Найкращі фільми про космос
Космос – це щось привабливе не тільки для людства загалом, а й для кіноманів. Схоже, з розвитком технологій для зображення нових світів на великому екрані, так буде завжди, дедалі тільки сильніше. Тому ми і вирішили зібрати в одну добірку все те найкраще, що зняли про космос.
Але які саме фільми включати? Спочатку ми думали зосередитися лише на реальних подіях – але тоді доведеться виключити “Інтерстелар” та “Марсіанін”, добірка вийде так собі. Потім ми хотіли обмежитись виключно науковою фантастикою. Але де та тонка грань, що відокремлює сай-фай від фентезі? “Стар Трек”, наприклад, куди потрапляє? І чи варто виключати “Зоряні війни” і “Вартові Галактики” лише через якісь там придумані щойно нами самими правила?
Тому ми вирішили не дробити на піджанри і просто зібрали все те найкраще, що розповідає про космос, світи, які в ньому існують (хай навіть у фантазії сценаристів), і прибульцях, які мандрували через нього на Землю. Щоб не вступати в запеклі дискусії про те, що краще, “Аполлон-13” або “Згадати все”, ми розташували всі картини в алфавітному порядку.
Отже, kinowar.com представляє 30 найкращих фільмів про космос. Підтримайте нас внеском, якщо вам подобається те, що ми робимо.
Аватар (Avatar) 2009
Дуже вдало першим у списку розташувався фільм від титану режисури Джеймса Кемерона, який близько десяти років залишався найкасовішим в історії, потім люб’язно пропустив на перше місце “Месники: Завершення”, а потім знов повернув собі першість. Після виходу “Аватара” на екрани почалося справжнє божевілля, люди ходили на перегляд по 2-3 рази, квиток на час раніше за дві години ночі неможливо було дістати (про 3D і IMAX версії і говорити нічого), здавалося, що навіть ті, хто взагалі ніколи не був у кінотеатрі, відвідали це видовище. Потім, як це зазвичай буває, почалася зворотна хвиля – почали помічати збіг ліній сюжету з “Той, що танцює з вовками”, нарікати на те, що візуальна частина затьмарила смислову і в принципі говорити про те, що “не дуже все і круто”. Проте заперечувати неймовірний успіх фільму просто неможливо.
Пройшло 13 років і вийшов довгоочікуваний сиквел (ось де візуальна частина затьмарила смислове наповнення). Він не став першим у списку найкасовіших фільмів всіх часів, але посів почесне третє місце. Візуально все вийшло довершено, а от від наступних фільмів франшизи хочеться очікувати глибшої роботи із сценарієм.
Читайте також: Рецензія на фільм “Аватар: Шлях води”
Аполлон-13 (Apollo 13) 1995
Широко відомий фільм за реальними подіями. «Г’юстоне, у нас проблема» – це саме звідти. Історію про невдалу висадку на Місяць, яку поставив Рон Говард, тепер знають навіть ті, кому ліньки колупатися у Вікіпедії. Прекрасний акторський склад, на чолі якого Том Генкс. Два Оскара, щоправда, обидва лише в технічних номінаціях.
Близькі контакти третього ступеня (Close Encounters of the Third Kind) 1977
Деякі фільми стають культовими за якимось неймовірним збігом обставин. Ніхто не заперечує геній Стівена Спілберга, проте фільми про інопланетян, які прибули на Землю, знімали і до, і після. Причому візуальні ефекти серйозного рівня з’явилися лише у 90-х. Але саме фільм 1977 року став певним чином проривом для всього жанру. Фантастичний жанр зайняв нішу надприбуткового сегменту, а не просто дешевих вистав для фільмів категорії “Б”. Поєднання чудового сценарію, постановки, операторської роботи та нового, свіжого, осмисленого кіно, мабуть, стало тим сплавом, який дозволив дітищу Спілберга увійти до хрестоматії найкращого в історії.
Вартові галактики (Guardians of the Galaxy) 2014-…
Картина зовсім іншого штибу, ніж більшість у списку. Чудова комедія від Джеймса Ганна, яка і органічно вписується у всесвіт Марвел, і яскраво вирізняється на тлі розважального фантастичного кіно. Для багатьох фанатів це взагалі найкраще, що Марвел створив, і навіть якщо з цим не погоджуватись, цю стрічку і два її сиквели все одно варто відзначити за сміливість, нестандартність, унікальний гумор та баланс з чуттєвою драмою у поодинокі ліричні моменти.
Ворог мій (Enemy Mine) 1985
Старий, а тому не настільки вражаючий візуально фільм про протистояння та дружбу двох абсолютно різних форм розумних організмів. Але значно важливіше, ніж зовнішні прояви, наповнення внутрішнє. Землянин і драк опиняються на безлюдній планеті, повній небезпеки. Персонаж Денніса Квейда – полонений драка (Луїс Госсет-молодший). Однак згодом їм доводиться не лише навчитися довіряти один одному, а й стати друзями…
Гравітація (Gravity) 2013
Медитативне, але дуже напружене дійство Альфонсо Куарона. Як і в картині вище у списку “Ворог мій”, у нескінченному космосі залишаються лише двоє, наодинці із зовнішньою загрозою (Сандра Буллок і Джордж Клуні). Більш серйозної загрози, ніж сам космос, просто не існує, і з якогось моменту починає здаватися, що порятунок не може статися суто технічно. Сім Оскарів, включаючи режисуру та блискучу операторську роботу Еммануеля Любецкі.
Дев’ятий округ (District 9) 2009
Ця картина виросла з короткометражки, яка мала помітний однозначний потенціал для повного метра. Нілл Блумкамп, у свою чергу, був помічений як режисер, який за правильного розкриття потенціалу може стати наступним Рідлі Скоттом або Джеймсом Кемероном. І нехай поки що аванси далекі від того, щоб бути повною мірою виправданими, “Дев’ятий округ” став ковтком свіжого повітря в заїжджених сюжетах про зіткнення з іншими цивілізаціями. Ракурс розповіді був розгорнутий із звичної парадигми “вони знищать нас” або “ми по дурості знищимо наш шанс на контакт з розумнішою расою” на ставлення до прибульців як до іммігрантів, які влаштувалися у твоєму місті та стали проблемою для місцевих жителів. Вони брудні, неохайні, часом агресивні, а головне – вони інші. Чи вдасться землянам зберегти хоча б нейтральне ставлення до гостей планети, питання риторичне: проблеми неминучі і поступово наростають. І хоча сюжет у черговий раз має спільне коріння з “Той, що танцює з вовками”, так само як і “Аватар”, про який ми писали вище, формат подачі став новим для індустрії.
До зірок (Ad Astra) 2019
Якщо ви очікуєте на наукову фантастику або космічний бойовик, то переналаштуйтеся повністю. Це зовсім інший за жанром фільм – космос тут виступає лише ландшафтом для дії. Довга психологічна подорож головного персонажа (Бред Пітт) від вищого ступеня професіоналізму та одержимості роботою до справжнього себе, своїх пріоритетів, бажань та устремлінь. Драма вартістю у сотню мільйонів доларів – таке можна собі дозволити, лише маючи у розпорядженні Пітта як обличчя на постері. Найнекосмічніший фільм зі списку, незважаючи на постійну присутність космосу у кадрі.
Елізіум (Elysium) 2013
Знову Ніл Блумкамп, який після “Дев’ятого округу” отримав серйозні бюджети. Знову крізь призму наукової фантастики та відносно недалекого майбутнього режисер намагається осмислити сучасні проблеми суспільства. Капіталізм, за всієї переваги перед комунізмом і соціалізмом, має і масу згубних для людства рис, що особливо яскраво розкривається в 22 столітті. Перенаселення, бідність, нескінченні війни та влада багатих повністю змінили парадигму проживання, де клас багатіїв переселився на космічну станцію з чистим повітрям та найкращими досягненнями охорони здоров’я, залишивши нижчі верстви суспільства вмирати на ураженій усіма можливими хворобами та проблемами Землі.
Читайте також: Найкращі фільми Метта Деймона
Жовтневе небо (October Sky) 1999
Зовсім ще молодий Джейк Джилленгол. Неймовірна історія за реальними подіями. Радянський Союз запускає супутник. Для офіційних США це трагедія та програна стадія війни у космосі. Але для багатьох це стає джерелом натхнення. Саме таким натхненням і став запуск супутника для звичайного школяра, який вирішує самотужки побудувати ракету.
Згадати все (Total Recall) 1990
Цей фільм не бездоганний у деталях, але наповнений такою чудовою атмосферою олдскульного бойовика і такою кількістю класних “фішок”, що просто неможливо не закохатися в нього після першого ж перегляду. Ватажок повстання, який живе придатком на животі у дорослого чоловіка, гіллясті руки мутанта, які він ховає в рукавички, щоб мутацію не помітили, жінка з трьома грудьми – хіба це не компенсує окремі недоліки розповіді? А якщо згадати, що в головній ролі Арнольд Шварценеггер, а в образі його люблячої дружини – Шерон Стоун, то зовсім неможливо не занести “Згадати все” в регістр золотої класики. Режисер – Пол Верговен.
Зоряні війни (Star Wars) 1979-…
Сага стартувала в 1979 році, отримала нове життя в 1999, а потім взагалі запустила третю (і щось підказує, що не останню) трилогію. Як це часто буває з проєктами, у яких виникає надто велика база відданих фанатів, нарікань у аудиторії не виникло лише до стартової трилогії. Для другої трилогії визнання настало лише через роки (щоправда, ненависть до Джа-Джа Бінкса нікуди не поділася). Нова трилогія… її ще надто недавно завершено, тому про яку стадію прийняття можна говорити? Зараз існує лише гнів та заперечення.
Зоряний шлях (Star Trek) 1979-…
Ця сага стартувала ще у 50-х у форматі серіалу. Перший фільм вийшов приблизно паралельно із “Зоряними війнами”. Незважаючи на те, що у своїй багатій фільмографії “Зоряний шлях” зробив куди більшу кількість безглуздих ляпів, ніж “ЗВ”, глядачі ставляться до кожної нової частини франшизи набагато спокійніше. Може тому, що загальне сприйняття її менш серйозне. А може це просто повага до віку проєкту.
Інтерстеллар (Interstellar) 2014
Відсилання до “Космічної одіссеї” Стенлі Кубрика; наукова фантастика, складена за участю вченого Кіпа Торна, який розробляв теорії про чорні діри; епічне полотно довжиною в дві годині сорок хвилин; неземна музика Ганса Циммера; сльози Макконахі; знову сльози Макконахі – цей фільм Крістофера Нолана настільки масштабний і всеосяжний, що він не мав шансів пройти повз глядача. Подорож до зірок, яка розтягнулася на роки і трансформувалася у шлях героя до себе.
Читайте також: Всі фільми Крістофера Нолана, ранжовані від найгіршого до найкращого
Іншопланетянин (E.T. the Extra-Terrestrial) 1982
Ще один шедевр Стівена Спілберга, добрий і повчальний, як усі його фільми, спрямовані переважно на дитячу та юнацьку аудиторію. Не дуже спритний іншопланетянин відбився від своєї дослідницької групи під час спроби зібрати зразки рослин Землі. Тепер за ним полюють NASA і ФБР, а врятувати прибульця можуть, ясна річ, тільки чистіші та щиріші діти.
Контакт (Contact) 1997
Джоді Фостер та Меттью Макконахі у драмі про спробу встановити контакт із позаземною цивілізацією. Персонаж Фостер прослуховує радіочастоти, сподіваючись зловити сигнал з космосу. Її проект відмовляються фінансувати через ілюзорність шансів такого контакту, але мільярдер (Джон Герт) підтримує її спроби. І ось через роки напруженої праці сигнал отримано. Чи вдасться встановити контакт, якщо на твоєму шляху не лише космічні відстані, а й всі можливі перепони на Землі?
Сильна літературна основа неабияк допомогла фільму: він поставлений за романом астрофізика Карла Сагана, який не лише займався наукою, а й став повноправним учасником світу літератури, телебачення та кіно. Режисер – Роберт Земекіс.
Читайте також: Всі фільми Роберта Земекіса, ранжовані від найгіршого до найкращого
Космічна одіссея 2001 року (2001: A Space Odyssey) 1968
Що можна написати про класику, яку подивилися всі, хто хоча б мінімально захоплюється фільмами про космос? Тільки те, що вплив фільму Стенлі Кубрика настільки потужний, що навіть якщо ви не дивилися “Одіссею”, ви все одно уявляєте, про що там йдеться, завдяки десяткам посилань та оммажів у науковій фантастиці останніх кількох декад (чого один “Інтерстеллар” вартий).
Космічні ковбої (Space Cowboys) 2000
Клінт Іствуд у космосі? Так, таке буває. Коли сталося лихо, і супутник готовий впасти на Землю, допомогти може лише четвірка ветеранів, адже система приладу настільки застаріла, що молодому поколінню вже не розібратися. Однак літні пілоти дуже норовливі: вони наполягають, що в космос повинні полетіти саме вони. І навіть проходять медперевірку. І все б, може, й обійшлося, якби космос не був такою самою територією війни, як і Земля – супутник не такий простий, як могло здатися… Іствуд виступив і режисером, і продюсером, і виконавцем головної ролі в компанії з Томмі Лі Джонсом та Дональдом Сазерлендом (кумедно, що останні двоє знялися і у фільмі вище за списком, “До зірок”).
Читайте також: Найкращі фільми режисера Клінта Іствуда
Марсіянин (The Martian) 2015
Настільки докладного посібника з вирощування картоплі на Марсі ще не знімали. Відмінна літературна та сценарна основа, яку пожвавив Рідлі Скотт за допомогою Метта Деймона в ролі забутого на червоній планеті астронавта. Режисерові не вперше знімати фільми про космос, але цього разу головним ворогом землян є не монстри, а сила стихії (та забудькуватість, звичайно). Екіпаж корабля вирішує здійснити неможливу місію: прилетіти на Марс знову та забрати колегу.
Місяць 2112 (Moon) 2009
Якщо вам подобаються монодрами, Сем Роквелл та музика Клінта Менселла, то вам сюди. Фільм з дуже скромним бюджетом (всього-то 5 мільйонів доларів), особливо якщо говорити про постановки про космос, став таким улюбленим для багатьох завдяки відмінному сценарію і грі Роквелла. Режисерський дебют сина Девіда Бові, Данкана Джонса, який потім поставив “Початковий код” та “Варкрафт”. Доглядач станції з видобутку газу на Місяці провів три роки у повній самотності, єдиними його супутниками були голос робота (Кевін Спейсі, до речі) та відеоповідомлення з дому на Землі. І тепер з ним починають траплятися дивні речі. А головне, він навіть не може зрозуміти, реальні вони чи просто плід галюцинації? Чи хтось втягнув його у якусь схему жорстокого обману?
Мовчазна втеча (Мовчазний біг) (Silent Running) 1972
Легендарний Брюс Дерн (який останнім часом регулярно з’являється у фільмах Квентіна Тарантіно) грає ботаніка, який доглядає за останніми рослинами, що вижили на Землі. На планеті вся флора знищена, вся рослинність міститься в геодезичних банях біля кораблів на орбіті Сатурна. З Землі надходить сигнал знищити бані, але ботанік не дає так просто померти рослинам. Він викрадає теплиці і летить до Сатурна.
На межі майбутнього (Edge of Tomorrow) 2014
Розкошна Емілі Блант в ролі героїні, яка може надихнути людство на протистояння з інопланетним вторгненням, і відмінна еволюція Тома Круза на екрані – від немічного боягуза до людини, яка усвідомлює важливість свого призначення і почуття обов’язку. Комбінація “Дня бабака” та “Трансформерів” куди як глибша, ніж просто побоїще гігантських роботів, і набагато більш захоплююча, ніж стандартна драма про подолання слабкого себе. Один із найнесподіваніших хітів науково-фантастичного жанру, другу частину якого тепер уже просто неможливо чекати спокійно.
Читайте також: Найкращі бойовики 21 століття
Пекло (Sunshine) 2007
Є фільми про постапокаліпсис, а є фільми про пре-постапокаліпсис. Коли у недалекому майбутньому Сонце почало згасати, на рятівну місію відправили космічний корабель “Ікар II”. Команда корабля має підійти до Сонця та спрямувати на нього гігантську бомбу. Таким чином є шанс вдихнути в зірку нове життя і врятувати Землю. У ролях Кілліан Мерфі, Роуз Бірн, Кріс Еванс, Бенедикт Вонг, Хіроюкі Санада та Марк Стронг. Режисер – Денні Бойл.
Читайте також: Найкращі фільми Кілліана Мерфі
Перша людина (First Man) 2018
Біографічний фільм (байопік), історія першої людини, що висадилася на Місяць. Режисером став неймовірно успішний молодий Демієн Шазелл, який раніше зняв “Одержимість” та “Ла-Ла Ленд”. Кардинальним чином змінивши тематику і формат розповіді, він не втратив свої навички майстра і видав досить похмуру, трагічну, але дуже захоплюючу історію з тим самим Раяном Гослінгом у головній ролі.
Прибуття (Arrival) 2016
Один із найкращих фільмів останніх років, не тільки про космос. Довге неквапливе полотно Дені Вільнева про те як інша цивілізація прибула до нас і намагається щось сказати. Але що саме, а найголовніше, чи добре це для Землі, чи погано – незрозуміло. На щастя, за справу беруться не військові, а вчені. Фахівці з мов намагаються розібратися в тому, чи може запропонувати позаземний розум щось, що змінить життя людства на краще, чи це реальна загроза зникнення нашого виду. Фільм унікально поєднує динамічність сай-фай трилера та розв’язку філософської драми.
Читайте також: Всі фільми Дені Вільнева, ранжовані від найгіршого до найкращого
Приховані фігури (Hidden Figures) 2016
Це кіно навряд чи можна назвати проривним як художній твір, але це дуже потрібний фільм. Ще п’ятдесят років тому в США (та й у всьому світі) проблема расизму існувала в такому безглуздому вигляді, що на рівні повсякденного прикладного життя це оберталося то фарсом, то невеликими локальними трагедіями. Особливо гротескно це виглядає у відношенні до NASA, однієї з найпрогресивніших організацій Землі. Три працівниці космічної галузі, які мали нещастя бути на той час бути чорними у США, надають неоціненну допомогу команді вчених – ще одна історія за реальними подіями, яка, начебто, могла існувати лише у світі кіно.
Світ забуття (Oblivion) 2013
Як і в “На межі майбутнього”, героїчний Том Круз. Але на відміну від фільму, описаного вище, він підготовлений та досвідчений. Настільки, що поступово починає ставити питання самому собі про власну місію та про себе. 2077, чергове кіношне постапокаліптичне майбутнє Землі, в якому вціліле населення живе на космічній станції, видобуваючи ресурси на покинутій планеті. Компанію Крузу склали Ольга Куриленко, Морган Фрімен, Мелісса Лео та Ніколай Костер-Вальдау.
Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис
Хлопці що треба (The Right Stuff) 1983
Якщо вам було мало історій за реальними подіями у цьому списку, то ось вам ще одна: пілоти ВПС США, багато з яких були асами та героями війни, випробують апарати для перших пілотованих польотів у космос. У фільмі показано не лише професійну частину історії, а й особисту. Взаємини з дружинами та рідними на тлі амбіцій та потягу до найвищих досягнень у перших спробах відкрити космос для людства.
Чужий (Alien) 1979
Спокійний, неквапливий, науково-фантастичний фільм Рідлі Скотта, що поступово переростає у справжній горор. Корабель отримує сигнал про допомогу, його команда керується протоколом та поспішає на порятунок. На кораблі вони знаходять щось таке, що змінює назавжди не лише їхнє життя, а й усю науково-фантастичну індустрію кіно.
Читайте також: Всі фільми Рідлі Скотта, ранжовані від найгіршого до найкращого
Чужі (Aliens) 1986
Джеймс Кемерон підхопив естафету від Рідлі Скотта і зробив із камерної сай-фай драми зубодробильний космічний бойовик, при перегляді якого до останньої хвилини тримаєшся за ручки крісла від напруги. Ріплі також еволюціонувала, ставши більш жорсткою та мужньою, подібно до того, як змінилася Сара Коннор у двох послідовних шедеврах того ж режисера, “Термінаторі”. Суперечки про те, який фільм кращий, сиквел чи оригінальний, не вщухають і досі, і ймовірно, більшою мірою визначаються тим, до якого жанру ви більше прихильні. Так чи інакше, це абсолютна класика, обов’язкова до перегляду.
Читайте також:
Найкращі фантастичні фільми 21 століття
Найкращі фантастичні серіали всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom