відчуття жаху перед невідворотною помстою від мафії у разі спроби протистояти їй.

 

Сини анархії (Sons of Anarchy) 2008-2014

топ серіалів про організовану злочинність

Дуже популярний серіал із Чарлі Ганнемом. Він грає головного героя, який постійно розривається між сімейними стосунками, обов’язками батька та своєю позицією президента байкерського клубу, який займається незаконною діяльністю. Продаж зброї (звісно, що нелегальний) не заважає байкерам мати свої принципи та мораль (як це часто буває в історіях про злочинний світ). Втім, у Джекса Теллера (Ганнем) чимало сумнівів щодо того, чим займається клуб, особливо після того, як він прочитав записи свого батька, засновника клубу. Після цього Джекс починає тягнути своїх товаришів в бік більш легальних занять, але це викликає конфлікти з багатьма з них.

Серіал сповнений подіями та роздумами на тему братерства і зради, і заради принципів тут можуть ігнорувати навіть родинні зв’язки. Крім Ганнема багато схвальних відгуків отримала Кеті Сагал, яка зіграла його мати та одного з лідерів байкерського руху.

 

Хрещений батько Гарлему (Godfather of Harlem) 2019-…

топ серіалів про організовану злочинність

Свіжий серіал про кримінального авторитета Бампі Джонсона, який повертається із в’язниці Алькатрас у Гарлем, щоб забрати його під свій контроль. Для цього він не нехтує будь-якими методами. У головній ролі Форест Вітакер, а із помітних особистостей тут також задіяні Луїс Гусман, Вінсент Д’Онофріо, Чезз Палмінтері та Джанкарло Еспозіто.

Серіал є приквелом до фільму Рідлі Скотта “Американський гангстер” (з Дензелом Вашингтоном у головній ролі). На даний момент вийшло два сезони шоу.

 

Поліція Токіо (Tokyo Vice) 2022-…

топ серіалів про організовану злочинність

І найсвіжіше надходження у нашому списку, яке поки що має тільки один сезон. Майкл Манн (“Сутичка”, “Своя людина”, “Співучасник”) повертається до своєї давньої теми Miami Vice (“Поліція Майамі”), тільки у форматі Tokyo Vice – тобто з переносом подій у Японію. Тут відбуваються події (до речі, за реальною історією журналіста кримінальної хроніки), що занурюють у світ японської якудзи.

Талановитий американський студент отримує місце у японській газеті, але замість захопливих розслідувань йому дають нудну роботу для починаючих, адже у Японії сувора ієрархія. Тоді він починає зближуватись спочатку з поліцейськими, а потім і з гангстерами, щоб отримувати більше дійсно цінної інформації. Але поступово він сам опиняється у вирі злочинних подій, де він і його близькі ризикують мало не щодня.

У головних ролях Енсел Елгорт і Кен Ватанабе.

Читайте також:

Найкращі фільми про гангстерів і мафію

Найкращі детективні серіали всіх часів

Найкращі серіали за реальними подіями

Найкращі серіали з психологією

Найкращі серіали про війну

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі