Фільми режисера Стівена Спілберга
Коли в наш час когось просять назвати трьох улюблених режисерів, люди прагнуть показати свою ерудованість та ненав’язливо наголосити на власній елітарності. Вони називають Бергмана, Джармуша, Годара, Кауфмана, Гондрі, Ходоровскі, Косматоса, Трюффо, загалом, будь-кого, кого ви або не знаєте, або “ні, ну чули, звичайно”, але не дивилися. Навіть Андерсона, Ґілліама, Іньярріту та дель Торо називати вже якось незручно, адже їх усі знають. Що вже говорити про класичних Скорсезе, Копполу та Кемерона – це ж так буденно.
У цю ж когорту поступово перейшов і Стівен Спілберг, видатний режисер, відповідальний за багато найяскравіших моментів знайомства з кіно з самого дитинства. Хто зараз на запитання “ваш улюблений режисер?” назве саме його? Швидше за все, обмежена кількість людей. А чому? Хіба хтось не дивився “Врятувати рядового Раяна”, “Впіймай мене, якщо зможеш” чи “Щелепи”? Чи хтось дивився, але йому не сподобалось?
Спілберг залишається актуальним вже понад сорок років. Унікальний випадок, коли майстер не спочиває на лаврах колишніх заслуг. Ба більше, він не тільки як і раніше знімає на найвищому рівні, але й робить це із вражаючою частотою та регулярністю. У 2015, 2016, 2017 та 2018 роках він випустив по фільму (“Міст шпигунів”, “Великий дружній велетень”, “Секретне досьє” та “Першому гравцю приготуватися”) – різних жанрів та напрямків, з номінаціями на Оскар (як завжди) та багато інших нагород. Цілком ймовірно, що якби не пандемія, цей темп зберігся б і надалі. Втім, у 2021 році вийшла “Вестсайдська історія”, у 2022 році наступний фільм маестро – “Фабельмани”. І це при тому, що Спілберг активно займається продюсуванням.
Спілберга часом звинувачують у надмірній вихолощеності його фільмів, казали навіть, що вони стають надто “спілбергізованими”. Багато в чому можна погодитися: частково це схоже на стиль Disney, коли все логічно, на високому рівні, яскраво, пам’ятно і соковито, але при цьому згладжені гострі кути, мінімум експериментів, ставка на перевірені механізми, які працюють. Позитивною стороною такого підходу (причому як для Спілберга, так і для використаної як приклад Disney) є великий розмір аудиторії, у якої це кіно знаходить відгук. Справді, не всі мають знімати нішевий артхаус і підіймати градус насильства на екрані до максимуму. Хтось займається історіями для масової аудиторії, казками, сімейним кіно та іншими напрямками, які, так сталося, значно популярніші. Хоча не варто забувати, що і Спілберг може бути практично артхаусним (“Капітан Крюк” та “Штучний розум”, наприклад) і жорстоким (чого варта сцена висадки в Нормандії в фільмі “Врятувати рядового Раяна”).
Для нас Спілберг – однозначно один із улюблених режисерів, і кожна нова його робота очікується з великим нетерпінням. Сьогодні ми згадаємо всі його фільми, розташувавши їх у порядку від найслабших (навіть у таких майстрів іноді трапляються невдачі) до найпотужніших стрічок.
Якщо вам подобається те, про що ми пишемо, будь ласка, підтримайте нас донатом
Отже, kinowar.com представляє всі фільми Стівена Спілберга, ранжовані від найгіршого до найкращого.
1941 (1979)
Потенційно це був хіт, оскільки комік Джон Белуші (не плутати з Джеймсом Белуші) виходив на пік популярності після участі в телевізійних гумористичних шоу і “Звіринця”, що вийшов роком раніше. Крім того, у парі з ним виступав Ден Екройд (цей чудовий дует через рік ми побачили у пам’ятному музичному фільмі “Брати Блюз”), а в акторському складі також були такі фігури як Крістофер Лі, Тосіро Міфуне, Джон Кенді та Ненсі Аллен (до речі , це ще й дебютний фільм Міккі Рурка).
І хоча ця нестандартна комедія знайшла (і досі знаходить) свого глядача, загалом історія про те, як Лос-Анджелес готується до оборони від японців після того, як стався напад на Перл-Гарбор, не входить до списку найсильніших робіт режисера. Межа між гумором абсурду та невдалим жартом – дуже тонка річ. Де фільм її перетнув, а де це просто не ваш стиль комедії, варто вирішити кожному для себе.
Індіана Джонс і королівство кришталевого черепа (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) 2008
Багато хто скаже, що найгірший у Спілберга саме цей фільм – і ми не будемо з цим занадто сильно сперечатися. Найбільш поширеною реакцією після перегляду у шанувальників франшизи про Індіану Джонса прийнято вважати фразу “що це було?” Крім Гаррісона Форда до сиквела, що вийшов через 20 років після оригінальної трилогії, були залучені також Кейт Бланшетт, Джон Герт і Рей Вінстон, а як потенційна заміна в майбутньому на молодого послідовника справи шукача пригод був запрошений Шая Лабаф. Але нічого з цього не змогло виправити безпорадний сценарій – фільм ніби взяв усе найгірше з “Храму долі” і не спромігся запозичити найкраще у “У пошуках втраченого ковчега”.
Читайте також: Найкращі фільми Гаррісона Форда
Штучний розум (A.I. Artificial Intelligence) 2001
Цей фільм хотів поставити Стенлі Кубрик, але не встиг. Спілберг взявся за нього як виконання обіцянки, даної товаришеві. І незважаючи на те, що ця історія виглядає дуже зворушливо і надихаюче, сам фільм є комбінацією невдалого артхаус-проєкту та абсолютно безглуздих речей, що періодично відбуваються на екрані. Справа навіть не в слабкому сценарії, а в абсолютній нелогічності розповіді. Батьки, у яких син занурений в анабіоз, оскільки вилікувати його рідкісну хворобу неможливо, погоджуються на експеримент і замінюють свого сина на хлопчикоподібного робота зі штучним інтелектом. На папері все виглядає резонно, але насправді зовсім незрозуміло, яким чином ця дивна істота мала б замінити дитину. Конфлікт неминучий, це зрозуміло приблизно з першої секунди перебування робота в сім’ї, а тому він не викликає жодного співчуття – так само, як і все, що відбувається надалі.
Читайте також: Найкращі фільми про штучний інтелект
Парк юрського періоду 2: Загублений світ (The Lost World: Jurassic Park) 1997
Після грандіозного успіху “Парку Юрського періоду” було б дивно не зняти його продовження, особливо враховуючи той факт, що роман Майкла Крайтона, за яким був поставлений перший фільм, вже мав другу частину. Все вийшло добротно (адже це Спілберг), крім того, до акторського складу приєдналася Джуліанна Мур, і єдиною проблемою, напевно, було лише те, що цьому фільму не було чого сказати принципово нового. Можливо, саме тому третю частину знімав уже не Спілберг.
Завжди (Always) 1989
Льотчик-ас гине, рятуючи товариша. Тепер він повертається на Землю вже як привид, щоб простежити за тим, щоб у його близьких усе було добре. Але це починання має й неприємні сторони: він бачить, як до його дівчини починає залицятися інший пілот… У головних ролях Річард Дрейфус, Джон Гудмен і Голлі Гантер. Остання роль Одрі Гепберн у кіно.
Війна світів (War of the Worlds) 2005
До екранізації роману Герберта Веллса з Томом Крузом у головній ролі немає жодних особливих претензій (крім тих стандартних, які завжди можна пред’явити до фантастичних блокбастерів такого масштабу). Фільм виправдовує всі очікування, які покладаються на проєкт такого розмаху, але при цьому не стає чимось по-справжньому пам’ятним. Чи то лінійність історії, чи то обмеженість самої теми, заданої романом, але навряд чи це одна з тих картин у колекції кіномана, яку хочеться переглядати знову і знову, особливо поза залою кінотеатру.
Великий дружній велетень (The BFG) 2016
І приблизно те саме можна сказати і про велику і добру казку про велетня, якого побачила вночі маленька дівчинка, яка мала спати. Він забрав її до себе додому, але нічого поганого з нею не зробив (адже він добрий). Інша річ, що є й інші велетні, і ось вони вже не такі добрі по відношенню до маленьких (і їстівних) людей. Казка виконана в найкращих традиціях доброго хорошого кіно для всієї родини від Спілберга, в головній ролі одна з нових муз режисера, без якої не обходяться його останні роботи – Марк Райленс, який, як завжди, чудово грає, навіть у доповненому спецефектами новому для себе форматі зовнішності . Але після перегляду картина забувається дуже скоро – і це не найкраща характеристика для фантастичного фільму.
Сутінкова зона (Twilight Zone: The Movie) 1983
Культовий серіал неодноразово перезапускався та переосмислювався. У 80-х було вирішено поставити повний метр за його мотивами. Фільм складається з чотирьох новел, прологу та епілогу. Кожну з новел зняв один з чотирьох режисерів – і це справді королівський склад (крім Спілберга тут також зайняті Джо Данте (“Поліцейський загін!”, “Гремліни”, “Виття”, “Внутрішній простір”, “Передмістя”), Джон Лендіс (“Звіринець”, “Брати Блюз”, “Американський перевертень у Лондоні”, “Три аміго”, “Поїздка до Америки”, “Руки-ноги за любов”) та Джордж Міллер (“Шалений Макс”, і оригінальний, і 2015- го року)).
Спілберг відповідав за історію про доброго старого та омолодження постояльців будинку для людей похилого віку.
Шугарлендський експрес (The Sugarland Express) 1974
За реальною історією злочинної пари. У головних ролях Ґолді Гоун та актор, якого більша частина глядачів запам’ятала по першому та другому “Міцному горішку” – Вільям Атертон. Жінка допомагає чоловікові втекти з в’язниці, а потім вони викрадають власного сина у спробі возз’єднати родину. Все йде не за планом, і якоїсь миті парі доводиться взяти в заручники поліцейського.
Читайте також: Найкращі фільми про втечу з в’язниці
Пригоди Тінтіна: Таємниця «Єдинорога» (The Adventures of Tintin) 2011
Сміливий експеримент від Спілберга: по-перше, це екранізація коміксів бельгійського художника Ерже (а отже, ризик потрапити під гнівні критичні стріли фанатів), а по-друге, перший його досвід роботи з 3D-анімацією (з технологією захоплення руху). У результаті відгуки прогнозовано розділилися на дві групи з приводу обох складових – комусь сподобалося, як витримані традиції малюнка Ерже, але хтось вважав, що анімація програє коміксам у виразності; частина критиків і глядачів захоплені історією журналіста-детектива, багато хто при цьому каже, що у викладі Спілберга історія стала набагато легшою та дитячою.
Тінтін вирушає на пошуки затонулого корабля з таємним вантажем разом із капітаном, предок якого цим судном командував.
Індіана Джонс і Храм Долі (Indiana Jones and the Temple of Doom) 1984
Найслабший фільм із оригінальної трилогії про Індіану Джонса. Занадто помітний наліт коміксової реальності, не цілком зрозумілий зв’язок із головним жіночим персонажем стрічки, співачкою вар’єте, а часом і відверто безглузді моменти, які додані чи то для комічності, чи то для того, щоб якось пов’язувати фрагменти розповіді. Тим не менш, динаміка, характерна для пригод Індіани Джонса, збережена повною мірою, а деякі сцени екшну настільки ж культові, як камінь, що котиться з першої частини. Перегляд старенького зразка пригодницького бойовика однозначно не зіпсує вечір.
Секретне досьє (The Post) 2017
Реальна історія полювання журналістів на секретні документи про війну у В’єтнамі, цілісна та зрозуміла драматична історія, центральний дует із двох заслужених акторів сучасності – Меріл Стріп та Тома Генкса, максимальні очікування на рівні нової “Вся президентська рать”… і у підсумку абсолютно рівний, нейтральний, нехай і дуже якісний фільм. Дивитись його цікаво, знято все професійно, “правильно”, але навряд чи він привносить щось нове. В історію не можна було додати якісь несподівані повороти, з огляду на те, що вона знята за мотивами реальних подій, але саме цього й не вистачило, щоб фільм залишився в пам’яті глядачів чимось по-справжньому помітним.
Лінкольн (Lincoln) 2012
Мабуть, що найбільше запам’ятовується з приводу цього монументального фільму – робота над роллю Авраама Лінкольна у виконанні Денієла Дей-Льюїса. Причому як те, що ми бачимо на екрані, так і те, які історії розповідають про підготовку артиста. Він повністю занурився у образ та епоху до такої міри, що відмовлявся користуватися мобільним та іншими благами цивілізації, щоб почуватися як людина, що живе у 19 столітті. У результаті ми бачимо вивірену гру найвищого рівня, оскільки на щось менше від Дей-Льюїса розраховувати і не доводиться. Щодо іншого, то тут є і плюси, і мінуси. Історичне полотно на дві з половиною години одночасно і цікаве, і досить тягуче, а подекуди й відверто нудне. Точність відтворення епохи питань не викликає, але в той же час навряд чи це кіно, яке ти з легкістю порекомендуєш другові, навіть якщо твій друг – поціновувач історичного кіно.
Читайте також: Найкращі історичні фільми всіх часів
Барва пурпурова (The Color Purple) 1985
11 номінацій на Оскар (щоправда, жодної нагороди – і це рекорд). Втім, Вупі Голдберг отримала Золотий глобус за найкращу жіночу роль. Спілберг зняв досить нетиповий для себе фільм про боротьбу темношкірої жінки на Півдні США в першій половині ХХ століття за те, щоб зберегти своє життя та власну особистість у протистоянні з батьком та рідними. Її ґвалтує вітчим у ранньому віці, вона народжує дітей у чотирнадцять, її видають заміж за чоловіка, якого вона не кохає та який також виявляється тираном і домагається її молодшої сестри. Минають роки і навіть десятиліття, але доля та те, як побудоване суспільство того часу, підкидає жінці все нові і нові випробування…
У фільмі також зайняті Денні Гловер та Опра Вінфрі.
Близькі контакти третього ступеня (Close Encounters of the Third Kind) 1977
Божевільний фільм про контакт із інопланетною цивілізацією, який відбувається зовсім не таким чином, як ми собі звикли уявляти в процесі перегляду десятків інших фільмів на цю тему. І виявлення дивної активності, і параноя, яка охоплює суспільство, і сцени самого контакту будуються в дуже нетиповій манері, нехай це і виглядає не так легко, як стандартні фільми про вторгнення інопланетян (та сама “Війна світів”, вже згадана вище). Декілька персонажів відверто одержимі тим потягом до місця контакту, яке вони відчувають, і глядачеві належить разом з ними розібратися, була ця одержимість варта витрачених зусиль, чи це було незрозуміле божевілля, яке закінчиться глибоким розчаруванням.
Бойовий кiнь (War Horse) 2011
Всі найкращі актори британського кіно в зворушливій історії кохання та відданості під час Першої світової – Джеремі Ірвін, Емілі Вотсон, Бенедикт Камбербетч, Том Гіддлстон, Девід Тьюліс, Джефф Белл, Пітер Маллан. Юний хлопець прив’язаний до коня, якого знає з пологів. Він дбає про нього, навчає і дуже просить батька не продавати. Проте ситуація з боргами та важким фінансовим становищем зіграла злий жарт: батькові доводиться таємно від сина продати коня армії. І тепер хлопець намагається потрапити на фронт, щоб бути поруч із улюбленим жеребцем.
Капітан Крюк (Hook) 1991
У стрічки чимало противників, адже вона дуже далека від класичної історії Пітера Пена, яку багато хто очікує побачити. Той факт, що картина носить назву “Капітан Крюк”, а не “Пітер Пен”, схоже, нікого не бентежить – все одно очікують казку про хлопчика, який вміє літати. Натомість Спілберг зняв історію про дорослого чоловіка, який колись був хлопчиком, який умів літати. Він усе забув – і польоти, і мрії, і дивовижну країну чудес, і своїх друзів. У нього діти та дорослі турботи, але одного разу йому доводиться повернутися до Небувалії і знову відчути себе дитиною.
Навряд чи комусь вдалося б зіграти дорослого Пітера Пена краще, ніж Робіну Вільямсу. У ролі споконвічного ворога, капітана Крюка, ще один титан – Дастін Гоффман. У ролі феї Тінкербелл – Джулія Робертс. Прекрасне зворушливе кіно про те, що ніколи не потрібно вбивати свою внутрішню дитину. Чистий Спілберг без домішок.
Амістад (Amistad) 1997
Фільм за реальними подіями 19 століття: раби здіймають бунт на судні “Амістад” і вбивають майже всю команду рабовласників, залишаючи лише пару людей, щоб вони допомогли їм потрапити до Сьєрра-Леоне. Однак у результаті корабель потрапляє до США, де бунтівників беруть під варту та судять. Паралельно виникає складний конфлікт інтересів, у якому мало хто за звільнення рабів – більшість учасників процесу бореться за повернення власності Іспанії, з якою є про це договір, а берегова охорона США взагалі хоче компенсації за порятунок іспанської власності. Домагання Іспанії підтримує навіть президент США, тому адвокат (Меттью Макконахі) має надскладне завдання.
Крім Макконахі у фільмі також зайняті Морган Фрімен, Ентоні Гопкінс, Джимон Гонсу, Піт Поселтвейт, Стеллан Скашгорд, Чиветел Еджіофор і Анна Паквін.
Вестсайдська історія (West Side Story) 2021
Ми неодноразово писали про те, що ремейки можна і потрібно продовжувати знімати, адже головне – це не факт створення ремейку (або навпаки, нового оригінального фільму), а те, наскільки хорошим він вийшов. “Вестсайдська історія” – це бродвейський мюзикл Артура Лорентса, Леонарда Бернстайна та Стівена Сондхайма, який у свою чергу є сучасною адаптацією шекспірівської класики – “Ромео і Джульєтта”. Раніше його вже екранізували в 1961 році (режисери Джером Роббінс і Роберт Вайз) (власне, версія Спілберга – це і не ремейк у повному розумінні цього слова, адже не називають ремейками нові екранізації “Гамлета” або “Макбета”). І на думку багатьох критиків і глядачів, фільм Спілберга виявився кращим за картину 1961 року.
Не пропонуючи чогось революційного, Спілберг чудово справляється з усіма аспектами постановки – музикою, танцями, адаптацією сценарію, візуальною стороною питання та пошуком молодих талантів під персонажів. Мюзикл – чи не єдине, у чому раніше режисер себе не показав, але він впевнено довів, що і тут для нього немає перешкод.
Читайте також: Найкращі музичні фільми всіх часів
Термінал (The Terminal) 2004
Що як ти застряг на паспортному контролі в той момент, коли у твоїй країні стався військовий переворот? Твоя віза анульована, ти не можеш потрапити до США, але й назад полетіти не можеш, бо ніхто до твоєї країни зараз не літає? Ситуація не те щоб абсолютно неможлива, а тому Спілберг у дуеті з одним зі своїх улюблених акторів – Томом Генксом – дають нам інструкцію щодо того, як поводитися в цих обставинах. Персонаж Генкса живе в транзитній зоні, і не тільки примудряється згодом радіти звичайним дрібницям життя, а й навіть закручує роман із красунею-стюардесою (Кетрін Зета-Джонс). Прекрасна винахідлива і добра комедія, як завжди у Спілберга, з невеликою часткою суму у великих очах найлюдянішого актора сучасності – Тома Генкса.
Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега (Raiders of the Lost Ark) 1981
Цей та наступний фільми у списку можна було б розмістити як у запропонованому нами порядку, так і у зворотному – поставити “Останній хрестовий похід” нижче. Знакова серія як Спілберга, так світового кіно загалом, поставила нову планку для пригодницького кіно. Поряд із “Щелепами” та “Інопланетянином” це саме ті фільми, які надовго застовпили для режисера місце в пантеоні голлівудських богів. Гаррісон Форд зіграв харизматичного професора-археолога, який у вільний від викладання час вирушає за зниклими скарбами та артефактами світового значення, бореться з нацистами практично сам-один і примудряється бути то неймовірно винахідливим, сміливим, спритним, то класичним кіношним недотепою, таким незграбним, але таким милим.
Незважаючи на те, що фільм знятий понад сорок років тому, він, як і раніше, виглядає досить актуально, нехай окремі моменти з гримом і спецефектами, ясна річ, застаріли. Тим не менш, сцени з величезним каменем, що котиться, або Індіаною, який пробирається під вантажівкою, що мчить на повній швидкості, щоб потім знову дістатися до кабіни і викинути з неї водія-нациста, не тільки вплинули на розвиток жанру, але й захоплюють навіть тих, хто вже бачив це не один раз.
Індіана Джонс і останній хрестовий похід (Indiana Jones and the Last Crusade) 1989
Причина, через яку ми помістили заключну частину трилогії вище – це те, що всього було трохи більше, ніж у першому фільмі. Трохи більше самоіронії, трохи більше квестів для того, щоб дістатися головного артефакту, трохи більше динамічних погонь, а крім того, трохи більше ваги акторського складу – адже до нього пристав не хтось, а сам Шон Коннері, який зіграв батька Індіани. Його присутність багато в чому додала всіх цих “трохи більше”, особливо в частині самоіронії.
Іншопланетянин (E.T. the Extra-Terrestrial) 1982
Ще одна делегація іншопланетян, яка прибуває із мирними намірами. Вони досліджують Землю – збирають зразки рослин. Їх засікає NASA, але коли з’являються агенти спецслужб, інопланетні гості відлітають. При цьому поспіхом вони забувають одного зі своїх – і тепер кільком земним дітям доведеться рятувати прибульця в цій новій і незвичній для нього реальності.
Добрий, зворушливий, сімейний фільм від Спілберга, один із тих, який закріпив за ним реноме майстра фантастики та рекордсмена касових зборів (тільки уявіть, близько 800 мільйонів доларів у далекому 1982 році).
Імперія сонця (Empire of the Sun) 1987
Фільм про долю хлопчика, який жив із батьками в елітному районі Шанхаю, але після того, як Японія напала на Перл-Гарбор, а потім і вторглася на територію шанхайського сеттлменту, опинився в японському таборі для інтернованих осіб (тобто для громадян тієї країни, з якою йдуть бойові дії, які в цей момент перебувають на чужій території). Історія частково біографічна (за романом Джеймса Балларда), а з урахуванням глибокого знання Спілбергом теми Другої світової, це був благодатний матеріал для військової драми. Головну роль виконав тоді ще зовсім юний Крістіан Бейл. Крім нього у фільмі також зайняті Джон Малкович, Міранда Річардсон та Джо Пантоліано (“Клан Сопрано”, “Пам’ятай”, “Матриця”).
Дуель (Duel) 1971
Унікальне підтвердження того, для хорошого фільму насамперед потрібні хороший сценарій та режисура. У повнометражному дебюті Спілберга немає ані величезного бюджету (він склав менше півмільйона доларів), ані зірок кіно (там у принципі немає відомих акторів), ані спецефектів, проте історія тримає в напрузі від старту картини і до її фіналу. Пізніше режисер працював і з бюджетами в кілька сотень мільйонів доларів, і з головними зірками Голлівуду та європейського кіно, проте його дебютна стрічка, як і раніше, залишається однією з найкращих його робіт.
Раптове суперництво на шосе, що виникло буквально з нізвідки, призводить до принципової дуелі між двома водіями. Проблема лише в тому, що один із них веде легкове авто, а другий – потужний бензовоз. І тепер водій скромного Плімута ризикує не тільки своєю автівкою, але й самим своїм життям.
Міст шпигунів (Bridge of Spies) 2015
Незважаючи на слово “шпигуни” у назві, акцент тут не на агентах спецслужб та секретних операціях. Це драма про жорстокий розмін людських доль під час Холодної війни. У США заарештовано радянського розвідника, його судять і визнають винним, і тепер подальша його доля в руках його відповідального адвоката (Том Генкс) та радянської сторони. Чи захоче вона здійснювати обмін? Що чекає на розвідника вдома, якщо цей обмін відбудеться? Чи виправданий ризик такої роботи в принципі? Цинічна державна машина проти людяності свідомих громадян з обох боків. У ролі радянського розвідника Марк Райленс. Співавторами сценарію стали брати Коен.
Читайте також: Найкращі шпигунські фільми
Парк юрського періоду (Jurassic Park) 1993
Секрет успіху цього фільму не лише у вражаючих спецефектах (революційних на свій час), а й у чудовій літературній основі – найсильнішому фантастичному романі Майкла Крайтона. Відмінно опрацьована адаптація вийшла у той момент, коли фантазію режисера змогли належним чином відобразити на екрані майстри візуальних технологій.
Вчені знайшли можливість за кодом ДНК відтворити давно вимерлих динозаврів усіх мастей. Амбіційні бізнесмени пішли ще далі і заповнили цими тваринами парк розваг. Як завжди, незважаючи на продуману систему захисту, все пішло не за планом, і відвідувачі парку опинилися віч-на-віч із суворими доісторичними монстрами.
Першому гравцю приготуватися (Ready Player One) 2018
Яскравий приклад того, що і на даному етапі кар’єри Спілберг в змозі створювати щось, що не поступається його основним хітам за рівнем. Дивовижна здатність режисера створювати навіть не сімейне, а практично дитяче (або підліткове) кіно, яке, тим не менш, із повним залученням дивляться дорослі. У світі майбутнього у перенаселених містах у молоді єдина втіха – комп’ютерна гра ОАЗІС, яка повністю занурює учасників у свій віртуальний світ. Голова компанії помер – він заповів повний контроль над компанією тому, хто знайде великоднє яйце, заховане в надрах гри, до якого ведуть три ключі.
Акторський склад – сплав молодості та досвіду: Тай Шерідан, Олівія Кук, Марк Райленс, Бен Мендельсон та Саймон Пегг.
Особлива думка (Minority Report) 2002
Фантастичний трилер з Томом Крузом у головній ролі про парадокс вибору між презумпцією невинності та визначенням особи злочинця ще до того, як злочин був скоєний, за допомогою алгоритму, який ніколи не помиляється. Чи можна вважати людину винною у злочині, який вона ще не скоїла? Команда з викриття таких потенційних злочинців не надто напружується вирішенням подібних філософських питань, доки система не обирає наступною жертвою одного з її членів.
Молодим амбітним суперником Круза тут виступає персонаж у виконанні Коліна Фаррелла, а досвід представляє голова проєкту – Макс фон Сюдов.
Читайте також: Найкращі фантастичні фільми 21 століття
Щелепи (Jaws) 1975
Навряд чи можна написати щось нове про один із найкращих трилерів і один із найкращих горорів в історії. Наступні три фільми були зняті вже без участі Спілберга, і вийшли помітно слабкішими. Тема гігантського невразливого монстра, музика, що змушує напружитися ще до того, як у кадрі з’явилося щось страшне, беззахисність людини перед стихією та надія на те, що група ентузіастів зможе впоратися з цією невідворотною загрозою. Класика, актуальна через півстоліття.
Читайте також: Найкращі трилери всіх часів
Впіймай мене, якщо зможеш (Catch Me If You Can) 2002
За реальною історією талановитого шахрая, який довгий час водив за носа ФБР. Він почав у юному віці і був настільки винахідливим, що вигадував не тільки нові прийоми для обману, а й застосовував їх у різних сферах – авіація, медицина, конкурси краси. І щоразу, коли здавалося, що злочинця ось-ось впіймають, він вислизав з-під носа агентів, що в результаті призвело до персонального протистояння з одним із ФБРівців. Незважаючи на легкий стиль розповіді, це не лише комедійна пригодницька стрічка про переслідування афериста, але й драма, подекуди досить трагічна. Спілберг, як завжди, подає це таким чином, щоб не загнати публіку в стан журби, проте печаль за зовнішнім розважальним фасадом картини все ж таки можна розгледіти.
У ролі шахрая Леонардо Ді Капріо, впіймати його намагається Том Генкс, а батька хлопця грає Крістофер Вокен.
Читайте також: Всі фільми Леонардо Ді Капріо, ранжовані від найгіршого до найкращого
Мюнхен (Munich) 2005
Напружена драма на базі реальної трагедії на Мюнхенській олімпіаді 1972 року, коли в результаті теракту загинуло 11 ізраїльських спортсменів і тренерів, а також один німецький поліцейський. У відповідь ізраїльські спецслужби організували операцію відплати, яка розтягнулася на довгий період, протягом якого перед виснаженими психологічно та фізично агентами постійно поставали питання морального права на симетричну відповідь. Чи можна боротися зі злом його методами? Наскільки виправдані хороші устремління месників (і чи хороші вони у такому разі від початку)? І де межа між виправданою жорстокістю та перевищенням сили адекватної відповіді?
Прекрасний акторський ансамбль – не “команда зірок”, але “команда-зірка”: Ерік Бана, Денієл Крейґ, який знявся в цій стрічці буквально напередодні своєї прем’єрної появи у якості Бонда в “Казино Рояль”, Кіаран Гайндс, Матьє Кассовітц, Джеффрі Раш.
Врятувати рядового Раяна (Saving Private Ryan) 1998
Легендарне кіно про порятунок єдиного з чотирьох братів, який залишився живим під час Другої світової. Фільм починається з шокуючої сцени висадки армії союзників у Нормандії, але коли глядачеві вдається подолати цей фрагмент розповіді, далі він потрапляє до ще одного непростого квесту з пошуком і доставкою додому солдата, який перебуває в одному з епіцентрів військових дій. Чи варто ризикувати життям групи солдатів та офіцерів заради порятунку одного рядового? Прямої відповіді на це питання фільм не дає, але це не головне. Мета постановки такого питання – задуматися про цінність людського життя як такого.
Том Генкс, Метт Деймон, Баррі Пеппер, Він Дізель, Пол Джаматті, Том Сайзмор, Денніс Фаріна в одному з найкращих фільмів про війну в історії.
Читайте також: Найкращі фільми про війну
Список Шиндлера (Schindler’s List) 1993
Навряд чи ви очікували побачити на першій позиції якийсь інший фільм. Так вийшло, що топ-3 картини Стівена Спілберга зайняли стрічки, які відносяться до умовного “серйозного” кіно. Це не тому, що ми вважаємо комедію або екшн (і особливо фантастику) нижчим жанром. Але вийшло так, що саме в цих трагічних стрічках, заснованих на реальних подіях (повністю або хоча б частково), повною мірою розкрився талант Спілберга і як оповідача, і як постановника, і як майстра відтворення людських емоцій.
Фільм про порятунок людей під час Голокосту не занурюється у повчальність чи патетику. Спілберг вміє говорити на серйозні та трагічні теми не нудною мовою, але при цьому не скочується в недоречну розважальність. Баланс між історичним базисом та захоплюючою історією також є однією з сильних сторін режисера.
Цілком імовірно, що Стівену ще вдасться перевершити власний витвір, і можливо, для цього він навіть не повертатиметься до тем війни та Голокосту. Проте останні тридцять років першу позицію у списку найкращих його робіт впевнено посідає саме “Список Шіндлера”.
Якщо вам подобається те, про що ми пишемо, будь ласка, підтримайте нас донатом
Читайте також:
Всі фільми Мартіна Скорсезе, ранжовані від найгіршого до найкращого
Всі фільми Крістофера Нолана, ранжовані від найгіршого до найкращого
Всі фільми Аарона Соркіна, ранжовані від найгіршого до найкращого
Всі фільми Сема Мендеса, ранжовані від найгіршого до найкращого
Всі фільми Джеймса Менголда, ранжовані від найгіршого до найкращого
Всі фільми Демієна Шазелла, ранжовані від найгіршого до найкращого
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom