Найкращі детективні серіали про маніяків та серійних убивць
Незважаючи на жорстоке формулювання назви добірки, шанувальників такого специфічного жанру дуже багато. По-перше, це головним чином детективи, а їх люблять майже всі. По-друге, часто в таких проектах вистачає і трилера, і містики, і психології – просто за рахунок предмета серіалу.
Ми зібрали найкращі зразки жанру, як голлівудські, так і європейські (насамперед, зрозуміло, скандинавські та британські). Порядок розташування серіалів у добірці не має значення.
Отже, kinowar.com представляє 25 найкращих серіалів про маніяків та серійних убивць. Підтримайте нашу редакцію, ми вдячні за кожен внесок.
Менталіст (The Mentalist) 2008-2015
Патрік Джейн колись прикидався екстрасенсом, але жорстоко поплатився за це. Він виступив на ТБ із психологічним портретом маніяка “Кривавий Джон”, а той за це вбив його дружину та дочку.
Через п’ять років Патрік працює у співпраці з бюро розслідувань тяжких вбивств. Він мислить раціонально і про ясновидіння більше не говорить. Одна за одною розкриваються криваві справи, але головний герой живе лише жагою помсти “Кривавому Джону”…
Сім сезонів одного із найпомітніших детективних серіалів 2000-х.
Вбивство (Forbrydelsen) 2007-2012
Данці, шведи та норвежці спільними зусиллями зняли серіал, який потім перезняли американці для кабельного телебачення (але рекомендуємо дивитися саме скандинавський оригінал). Сара Лунд працює детективом у Копенгагені, проте збирається перебратися до Швеції зі своїм нареченим. Її затримує справа про вбиту дівчину. Далі стає складніше, оскільки в поліцейське розслідування втручається політика – у ранзі підозрюваного опиняється кандидат на посаду мера.
Три сезони, перший з яких вважається найсильнішим, протягом кожного з яких розслідується заплутана та кривава справа. Швидких розгадок чекати не варто, сезон є цілісною розповіддю, а не набором справ, що розкриваються за одну серію.
Вулиця різника (Ripper Street) 2012-2016
За назвою неважко зрозуміти, про що йтиметься розповідь. Кінець 19 століття, Лондон, вулиці Іст-Енду, бідного району британської столиці, де наводив жах Джек-Різник.
Серіал має складну долю, його то збиралися закрити через падіння рейтингів, то відновлювали зусиллями Amazon. У результаті вийшло п’ять сезонів, пронизаних похмурою атмосферою лондонського дна. Незважаючи на велику кількість людських нутрощів, що так легко демонструються творцями серіалу, Джека-Різника тут немає. Зате є міф про нього, який живий у свідомості жителів міста, які не довіряють ані поліції, ані громадянам, що мешкають поруч.
Містер Мерседес (Mr. Mercedes) 2017-2019
Екранізація Стівена Кінга: тут є простір для фантазії постановників. Викрадення Мерседеса, жорстокий наїзд на людей, смерть шістнадцяти людей. І ось у детектива, який не довів справу до кінця, після виходу на пенсію виникає шанс на те, щоб відновити справедливість.
У головній ролі – Брендан Глісон. За традицією, більше захоплених відгуків про перший сезон, ніж про другий і третій.
Ти (You) 2018-…
Серіал про спритного маніяка, який вже продовжено на четвертий сезон.
Знайомство з приємною молодою людиною не віщує нічого поганого, але від милого залицяння він може дійти до абсолютної одержимості заради того, щоб потрапити в життя іншої людини. Уважніше придивляйтеся до хлопців, з якими ви знайомитеся у книгарні.
Читайте також: Найкращі серіали із психологією
Ганнібал (Hannibal) 2013-2015
На першому плані тут зовсім не детектив. Найвишуканіший з людожерів, найаристократичніший з маніяків, втілений на великому екрані Ентоні Гопкінсом, у серіальному форматі знайшов ще стильніше прочитання від Мадса Міккельсена. Він не тільки невловимий, а й невимовно естетичний (наскільки естетичним може бути поєднання насильства та божевілля). Симфонія кривавої елегантності не кожному під силу: не лише глядачі сходили з дистанції, а й канал ABC, який закрив проект після трьох сезонів.
Як і в “Мовчанні ягнят” та “Червоному драконі”, Ганнібал Лектер консультує агента ФБР, якому не вистачає розуміння інстинктів маніяка, навіть незважаючи на весь свій досвід та талант слідчого. При цьому відомий психіатр сам повністю підпорядкований своїм інстинктам та поривам, але не втрачає легкості та елегантності. Кожен епізод серіалу носить назву страви з французької, японської чи італійської кухні, до якої Лектер із задоволенням додав свої кулінарні поправки.
Мотель Бейтсів (Bates Motel) 2013-2017
Фільм Гічкока дав життя не лише повнометражним рімейкам, а й серіальному продовженню миру жаху родини Бейтсів та готелю, який вони тримають. Дія відбувається в наші дні. Дружина та син Бейтса переїжджають до Орегону після смерті чоловіка. Вони купують невеликий готель, але тихе життя невеликого містечка не для них. Незабаром їм доводиться зіткнутися з агресією, зґвалтуванням та вбивством. А потім виявити, що готель і мешканці міста мають багато секретів, які краще не знати.
В ролі Норми Бейтс Віра Фарміґа. П’ять кривавих сезонів, що черпають натхнення в “Твін Піксі” і фільмі “Психо”, що виступає приквелом, незважаючи на те, що події в картині відбувалися в 60-х.
Читайте також: Найкращі фільми Віри Фарміґи
Справжній детектив (True Detective) 2014-…
У цьому серіалі чотири сезони, але розрив між першим і “іншими” значно помітніший, ніж у всіх наведених вище проектах. Зазвичай, коли “Справжній детектив” заносять до якогось зі списків найкращого, мають на увазі перший сезон (хоча і другий вийшов дуже добротним, а четвертий взагалі повернув шоу колишній рівень).
У першому сезоні двоє екс-напарників детективів розшукують містичного маніяка, який залишає на місці вбивств сліди загадкових ритуалів. Похмура атмосфера болотистої Луїзіани на руку серіалу на таку похмуру тему. Доповнимо це персонажем Макконахі не від світу цього, який обожнює довгі філософські монологи, запальним напарником у виконанні Гаррельсона, постійними переходами з минулого в теперішній час – і отримуємо справжній детектив, якого раніше ми ще не бачили. А оскільки це дорослий HBO, то тут ще й лайка, жорстокість, секс та повна відсутність наносної політкоректності.
Читайте також: Найкращі серіали HBO
Послідовники (The Following) 2013-2015
Що як вбивця настільки впливовий, що з’являються послідовники? І не самотні маніяки, а ціла соціальна мережа. Кевін Бейкон у ролі слідчого, якому вдалося впіймати вбивцю і посадити його до в’язниці, але доводиться знову зіткнутися з його справами. Сидячи за тюремним комп’ютером, той створив цілу спільноту наслідувачів, якими він керує. Роздаючи команди дистанційно, колишній професор коледжу зумів уникнути страти. І ось, до героя Бейкона по допомогу звертається ФБР…
Три сезони на каналі Fox.
Вбивство Джанні Версаче: Американська історія злочинів (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story) 2018
Незважаючи на те, що це не детектив у чистому вигляді, а біографічна драма навколо вбивства відомого модельєра, це дуже детальний аналіз психології маніяка. Фанат гарного і багатого життя намагається пробитися у світ зірок, проте одними лише бажаннями справі не допоможеш. Справжня сутність людини завжди відкривається, що в результаті призводить до трагічних наслідків. Багато глядачів навіть скаржилися на те, що Версаче в цьому серіалі менше, ніж його вбивці, але саме у цьому і суть другого сезону антології – покрокове відновлення історії життя злочинця, що розкриває його мотиви.
Другий сезон ніяк сюжетно не пов’язаний із першим, пов’язаний лише тематично – історія великої справи навколо гучного скандалу за участю зірки. У другому сезоні це була справа Версаче, а в першому – кейс О. Джей Сімпсона. Рекомендуємо до перегляду обидва.
Криміналісти: мислити як злочинець (Мислити як вбивця) (Criminal Minds) 2005-2020
Ми не надто хотіли включати цей серіал до переліку, оскільки віддаємо перевагу детективним серіалам “нового зразка”, якщо так можна висловитися – довгим історіям про розслідування, що тривають сезон (а то й сезони), які зняті на рівні високобюджетних повнометражних фільмів. “Старий” зразок серіалів, які зроблені для телебачення і є нескінченним набором історій з одними і тими ж персонажами, які розгадують по справі за серію, часто означає те саме “мило”, через яке серіали так довго вважалися кінематографом другого сорту.
Але у випадку з “Думати як злочинець” просто довелося зробити виняток: це аж надто відомий, улюблений і шанований серіал. Команда, що займається поведінковим аналізом, приходить на допомогу фбрівцям, коли ті неспроможні зрозуміти, що ховається в голові у маніяків.
І так п’ятнадцять сезонів.
Амнезія (Absentia) 2017-2020
У серіалах для маніяків один із помітних плюсів – парадигма проекту може бути побудована абсолютно будь-яким чином. Якщо ви втомилися від лінійних історій про детективні розслідування “хороший коп шукає поганого маніяка”, то як вам такий концепт: агент ФБР зникає під час пошуку серійного вбивці. Вбивцю затримано, а жінку-агента знаходять через шість років – вона нічого не пам’ятає. Її чоловік одружений з іншою жінкою, яка тепер мати її синові, а її саму підозрюють у серії жорстоких вбивств. Тепер треба не лише згадати, хто ти, а й повернути собі чесне ім’я та сім’ю.
Три сезони – і останній сезон не гірший за перші два.
Тисячоліття (Тисячоліття помсти) (Millennium) 1996-1999
Містичний серіал із Ленсом Генріксеном у головній ролі від творців “Секретних матеріалів”. Ці два серіали навіть перетиналися: 4 серія 7 сезону “Секретних матеріалів” так і називалася, “Тисячоліття” – брали участь відповідні персонажі та витримували сюжетну лінію.
Генріксен грає розробника психологічних портретів серійних убивць, що вийшов на пенсію. Він відійшов від справ, перевіз сім’ю до іншого штату, спробував відключитися від похмурого світу маніяків, але не зміг. Намагаючись зробити так, щоб його навички були корисні суспільству, він примикає до підпільної групи “Тисячоліття”, яка об’єднує таких, як він, колишніх поліцейських, детективів, агентів спецслужб, які борються зі злом. Але угруповання, яке ставить себе вище за закон, рано чи пізно виявляє свою нездорову природу. Так відбувається і в цьому випадку: Френк розуміє, що це релігійний клан, який використовує владу у власних цілях, а тому виходить із нього і намагається вивести колишніх однодумців на чисту воду.
Марчелла (Marcella) 2016-2021
Британський детективний серіал від творця легендарного вже “Мосту”. Три сезони.
Детектив кидає роботу заради сім’ї, проте чоловік все одно йде від неї, забираючи дітей. Марчелла повертається на роботу в поліцію і займається справою 11-річної давнини, оскільки серійний убивця знову розпочав відлік жертв. Через цю нерозкриту колись справу вона і вирішує знову поринути у світ маніяків і психопатів, хоча в неї самої є проблеми з відключенням пам’яті в критичні моменти на ґрунті психологічної травми.
Озеро (The Loch) 2017
Дія відбувається у Шотландії, Хайленді, селищі біля озера Лох-Несс. Детектив розслідує вбивство вчительки гри на піаніно, знайденої мертвою у підніжжя скелі. Виявляється, що у жертви видалено мозок, а тому Енні Редфорд поступово приходить до висновку, що це серійний убивця. На допомогу залучається детектив із Глазго…
Один сезон із шести епізодів.
Блудний син (Prodigal Son) 2019-2021
Майкл Шин (не плутати з батьком Чарлі Шина, Мартіном Шином) грає маніяка, син якого працює кримінальним психологом та успішно допомагає поліції Нью-Йорка ловити таких, як його батько. На ґрунті сімейних проблем (мати також не подарунок, хоч і не вбиває людей), у Малькольма розвиваються неврози, що накладає відбиток і на роботу.
Після успіху першого, другий сезон також буде підтверджений – він вийшов у 2021 році.
Жорстокі таємниці Лондона (Whitechapel) 2009-2013
Відомий також під назвами «Сучасний різник» та «Вайтчепел».
Знову посилання до одного з найвідоміших маніяків в історії. Район Вайтчепел – ті самі вулиці, на яких відбувається дія згаданого вище серіалу «Вулиця різника», а колись орудував Джек-Різник, який надихнув багатьох послідовників на страшні злочини і в наш час. Двоє детективів, яким непросто порозумітися, шукають наслідувача, намагаючись передбачити його дії з історії маніяка-натхненника 19 століття. Часу залишається все менше, адже після останнього вбивства-ремейку наслідувач зникне, як і оригінальний Джек-Різник свого часу.
Чотири сезони – різні розслідування.
Ріллінгтон Плейс (Rillington Place) 2016
Британський міні-серіал, дія якого відбувається в Йоркширі, за реальними подіями навколо справи “газового вбивці”. Отруєння газом на війні та травма голови під час аварії погано позначається на психологічному та статевому здоров’ї скромного службовця, роль якого блискуче виконав Тім Рот. В результаті, щастя в сімейному житті немає, а тому у Джона Крісті розвиваються схильності, які неминуче призведуть до трагедії…
У ролях також Джоді Комер, добре відома за серіалом “Вбиваючи Єву”, та Саманта Мортон, найбільш відома за роллю у фільмі “Особлива думка” з Томом Крузом.
Міст (Bron/Broen) 2011-2018
Культовий вже скандинавський серіал, створений спільними зусиллями шведів та данців. Знято кілька ремейків, американських та європейських, але традиційно найкращим варіантом для перегляду в даному випадку є оригінал.
Пара слідчих – данець середніх років і шведка-соціопатка – розслідують справу, яка потрапляє до юрисдикції двох країн через похмуру фантазію маніяка: він поклав тіло жертви на мосту між Швецією та Данією, рівно на кордоні. Саме тіло також розділене особливим чином, оскільки вбивця не просто задовольняє свої бажання, а й надсилає сповіщення поліції та органам влади.
Чотири сезони. Після гучного успіху першого почався невеликий спад, але у фінальному сезоні проєкт, мабуть, вийшов на новий пік.
Декстер (Dexter) 2006-2013
Коли маніяк – не злочинець, а детектив. Декстер Морган працює експертом із бризок крові в поліції Майамі, але крім своєї основної роботи, він також зайнятий чищенням міста від злочинців. Якщо десь не вистачило доказів, або адвокати вбивць були надто спритними, і злочинці уникали заслуженого покарання, мечем правосуддя (дуже кривавим) стає Декстер. Через дитячу травму (хлопчик став свідком смерті матері) головний герой виріс соціопатом, проте вміло маскується під “звичайну” людину, імітуючи емоції та заводячи стосунки з дівчатами.
Декстер купається у крові вісім сезонів, що тривалий час викликало захоплення фанатів та скарги всіх батьківських та сімейних асоціацій. А потім у 2021 році вийшло продовження/новий серіал зі старими героями “Декстер: Нова кров”, і тепер вже скарги були здебільшого з боку фанатів, адже сподобалося далеко не всім.
Червоний райдинг (Red Riding) 2009
Не найвідоміший серіал, заснований на кількох книгах англійського письменника Девіда Піса «Йоркширський квартет» (The Red Riding Quartet). Історія про молодого журналіста-початківця з Йоркшира, який розслідує серію вбивств дітей, частково заснована на реальних справах. У другій частині намагаються розкрити справу маніяка-різника, у третій знову розслідують справу вбивства маленької дівчинки.
Атмосфера серіалу вкрай похмура, та й справедливість тут тріумфує далеко не завжди. Багато в чому це перегукується за настроєм із “Справжнім детективом”, у якому луїзіанська глибинка така ж похмура, як і британська провінція.
Падіння (The Fall) 2013-2016
Британський серіал про справу серійного вбивці з Джилліан Андерсон та Джеймі Дорнаном (“50 відтінків сірого”) у головних ролях. Персонаж Андерсон прибуває з Лондона до Белфасту, щоб перевірити проведення розслідувань. Її перекидають на допомогу на особливо складну справу з пошуку маніяка, який вбиває успішних жінок середніх років. Такого прояву шовінізму та зневажання толерантності слідча витримати не може, і вона береться за справу…
В ефір вийшло три сезони шоу.
Мисливець за розумом (Mindhunter) 2017-…
Ще один приклад того, як після першого грандіозного сезону серіал зменшує оберти. Але перший сезон був настільки гарний і свіжий (як і все, що робить Девід Фінчер), що миттєво увійшов до всіх збірок кращого в жанрі та піджанрах.
Двоє агентів ФБР вирішують, що недостатньо розслідувати справи. Необхідно розібратися в самій психології маніяків, щоб ґрунтуючись на поведінковому аналізі, не слідувати за кожним новим вбивством, а передбачати їх, як і дії злочинців. Для цього агенти організовують цикл інтерв’ю з кількома вбивцями, паралельно розслідуючи реальні справи. Спілкування з такими специфічними збоченими умами не може не вплинути на свідомість самих слідчих – їх світ незворотно змінюється.
Багато справ і інтерв’ю базуються на реальній історії ФБР, що вносить додаткову ноту напруги, коли усвідомлюєш, яке зло оточує нас у нашому недосконалому світі.
Читайте також: Всі фільми Девіда Фінчера, ранжовані від найгіршого до найкращого
Каштановий чоловічок (Kastanjemanden) 2021
Данський детективний мінісеріал, трохи схожий за побудовою відносин головних героїв на “Міст”: розслідування злочину ведуть чоловік і жінка, які спочатку не надто шанують один одного. Вона працює у поліції Копенгагену, він повернувся (тимчасово) з Європолу. Вона займається буденними кримінальними справами, він – зірка великих розслідувань (але вона поки що не може зрозуміти, чому всі так високо оцінюють його таланти). У неї вистачає проблем у власній сім’ї, у нього сімейна трагедія в минулому. Але важка справа та професіоналізм врешті-решт поєднують двох копів, адже суперник в них жорстокий та винахідливий.
Хтось вбиває людей і завжди залишає на місці злочину фігурку каштанового чоловічка. Коріння цих злочинів далеко у минулому, але у теперішньому ворог десь надто близько до власних жертв…
Монстр: Історія Джеффрі Дамера (Monster: The Jeffrey Dahmer Story) 2022
Раян Мерфі створив “Американську історію жаху” та “Американську історію злочинів” (і ще багато чого), а тому Netflix заплатив йому 600 мільйонів доларів за 5 років (не жарт), щоб він створив дуже багато крутих проєктів для лідера світового стрімінгу. Іноді це вдавалося (“Ретчед”, “Голстон” наприклад), іноді ні (“Голлівуд”), іноді 50/50 (“Політик”). Але з “Монстром”, здається, це джек-пот: міні-серіал став найбільш популярним за переглядами в історії Netflix (щоправда, ми читаємо про новий рекорд кожного разу, коли виходить новий проєкт Netflix, але принаймні з масового обговорення цього шоу в соцмережах стає зрозуміло, що воно дійсно сподобалось глядачам).
І все це незважаючи на досить жорстку тему міні-серіалу: проєкт знято за реальною історією серійного вбивці Джеффрі Дамера, який не тільки вбивав юнаків і дорослих чоловіків, але й ґвалтував їх трупи, а частини деяких з’їдав. Некрофілія, канібалізм, серійні вбивства, маніяк – найбільш популярний серіал на глобальному стрімінговому сервісі. Здається, світ рухається у вірному напрямку.
Відзначимо чудову роботу Евана Пітерса – здається, цей актор вже вкотре довів, що йому до снаги розібратися з будь-яким завданням, а отже, будемо сподіватися на його потужні роботи у найближчому майбутньому.
Підтримайте нашу редакцію, якщо стаття була корисною.
Читайте також:
Найкращі серіали про гангстерів та мафію
Найкращі серіали за реальними подіями
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom