kinowar.com

Топ 10 екранізацій відеоігор за версією IMDb

 12.09.2024  Добірки

Найкращі екранізації відеоігор всіх часів

До початку 2020-х років знімати фільми за відеоіграми було певного роду прокляттям. Успішні екранізації можна було порахувати на пальцях однієї руки людини, у якої не вистачає частини пальців на цій руці. Але студії все одно продовжували це робити. Чому? Тому що у ігор шалена за розмірами фан база, а тому шанси на успіх більші, ніж якщо ти вирішиш зняти бойовик чи фантастичний фільм за абсолютно новим сценарієм. Хто виділить тобі гроші, особливо якщо ти не Спілберг і не Кемерон? З проєктом за вже існуючою успішною грою все простіше (не просто, ясна річ, гроші складно отримувати завжди – але простіше).

До речі, раніше це називали екранізаціями комп’ютерних ігор. Але потім, крім приставок та консолей з’явилася велика кількість різних приладів, а паралельно набув популярності ще й сегмент ігор для смартфонів. Тому всі ці ігри об’єднали від назвою “відеоігри”.

Якщо подивитись на рейтинг найкращих екранізацій відеоігор від IMDb, то, аналізуючи першу десятку, можна помітити декілька чітких закономірностей:

  • найкращі екранізації за мотивами відеоігор зняті після 2020-го року (єдиний виняток у десятці – “Меч Короля — Остання Фантазія XV”, 2016 року – і він останній за рейтингом, і у нього бал нижче семи). Іншими словами, найкращі екранізації створено протягом останньої декади.
  • формат більшості успішних екранізацій – серіал. Є анімаційні, є ігрові, є мінісеріали, є на декілька сезонів, але 7 із 10 робіт саме серіального формату.
  • 9 з 10 мають обмеження по аудиторії для перегляду – простіше кажучи, або вікові обмеження (навіть у лайтового “Ґран Туризмо” це 12 років), або вимогу на перегляд виключно у супроводі дорослих.

Чи є у нас пояснення, чому все виглядає таким чином? Звісно, ми ж експерти. Давайте розглянемо у тому ж порядку.

Чому найбільш успішні екранізації відеоігор створені протягом останньої декади? Це наслідок розвитку технологій? Візуальні ефекти стають з кожним роком все більш вражаючими та реалістичними, а тому і перенесення видовищних ігор на великий екран (чи на екран стрімінгу) стають технічно досконалішими – чи справа дійсно у цьому? Почасти це раціональна думка, але головна причина все ж не у цьому (адже навряд чи високий бал та касові збори, наприклад “Братів Супер Маріо” спричинені шаленим рівнем графіки; те саме стосується і двох аніме-серіалів в десятці).

Скоріше, справа тут в розвитку самих ігор у останню декаду. Що таке відеогра у 80-ті, 90-ті, навіть 2000-ні? Це стрілялка/блукалка/спортивна гра, яка існує у обмеженому і доволі лінійному всесвіті. Навіть якщо вона мала вражаючу (на свій час) графіку і яскравих персонажів, їх світ був обмежений коротким функціоналом гри – стріляти по літачкам, блукати по набору мап, обігравати команду суперника тощо. Що таке ігри останньої декади? Це максимально реалістичний всесвіт, наповнений дрібними деталями. Звісно, виконання місій нікуди не поділося, але лор (тобто, lore – наповнення гри, сукупність ландшафту, дійових осіб, важливих і другорядних, їх історій, правил взаємодії, те, як вони рухаються, дихають, їдять, поповнюють запаси енергії, бачать, стріляють, читають книжки, займаються сексом, події з їх минулого; все, що робить гру логічно завершеною та цікавою для проживання гравцем) – він розрісся до скажених масштабів. В ігри і раніше грали годинами, але тепер всередині ігор просто живуть. Спитайте будь-якого фаната ігор останніх років, чи має значення деталізація поточних релізів – він розповість те саме (насправді, не питайте, бо це на пару годин, а про суть питання ви вже прочитали).

Коли лор гри настільки розвинений, вам легше створювати сценарій для фільму чи серіалу. Адже вам потрібно просто (ну, просто) адаптувати існуючу історію з усіма вже добре прописаними персонажами і їх історіями. А раніше сценаристам потрібно було ці персонажі і їх історії створювати. Взяти хоча б той самий Mortal Combat: так, Саб-Зіро має чітко намальований зовнішній вигляд і якийсь загальний характер. Але хто він? Звідки він взявся? Яка його історія, що його мотивує, хто його батьки, яка у нього улюблена порода собак і хто вчив його бойовим мистецтвам? Чому він хоче битися на турнірах? Який у нього емоційний зв’язок… та хоч з кимось з інших персонажів? Все це потрібно вплести в сценарій, інакше ваш фільм буде пласким як… ну, як фільм “Mortal Combat”, наприклад. А коли в грі “Останні з нас” всі ці речі вже створені, важливо лише грамотно адаптувати це і перенести на екран, опрацювавши візуальний ряд і з повагою поставившись до фан бази.

Тут ми переходимо до питання серіального формату. Знову-таки, в останні роки він домінує, тому що саме в довгому хронометражі можна розкривати персонажів і виписувати цікаві сюжети, а не просто вражати глядача останніми досягненнями комп’ютерних технологій на великому екрані, щоб покрити бюджетні витрати на створення стрічки. Розвиток платформ для показу створив умови для збору великої аудиторії перед екраном, а тому, нарешті, сценаристу не потрібно було запихати велетенський лор успішної гри у півтори-дві години хронометражу. Розробник гри створив детальний її всесвіт, а у студії з’явилася можливість перенести його на екран у повному обсязі, що напряму впливає на якість шоу.

І, нарешті, віковий ценз. Якщо ви екранізуєте гру, вам потрібно або взяти ту, те цікаву історію вже створено, або доведеться бути більш винахідливим. Що спрацює, якщо ви працюєте з подібним матеріалом? Це або гумор (і тоді він точно не дитячий, а чорний, а це вікове обмеження), або насильство (що логічно для стрілялок-вбивалок – і як тут без обмежень на вік глядача?), або робота з дитячою і сімейною аудиторією, як з найбільш прибутковою. Власне, в останню категорію із радістю пішли б всі студії, але як ти зробиш дитяче кіно із “Фолауту” чи “Поплавленого металу”? З найкращої десятки пощастило тільки творцям “Братів Супер Маріо” – тут просто мало бути шоу для дитячої аудиторії, і вони скористалися цим шансом, зібравши 1.36 мільярди доларів.

Знову-таки, “дорослий” контент простіше робити в форматі серіалу, адже в кінотеатральному прокаті таке окупити складно, а от на стрімінгу механіка працює по-іншому, не вимагаючи негайного повернення інвестицій.

Правила (чи закономірності), які ми вивели, можуть працювати не в ста відсотках випадків, завжди є виключення, але загальний тренд саме такий. Ви берете гру останніх років, тому що в ній вже закладена цікава історія і добре опрацьований лор, адаптуєте її для серіального формату (адже так менше фінансових ризиків і вищий рівень якості сценарію), витримуючи той віковий ценз, який в цю гру закладено. Тоді, можливо, вкладені пару сотень мільйонів доларів допоможуть створити щось, що фани і прості глядачі оцінять позитивно (але, скоріше, все одно обісруть в коментарях в інтернеті).

У вас може залишитись питання: так а десятку цих найкращих екранізацій ви нам покажете? Звісно, ми ж обіцяли.

До речі, підтримайте, будь ласка, нашу редакцію – ми вдячні за будь-які внески.

Аркейн (Arcane: League of Legends) 2021–2024

анімаційний серіал
Бал IMDb 9.0

топ анімаційних серіалів

Важко сказати, чому цей серіал вирішено було закрити після всього лише двох сезонів, враховуючи, наскільки він став успішним. Так само важко сказати, і чому він, власне, став настільки успішним, адже, при високому рівні виконання (і технічному, і сценарному), у ньому немає чогось справді проривного, революційного. Це не завжди потрібно, звісно, але зазвичай саме новатори отримують найвищі оцінки.

Два міста (а, точніше, можна навіть сказати, два світи) – багате, розвинене і підземне, бідне, занедбане. Філософія двох світів різна, а тому протистояння між ними не уникнути. Аркейн – це заборонена магія. Але є люди, які переконані в тому, що якщо поєднати її з технологією, це може принести користь місту. Так і сталося, але, як завжди, інструмент захисту в руках однієї людини може стати зброєю для нападу, якщо ним заволодіє хтось більш агресивний і менш морально чистий.

 

Останні з нас (The Last of Us) 2023–…

ігровий серіал
Бал IMDb 8.7

Останні з нас (The Last of Us) 2023–...

В одному з романів Стівена Кінга причиною апокаліпсиса став грип. В “Останні з нас” світ ледь не загинув також не через ядерну війну, а через пандемію паразитичного грибка. 14-річна дівчина не чутлива до нього, а тому може стати базою для створення вакцини. Дорослому чоловіку доручено вивести її з карантинної зони, і він сприймає місію особисто, адже бачить в ній свою загиблу дочку.

У ролі чоловіка Педро Паскаль, а серед сценаристів є Крейг Мезін, один з творців серіалу HBO “Чорнобиль”. Останнім штрихом для довершеності проєкту стала музика Густаво Сантаолальї.

 

Фолаут (Fallout) 2024–…

ігровий серіал
Бал IMDb 8.4

серіал Фолаут

І знову постапокаліпсис (людству дуже важко виживати на нашій планеті – і як тільки ми з вами тримаємось?), але цього разу, нарешті, внаслідок використання ядерної зброї. Через це мутації, нові види, бункерні укриття та багато чого іншого. Незмінне тільки одне: прагнення людини до влади і прагнення знищити все на своєму шляху до цієї влади. Тому, ледь оговтавшись від наслідків однієї війни, людство миттєво влаштовує іншу. Втім, як бачимо, для комп’ютерних ігор і серіалів це справа прибуткова.

Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис

 

Cyberpunk: Edgerunners (2022)

анімаційний серіал
Бал IMDb 8.3

Cyberpunk: Edgerunners (2022) 

Як можна зрозуміти із кількох проєктів десятки і багатьох фільмів загалом, майбутнє нас нічим гарним не потішить. У цій версії майбутнього є класичні проблеми на кшталт бідності і корупції, але додається ще й одержимість до зміни людського тіла за допомогою кіберімплантів. Цей шлях обирає і головний герой, хлопець, який вирішує за допомогою імплантації отримати надможливість – супершвидке пересування. Рішенню сприяє особиста трагедія. Зважившись на цей крок, він привертає увагу як корпорацій, так і банд, до однієї з яких він і долучається, паралельно зустрівши дівчину, з якою його поєднує взаємна симпатія…

 

Каслванія (Castlevania) 2017–2021

анімаційний серіал
Бал IMDb 8.3

Каслванія (Castlevania) 2017–2021

Так, це чергова історія про вампірів, та ще й про Дракулу – але цього разу вона ще й базується на грі. Класичне протистояння: граф Влад Цепеш, більш відомий як Дракула, який хоче помститися людству за смерть дружини. Є останній з клану мисливців на чудовиськ, який не може допустити втілення планів вампіра у життя. Є навіть син Дракули, дампір (нащадок людини і вампіра), який також бажає захистити людство від батька. І є чотири сезони, перший з яких складався всього лише з чотирьох епізодів, але вже у другому їх було вісім, а у третьому і четвертому по десять.

Читайте також: Найкращі мультсеріали всіх часів

 

Гало (Halo) 2022–2024

ігровий серіал
Бал IMDb 7.3

Гало (Halo) 2022–2024

Космічна війна майбутнього між людством і інопланетянами. Від вторгнення останніх допомагають захиститися генетично та кібернетично модифіковані солдати, які мають назву Спартанці. Втім, з їх шляхом до того, щоб стати суперорганізмом, щось не чисто: коли починають випливати подавлені спогади, вони дізнаються чимало неприємної правди. Можливо, для того, щоб знов стати собою, важливо також вивести на поверхню і емоції, які також подавлюються їх функціоналом.

Цей серіал отримав би більш високий бал, але люди, знайомі саме з грою, традиційно були невдоволені відхиленнями від канону. Як відомо, немає нічого гірше за токсичну фан базу – а це будь-яка фан база, яка бачить зміни у тому, з чим вона добре знайома. Спрацьовує механізм “там було не так” – і всім начхати, що краще зняти хороше шоу не за каноном, ніж дотримуватись його і зняти чергову пласку і прісну екранізацію, про яку забудуть через півроку.

 

Поплавлений метал (Twisted Metal) 2023–

ігровий серіал
Бал IMDb 7.3

Twisted Metal

Постапокаліпсис – ядро багатьох відеоігор, але й формат його може бути будь-яким. У цій чорній треш-комедії світ було вбито через буяння вірусів, які поклали всі комп’ютери і знищили все порно. У підсумку Штати перетворились на пустку, по якій ганяють кур’єри-молочари та доставляють цінні вантажі. Одного разу головного героя (Ентоні Макі) вербують на таку доставку з Нового Сан-Франциско до Нового Чикаго за десять днів. Якщо впорається, отримає громадянство Нового Сан-Франциско. Він об’єднує зусилля мародеркою Мовчункою, у якої є власні цілі (помста за брата), та дорогою зустрічає найдивовижніших створінь.

Тут глузують з усіх символів сучасних США та поп-культури, від клоунів і МакДональдса до Барбі, а ще тут лунає жорстка музика і невишукані жарти. Шоу для дорослих, з якого ракурсу не подивись.

Читайте також: Найкращі чорні комедії

 

Ґран Туризмо (Gran Turismo) 2023

ігровий фільм
Бал IMDb 7.3

Ґран Туризмо Gran Turismo 2023

У цьому випадку це не зовсім екранізація саме гри. Це екранізація реальної історії, яка відбувалася навколо цієї гри. Шалений фан Gran Turismo постійно проводить час за приставкою. Один шанс на мільйон, коли захоплення відеоіграми спрацьовує в реальному житті: Nissan створює академію Gran Turismo, щоб боротися з падінням продажів авто. Вони намагаються привернути увагу молоді за рахунок гри, надаючи можливість найбільш обдарованим сісти за кермо реального гоночного автомобіля. Саме це і стається з фаном, головним героєм стрічки – він потрапляє у світ мрії. Але чи буде мрією життя у цьому світі?

Довгобуд врешті-решт поставив вічно перспективний режисер Нілл Блумкамп. У прокаті він витрати не покрив, але загалом фільм сприйнято було доволі позитивно, як критиками, так і глядачами.

 

Брати Супер Маріо в кіно (The Super Mario Bros. Movie) 2023

анімаційний фільм
Бал IMDb 7.0

Це справжнє диво (і справжній талант), адже зробити таку екранізацію не просто успішною, а надуспішною (майже 1.4 мільярди доларів) – це щось поза межею сприйняття. Звісно, це одна з найпопулярніших ігор в історії з мільйонами фанатів по всьому світі. Ясна річ, кіно орієнтовано на дітей і сімейний візит до кінотеатру, а це найбільш прибуткова категорія аудиторії. Але ви ж пам’ятаєте сюжет цієї гри? Маріо рятує принцесу із замку (але вона не в цьому, а в іншому замку), стрибаючи головою в цеглини і збираючи грибочки та монетки. Час від час він також зустрічає дракона. Це не те щоб синопсис мрії, якщо чесно. Але, як бачите, якщо знати як – все працює.

Читайте також: Найкращі мультфільми всіх часів

 

Меч Короля — Остання Фантазія XV (Kingsglaive: Final Fantasy XV) 2016

анімаційний фільм
Бал IMDb 6.7

Меч Короля — Остання Фантазія XV (Kingsglaive: Final Fantasy XV) 2016

Мирне королівство зберігає чарівний кристал, від якого залежить належне функціонування цього краю. Але силу кристалу хоче отримати імператор військової імперії. Вони розпочинають вторгнення, на що король у відповідь для захисту кристалу створює стіну, яку оборонятимуть унікальні воїни. З них створено загін “Меч Короля”, кожен з цих вправних захисників може також задіяти магію. Втім, навіть цьому загону стає все важче, адже наступ імперців хоча й загальмувався, але зовсім не припинився…

Ви можете сказати, що є ще чимало класних екранізацій відеоігор. Але, по-перше, нагадаємо – цей список не є нашою суб’єктивною думкою, це найкраще за статистикою IMDb, а отже, це репрезентативний зріз думки глядачів. А, по-друге, давайте подивимось, що розташовано у списку далі – і ви вкотре переконаєтесь у коректності нашої найпершої тези у статті: успішних екранізацій відеоігор дуже мало.

11. Warcraft: Початок (2016) – 6.7

Навіть найзапекліші фанати гри погоджуються, що екранізація не стала шедевром (якщо формулювати м’яко). Вона не стала і кошмаром, але якби не велика фанатська база, і це була б просто нова фантастична історія, ніяк не пов’язана з існуючою грою – її б просто ніхто б не помітив.

12. Принц Персії: Піски часу (2010) – 6.6

Нам теж подобається ця гра (кому ж вона не подобається), нам теж подобається Джейк Джиллегол (кому ж він не подобається), але франшиза померла після першого ж фільму. І це не дивно, бо пам’ятаєте, який був сюжет у гри? Все правильно, його там не було. А придумати новий з нуля, просто у існуючому сетінгу – це надважка задача.

13. Оселя зла (2002) – 6.6

Оселя зла – полюбиш і козла. Жахлива франшиза, з кожною новою частиною вона ставала ще гірше, і це при тому, що вже перший фільм був нецікавим банальним прісним зразком того, чому екранізації відеоігор частіше за все стають невдалими.

14. Покемон. Детектив Пікачу (2019) – 6.5

Чесно кажучи, вийшло набагато краще, ніж очікувалось, коли проєкт був заявлений на тлі хайпу навколо покемонів. Але вийшло все одно доволі посередньо.

15. Сайлент Гілл (2006) – 6.5

Культовий фільм і культова гра, хоча не думаємо, що навіть фанати регулярно його переглядають заново. Втім, готується сиквел – можливо, цього разу стане цікавіше.

16. Їжак Сонік (2020) – 6.5

17. Їжак Сонік 2 (2022) – 6.5

Символічно, що обидві частини “Їжака Соніка” отримали один і той самий бал (і третя, скоріше за все, отримає приблизно таку ж оцінку). Ви пам’ятаєте, про що гра? Їжак швидко (і час від часу дууууууже швидко) бігає і збирає кільця. Навряд чи тут можна придумати щось видатне з точки зору сценарію.

18. Остання фантазія (2001) – 6.4

Технічно на момент виходу це було практично вражаюче. З точки зору сценарію і драми – все доволі чітко відображає середній бал.

19. Need for Speed: Жага швидкостi (2014) – 6.4

Тут немає що обговорювати – жахливе кіно. Дивно, що вони набрали хоча б більше шести балів, скоріше за все, через фанатську базу самої гри.

20. Angry Birds у кіно (2016) – 6.3

Особливих претензій немає, але якби цього фільму не було б, ніхто б і не помітив. Бо, знов-таки, ви пам’ятаєте сюжет гри? Що на базі неї може створити сценарист?

Як бачите, у другій десятці фільми або відверто жахливі, або, у найкращому випадку, посередні – ті, що не згадаєш вже за тиждень після виходу. Жоден не має балу 7 і вище, та й ті десяті вище шістки вони отримали здебільшого від фанатів гри, а не фільму. Ті читачі, які запитають: “А де Мортал Комбат?” чи “А де Лара Крофт?”, отримають відповідь: “Все вірно, вони ще нижче”. “Мортал Комбат” 1995 року – 5.8, його сиквел – 3.6; “Мортал Комбат” – 6.0. “Лара Крофт” з Джолі – 5.8, сиквел – 5.5; версія з Алісією Вікандер – 6.3. І це не дивно. Ці фільми культові, знані, багато хто пам’ятає їх з дитинства чи юнацтва, але це не робить їх кращими. Тут є ностальгія, тут є згадка про колишні враження від перегляду, для когось – вплив оригінальної гри, для когось – постер на стіні. Але це дуже посередні фільми. Здебільшого, з тих причин, про які ми писали вище: ідеї гри вистачало безпосередньо для гри, але її точно замало для повного метру.

Якщо ви дізналися щось цікаве, будь ласка, підтримайте нашу редакцію: send.monobank.ua/jar/92UMWPdbsd

Читайте також:

Найкращі фантастичні фільми

Найкращі фантастичні серіали

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі