Найкращі детективи всіх часів
За виключенням, можливо, лише комедій, детективи точно є найпопулярнішим жанром у глядача. І це не дивно. Для того, щоб відірватися від екрану смартфону та зосередитись на перегляді фільму, потрібно максимальне залучення. Детективи задають питання – багато питань. Хто це зробив, навіщо, а як же бути з оцим, а що буде, якщо – і знов по колу. Це велике задоволення, зрозуміти щось раніше, ніж слідчий на екрані (або принаймні сказати друзям “я так і знав, що це вона”). І це непогане тренування для мозку, розв’язувати задачі разом з детективами.
Ми зібрали 100 найкращих детективів всіх часів. Зважаючи на кількість, у добірці є зовсім різні стрічки. Є ближчі до трилера, є класичні нуари, є екранізації відомих авторів, а є написані безпосередньо для великого екрану, є речі відверто комедійні, а є настільки драматичні фільми, що детектив у них навіть не головне. Іншими словами, не кожен фільм у добірці є класичним детективом, до якого глядачі звикли, переглядаючи пригоди Шерлока Холмса або міс Марпл. Втім, кожна з цих стрічок буде цікава нашим читачам, якщо вони її ще не бачили (принаймні, ми дуже на це сподіваємось).
Ми не сортували фільми в статті в якомусь спеціальному порядку – вони надто різні, щоб порівнювати їх за якимись ознаками. Це просто найкраще з того, що є у жанрі (або у близьких жанрах).
Отже, kinowar.com представляє 100 найкращих детективів всіх часів. Для нас дуже важлива ваша підтримка. Якщо вам подобається те, про що ми пишемо, будь ласка, підтримайте наш сайт за посиланням. Крім того, не забувайте підтримувати ЗСУ.
Сім (Se7en) 1995
Похмурий жорстокий детектив від Девіда Фінчера. Напарником досвідченого детективу поліції (Морган Фрімен) стає молодий поліцейський (Бред Пітт). Разом вони намагаються знайти маніяка, який не просто вбиває своїх жертв, але ще й робить це відповідно до списку семи смертних гріхів. Якщо намагатися знайти його, базуючись виключно на уліках кожного нового вбивства, шанси впіймати його мінімальні: вбивця немов грається з детективами, залишаючи підказки, але не припускаючись помилок, які б вказали, де саме його шукати. Тому поліцейські намагаються зробити обхідний маневр, щоб випередити загадкового маніяка. Але чи вдасться його переграти? Що буде наступним ходом злочинця, коли детективи вийдуть на його слід?
Розмова (The Conversation) 1974
Герой Джин Гекмена – фахівець із прослуховування. Він отримує завдання записати розмову двох коханців на людній площі. Як завжди віртуозно впоравшись зі своєю роботою, він хоче передати результат замовнику, але натомість із ним розмовляє його заступник. Відмовившись віддати плівку, фахівець заново прослуховує її та виявляє те, що загрожує життю коханців. Після цього професіонал з прослуховування поринає у пекло параної та реального переслідування… Розкішний детективний трилер від режисера Френсіса Форда Копполи.
Примара (The Ghost Writer) 2009
Фільм Романа Поланскі. Ghost Writer – письменник-примара – це письменник, який пише мемуари для інших. Його новою роботою стає книга, яку потрібно написати прем’єр-міністру. Попередній автор потонув. У міру просування письменник починає ставити собі дедалі більше запитань. Він бачить, що відповіді, які дає йому прем’єр, не збігаються з реальними фактами. Провівши власне розслідування, він настільки близько наближається до правди про політика, що починає побоюватися, що стане наступним зниклим автором мемуарів… У головних ролях Юен Макгрегор та Пірс Броснан.
Ім’я троянди (Der Name der Rose) 1986
Екранізація роману майстра італійської літератури Умберто Еко. Письменнику постановка не сподобалася, але це не применшує здобутків картини в наших очах. Зрозуміти Еко можна: книга дуже об’ємна (як і все, що написав Еко), скорочення неминучі, та й рівень майстерності італійського генія надто високий. Якщо підходити до оцінки екранізації з позиції перфекціонізму, то зачепитися, звісно, буде за що. Але якщо просто дивитися цей фільм, стежачи за розвитком розслідування загадкових вбивств у середньовічному монастирі і насолоджуючись акторською грою Шона Коннері (ченця-детектива) та ще зовсім юного Крістіана Слейтера (його помічника), то не захопитися неможливо. Тривожна атмосфера, інтрига, що закручується, особливі обставини ведення справи (релігія і підвалини монастиря не дозволяють оцінювати всі речі з тією ж простотою як у сучасному світському світі) – все це створює унікальне полотно, аналоги якого навряд чи можна пригадати відразу. Рекомендується для перегляду всім фанатам як детективів, так і великого італійського письменника.
Вітряна ріка (Wind River) 2016
Мертву дівчину, без взуття та в легкому одязі, знайдено на безкрайніх засніжених просторах штату Вайомінг на території індіанської резервації. Молода агентка ФБР прибуває, щоб розслідувати справу, але місцеві звичаї надто специфічні: населення нечисленне, відстані великі, довіра до людей ззовні мінімальна. Тому вона просить допомоги у розслідуванні у місцевого єгеря.
Дует Елізабет Олсен та Джеремі Реннера стикається з максимальною людською жорстокістю. В умовах холодної півночі ще більше ранить холод, що походить від навколишніх людей.
Дівчина з татуюванням дракона (Män som hatar kvinnor) 2009
Саме шведську екранізацію роману Стіга Ларссона ми наводимо в нашому списку. Не тому, що версія Девіда Фінчера погана (як взагалі можна припускати, що Фінчер може зняти погане кіно). Просто в постановці Нільса Оплева з Нумі Рапас і Мікаелем Ніквістом більше саме тієї скандинавської похмурості, особливої північної атмосфери, яка так поєднується з аурою детектива про загадкові вбивства.
У дуже багатої людини давним-давно пропала племінниця. Вбивство так і не змогли розслідувати належним чином, до того ж вбивця щорічно ще й примудряється надсилати квіти, ранячи і без того ниюче від болю серце старого. Мільйонер наймає журналіста, відомого скандальними розслідуваннями, що програв суд по одній із справ, з такими розслідуваннями пов’язаній, а йому на допомогу приходить дуже своєрідна дівчина-хакер. Разом несподіваний дует намагається розібратися у справі, якій вже кілька десятків років.
Читайте також: Найкращі скандинавські детективні серіали
Сирота Бруклін (Motherless Brooklyn) 2019
Едвард Нортон не лише зіграв головну роль, а й виступив режисером, сценаристом та продюсером. Детектива (Брюс Вілліс) вбивають за інформацію, яку він збирає під час розслідування. Тепер за справу береться його протеже, який страждає на синдром Туретта. Йому доведеться нелегко, адже за цим вбивством стоять люди, які керують долями Нью-Йорка.
Убивство у «Східному експресі» (Murder on the Orient Express) 1974
Якщо літературною основою фільму є Агата Крісті, то в силі сценарію можна не сумніватися. Якщо акторський склад включає Шона Коннері, Жаклін Біссет, Інгрід Бергман, Ванессу Редгрейв, Мартіна Болсама, Майкла Йорка, то сумніватися у гідній грі акторів також немає причин. Ну а якщо це все зводить в єдине ціле такий режисер як Сідні Люмет – це запорука успіху. Класичний британський детектив про бельгійського детектива Еркюля Пуаро, який намагається розібратися в загадковому вбивстві в поїзді. Дванадцять ударів ножем пасажира, якого ненавиділи всі, адже у всіх були на це вагомі причини. Хто з ненависників вбивця? Однозначно рекомендується до перегляду як фанатам Агати Крісті, так і всім, хто просто любить хороший ґрунтовний детектив.
Ножі наголо (Knives Out) 2019
Інколи здається, що найкращі детективи залишилися далеко в минулому, і залишилося розраховувати лише на нові екранізації старих перевірених романів цього жанру. Але тут виходить “Ножі наголо” і все перевертається з ніг на голову: міцний захоплюючий сценарій, непередбачувана розв’язка та ще й зірковий акторський склад на додачу. Чекаємо на третю частину розслідувань від детектива Бенуа Блана у виконанні Денієла Крейґа в фільмі від режисера та сценариста Раяна Джонсона – сиквел (“Ножі наголо: Скляна цибуля”) вийшов вельми непоганим.
Китайський квартал (Chinatown) 1974
Одна з найпам’ятніших ролей Джека Ніколсона та один із найкращих фільмів Романа Поланскі. Приватному детективу пропонують зайнятися розслідуванням потенційного роману чоловіка багатої жінки. Дуже скоро він виявляється втягнутим у такий вир небезпечних інтриг, що вже зовсім не радий роботі, що підвернулася. Тим більше, фатальну багату жінку грає Фей Данавей.
У фільму було продовження (“Два Джейка”), але воно такого успіху не мало.
М’ясник (Le boucher) 1970
Трилер Клода Шаброля. У маленькому містечку зближуються скромна шкільна вчителька і м’ясник, що повернувся з війни. Відбувається серія вбивств молодих жінок, у місто прибуває слідчий, а жінка підозрює свого залицяльника – і тепер вона побоюється за своє життя.
На наступний ранок (The Morning After) 1986
Джефф Бріджес і Джейн Фонд у детективі від Сідні Люмета. Акторка прокинулася у стані важкого похмілля. Події ночі вона не пам’ятає, але поряд виявляє труп чоловіка з ножем у грудях. Вона впевнена, що не скоювала злочин, але вирішує втекти, щоб уникнути підозри поліції. У цьому їй береться допомогти відставний поліцейський.
Мальтійський сокіл (The Maltese Falcon) 1941
Гамфрі Боґарт в одному з класичних детективів, та й взагалі найбільш відомих фільмів за всю історію кінематографу. Дебютна робота Джона Г’юстона, перший фільм напрямку нуар (на думку багатьох критиків), екранізація одного з детективів Дешилла Гемметта. Пошук цінної статуетки мальтійського сокола пов’язаний з іншою справою, де під час стеження загинув детектив. Гамфрі Боґарт після виконання головної ролі став зіркою першої величини, а прийоми “чорного стилю” почали використовувати дуже багато режисерів і операторів згодом. Три номінації на Оскар, включаючи найкращий фільм та сценарій.
Читайте також: Найкращі фільми нуар всіх часів
Загублена (Gone Girl) 2014
Детектив Девіда Фінчера про те, якою непередбачуваною може бути найрідніша людина. У персонажа Бена Аффлека пропадає дружина, і він сам стає головним підозрюваним. Здавалося б, правда на його боці, і всі звинувачення хибні, але кожен наступний крок веде його ближче до арешту та ув’язнення. Хто ж винуватець злочину – чоловік чи хтось, хто перебуває за сценою і смикає за нитки, керуючи ситуацією?
12 розгніваних чоловіків (12 Angry Men) 1957
Ще один представник невмираючої класики. Сідні Люмет, який зняв багато хорошого кіно, поставив п’єсу про дванадцять присяжних, які відчайдушно намагаються зрозуміти, чи винен обвинувачений. Все починається з усього одного голосу проти, проте саме ця небайдужа людина зуміла заронити зерно сумніву. У результаті, справа, що здавалася настільки однозначною, обертається набагато складнішим аналізом. І незнайомим раніше людям доведеться пройти через безліч розмов, часом надто емоційних, щоб, подібно до детективів, встановити істину.
Генрі Фонда, Лі Джей Кобб, Мартін Болсам та інші великі актори американського кіно 50-60-х років.
Читайте також: Топ старих фільмів, які все ще не гірше за сучасні блокбастери
Тіло (El cuerpo) 2012
Непередбачуваний іспанський детектив. Вбито зрілу багату жінку, і її бідний і молодший чоловік під підозрою. Крім того, труп убитої зникає з моргу. А пізніше навколо починає діятись і зовсім якась містика, тому детектив, який веде розслідування, практично приречений на невдачу.
Перелом (Fracture) 2007
Ентоні Гопкінс проти Раяна Гослінга. Спершу здається, що шансів немає. Досвідчений злочинець так спритно обставив справу, що хоч і немає жодного сумніву в його винності, в суді виграти не вдасться. Що зможе протиставити молодий суперник у виконанні Гослінга? Напружений та сценарно дуже продуманий та сильний детектив.
Вся президентська рать (All the President’s Men) 1976
Політичний детектив про Вотергейтський скандал. Журналістське розслідування, яке поклало край президентському правлінню Річарда Ніксона. У головних ролях дует Роберта Редфорда та Дастіна Гоффмана. Через багато років було знято фільм про інший бік цього ж розслідування, який проливає світло на таємничу фігуру з ФБР, яка надає критично важливі відомості для журналістів – “Вотергейт. Крах Білого дому” (в головній ролі Ліам Нісон).
Мовчання ягнят (The Silence of the Lambs) 1991
Картина, яка стала миттєвою класикою. ФБР шукає маніяка-вбивцю, проте самі впоратися не можуть. Вони залучають того, хто сам мислить як психопат. І він здатний на таке мислення через психічний розлад – він убивця і канібал. Однак при цьому він вкрай обдарований інтелектуально і фізично, має вишукані манери, захоплюється живописом, музикою та філософією. Молодій випускниці академії (Джоді Фостер) доводиться порозумітися з таким специфічним персонажем заради пошуку злочинця, який поки що на волі і продовжує вбивати. У ролі чарівного людоїда-інтелектуала, що безмірно лякає – Ентоні Гопкінс.
Читайте також: Найкращі трилери всіх часів
Таємниця в його очах (El secreto de sus ojos) 2009
Цей фільм у 2015 році перезняв Голлівуд (як і всі успішні латиноамериканські, європейські та азіатські стрічки, здатні принести глядацьку увагу та касу). Проте саме оригінальний фільм ми розміщуємо у нашому списку. І справа не лише в Оскарі за найкращий іноземний фільм та позиції у рейтингу топ-250 фільмів від IMDb. Справа в по-справжньому напруженій дії та закрученій історії. Подається вона у вигляді спогадів судового службовця про давню справу. Молоду жінку по-звірячому зґвалтували та вбили. Судовий службовець дає обіцянку її чоловікові знайти винних. В той же час, цих “винних” йому намагаються підсунути офіційні органи, поспіхом закриваючи справу. Від цього інтерес до розслідування лише підігрівається…
Спогади про вбивство (Salinui chueok) 2003
Похмурий детектив за реальною історією від режисера “Паразитів” Пон Чжун Хо. У корейській глибинці відбуваються вбивства молодих жінок. Місцеві детективи надто безладні та непрофесійні, щоб вийти на слід убивці, тому з Сеула прибуває досвідченіший фахівець. Спочатку поліцейські не можуть порозумітися, але потім ними опановує одержимість цією справою, і вони готові піти на що завгодно, щоб розгадати особистість того, хто стоїть за цими страшними злочинами…
Довге прощання (The Long Goodbye) 1973
Екранізація ще одного класичного детектива, щоправда куди більш активного в плані екшну від головного героя-слідчого. Книгу “Довге прощання” Реймонда Чандлера поставив один із столпів голлівудської режисури – Роберт Альтман. Культовий персонаж Філіп Марлоу прокидається і прямує за котячим кормом. Він зустрічає свого старого друга, котрий просить підвезти його до мексиканського кордону. Після того як Марлоу повертається, його заарештовують за причетність до вбивства дружини цього друга. А потім цей друг закінчує життя самогубством у Мексиці, після чого Марлоу випускають. Але тепер все тільки починається: Марлоу – досвідчений детектив, і в самогубство друга він не вірить.
Афера Томаса Крауна (The Thomas Crown Affair) 1999
Цей фільм є ремейком однойменного фільму 1968 року зі Стівом Макквіном та Фей Данавей. Отже, перед тим, як вкотре заявити про те, що ремейки – це погано і скільки їх можна знімати, згадайте, чи бачили ви оригінал. Версія 1999 року знята Джоном Мактірнаном (це людина, яка зняла “Міцний горішок”), а в головних ролях тут Пірс Броснан і Рене Руссо.
Навіщо багатій людині красти? Щоб стати ще багатшим? Щоб грати в інтелектуальні ігри із поліцією? Як би там не було, а герой Броснана краде дорогі полотна і зловити його не вдається нікому. За справу береться досвідчена (і дуже вродлива) слідча, яку грає Руссо. Між детективом і підозрюваним зав’язується щось більше, ніж спілкування. Це водночас схоже і на спробу зблизитися, щоб вивідати більше інформації, і на відчайдушну безрозсудну пристрасть, яка захопила злочинця та служителя закону. Чи можливий щасливий фінал, де всі отримають, що вони справді хочуть?
Читайте також: Маловідомі фільми про пограбування банків, які варті перегляду
Утікач (The Fugitive) 1993
Фільм вийшов не те щоб дуже давно, але вже років тридцять вважається класикою. Сюжет також не те, щоб надто заплутаний, але тримає, не відпускаючи. Може, справа в дуеті Гаррісона Форда (підозрюваний) і Томмі Лі Джонса (детектив, який очолює погоню), а може в тому, що це такий вид детектива, який міцно сплітається з напруженою дією на екрані. Хірурга звинувачують у вбивстві дружини, йому загрожує страта. Але він точно знає, що невинний: він навіть бачив справжнього вбивцю. Ось тільки хірургові ніхто не вірить. Щоб довести свою невинність, йому доводиться втекти і розшукувати справжніх злочинців. Однак те, що він втік, зовсім не додає довіри до нього поліцейським. Вони йдуть у погоню так само відчайдушно, як Форд намагається втекти від служителів закону.
Полонянки (Prisoners) 2013
Дені Вільнев просто не вміє знімати кіно, яке не захоплює. У двох сімей зникають діти, які гуляли разом. Відчайдушні пошуки гарячими слідами не дають жодного результату. За справу береться місцевий детектив, який до того розкривав усі справи, за які брався. Але в збожеволілих від горя батьків немає ні віри в нього, ні часу на очікування. Вони вирішують докопатися до істини самостійно, не гидуючи жодними засобами.
Фільм для любителів розслідувань злочинів маніяків/психопатів та для тих, хто любить психологічну складову у хорошому детективі. Г’ю Джекман і Джейк Джилленгол неймовірні.
Читайте також: Найкращі серіали про маніяків і серійних убивць
Бувай, дитинко, бувай (Gone Baby Gone) 2007
Режисерський дебют Бена Аффлека. Багато хто не любить актора за участь у не найякісніших картинах (і ще більше людей не любить його просто за те, як він виглядає), але не відзначити його однозначний талант сценариста та режисера просто неможливо.
Молодший брат Аффлека – Кейсі – зіграв головну роль. Він і його напарниця (її грає Мішель Монаган, знайома всім, в першу чергу, по “Справжньому детективу”) допомагають матері-одиначці у пошуку її доньки після того, як поліція виявляється безсилою. Їм заважають злочинці, поліція, політики та навіть родичі самої дівчинки, але тепер молодий недосвідчений детектив, який раніше переважно стежив за невірними жінками та чоловіками, розцінює цю справу як щось персональне, те, що необхідно довести до кінця.
Для повного комплекту також відзначимо участь у картині Моргана Фрімена та Еда Гарріса.
Таємниці Лос-Анджелеса (L.A. Confidential) 1997
У цьому фільмі чудово все: акторський склад, постановка, дух епохи (Лос-Анджелес 50-х) та закручений детективний сюжет. Поліцейський детектив завжди передбачає значну роботу мозку глядача щодо спроби визначити, у чому тут справа. У “Таємницях Лос-Анджелеса” стільки деталей, стільки роботи з промальовування характерів і стільки супутнього гламуру Голлівуду 50-х, що про детективну складову періодично забуваєш. Але вона все одно наздожене.
Масове вбивство у кафе, в якому гине поліцейський. Поліцейський, щоправда, напередодні був звільнений, оскільки мав вибуховий характер і не боявся неприємностей. Озлоблені колеги знаходять винних і вбивають їх під час затримання. Як часто буває, не всі вірять, що закрита справа чиста. Троє детективів починають копати глибше, і тут розкривається гнилий світ гламуру: елітні повії, загадкові пластичні хірурги, корупція та інші переваги великого порочного міста. Якщо врахувати, що детективи мають ще й зуб один на одного, то до розгадки прийти буде зовсім непросто.
Рассел Кроу, Кевін Спейсі, Гай Пірс, Кім Бейсінгер, Денні Де Віто, Джеймс Кромвелл в одному з найкращих детективів 90-х.
Зодіак (Zodiac) 2007
Якщо фільм зняв Девід Фінчер, його потрібно дивитися. А якщо він поставив детектив за реальними подіями про пошук маніяка-вбивці, то це обіцяє напружений перегляд із повним зануренням в історію. До речі, Зодіак – це прізвисько вбивці. Шукають його і поліцейські, і журналісти. У ролі одного з копів майбутній Халк (Марк Руффало), а в ролі одного з журналістів – Роберт Дауні-молодший (і, до речі, це одна з найкращих його ролей). Ще одного журналіста, одержимого пошуком розгадки, грає Джейк Джилленгол.
Оскільки стрічка за реальними подіями, то тут менше драйву та екшну, проте більше опрацювання характерів і деталей. Дуже вдумливе кіно для справжніх кіноманів.
Молодий Шерлок Холмс (Young Sherlock Holmes) 1985
Зараз такими спінофами нікого не здивуєш, а от у 1985 році подібні експерименти виглядали відважними: взяти класичних героїв із культового детективу та занурити їх в інший час та місце дії. Шерлок Холмс та доктор Ватсон, як виявилося, за версією картини Баррі Левінсона, зустрічалися в юні роки. І, звичайно, без розслідування не обійшлося. Причому юному детективу та його помічнику довелося зіткнутися не лише зі злочином, а й із містикою.
Лінія розповіді класичного детектива при цьому трохи ламається: за книгою Конан-Дойля, до зустрічі у квартирі на Бейкер стріт Холмс та Вотсон знайомі не були. Але це незначні деталі для педантів, головне те, що історія вийшла справді цікавою. Нагадаємо, що Баррі Левінсон створив також такі шедеври як “Людина дощу”, “Доброго ранку, В’єтнам”, “Хвіст крутить собакою”. А тому й відчайдушний експеримент із культовими героями також вийшов вельми успішним.
Прокол (Blow Out) 1981
У 1981 році Браян Де Пальма зняв фільм, про який цілком можна було б сказати “зараз такого кіно не знімають”. Ми не фанати цього вислову (як і сентенції “раніше було краще”), та все ж, зараз таке кіно дійсно зустрінеш нечасто. Звукооператор намагається розплутати справу про аварію за випадковими свідченнями – запис звуку, фотографії інциденту, уривчасті розповіді свідків. Аварія не проста: до неї потрапив кандидат у президенти США. Тому чим ближче герой Траволти до розгадки, тим більше впливових сил проти нього.
Нетривіальний детектив, дуже вдумливе кіно, шикарне опрацювання деталей, дуже точна робота сценариста. Крім Траволти також зайняті Ненсі Аллен та Джон Літгоу. Однозначно рекомендується до перегляду.
Янгольське серце (Angel Heart) 1987
Екранізація роману Вільяма Гйортсберга від Алана Паркера (до речі, той випадок, коли фільм сильніший за книгу). Найкраща роль Міккі Рурка. Неймовірний Роберт Де Ніро.
Детектив (Рурк) береться за справу від досить своєрідного клієнта Луїса Сайфера (Де Ніро). Спочатку здається, що випадок стандартний і впоратися з ним – не проблема: треба розшукати співака, з яким клієнт мав контракт. Після війни він потрапив до психіатричної клініки, а потім зник. Проте справа ускладнюється тим, що кожен новий його свідок гине одразу після розмови з детективом. І чим далі він рухається у розкритті замовлення, тим більше навколо трупів, драми та містики.
Вікно у двір (Rear Window) 1954
Класика від Хічкока. Фотограф (Джеймс Стюарт) через травму тимчасово прикутий до крісла та сидить удома. Від нічого робити, від спостерігає у вікно за сусідами. Спочатку це більше розвага, щоб вбити час, але потім він розуміє, що окрім часу вбито ще декого – йому починає здаватися, що один із сусідів зробив щось зовсім погане зі своєю дружиною. Тепер йому потрібно переконатися у своїй правоті та довести її іншим.
Крім Стюарта, у цьому культовому фільмі зайнята також легендарна Грейс Келлі.
Звичайні підозрювані (The Usual Suspects) 1995
У цій статті ми часто повторюємо слово “класика”. І причини цього зрозумілі: багато детективів саме тому і стали кращими в історії, бо настільки гарні відразу за декількома параметрами, що з часом не стираються з пам’яті, а стають класичними творами. Так сталося і з картиною Брайана Сінгера. Досідчені шахраї-рецидивісти об’єднуються заради грандіозного пограбування, але в процесі виявляється, що їх підставили. “Щось пішло не так”, і причини цього зовсім неясні. Розбираються у справі не лише ті, що залишилися живими, а й паралельно поліція.
Іконічний образ злодія (не називатимемо його – хто дивився, той зрозуміє, а для інших не створюватимемо спойлерів), шикарний акторський ансамбль і непередбачувані повороти сюжету. Гебріел Бірн, Кевін Спейсі, Стівен Болдуін, Бенісіо дель Торо, Кевін Поллак в одній з найкращих картин 90-х (та й усіх часів, якщо спиратися на рейтинг IMDb).
На північ через північний захід (North by Northwest) 1959
Ще один детектив-трилер від маестро Гічкока. Рекламного агента сприймають як шпигуна і влаштовують на нього полювання. У новій для себе ролі герой Кері Ґранта почувається незатишно, але вибору йому залишають. Йому доводиться постійно бігти, а людей, яким у цьому процесі можна було б довіритися, все менше і менше.
Перш, ніж я засну (Before I Go to Sleep) 2013
Незважаючи на потужний акторський склад (Ніколь Кідман, Колін Ферт та Марк Стронг), цей фільм пройшов не надто поміченим. І даремно. Хоча режисер використовує багато стандартних прийомів жанрів, які вічно знаходяться на стику, детектива і трилера, “Перш ніж я засну” по-справжньому захоплює. Героїня Кідман втратила пам’ять. Щоранку вона прокидається і не пам’ятає нічого. Їй доводиться відновлювати уявлення про своє життя щодня, у чому їй допомагає чоловік (Колін Ферт). Жінка постійно сумнівається у навколишній реальності, а тому починає намагатися провести власне розслідування причин втрати пам’яті.
Читайте також: 25 найбільш недооцінених фільмів останніх 25 років
Острів проклятих (Shutter Island) 2009
Думки про цей фільм Мартіна Скорсезе розходяться: частина аудиторії вважає, що детектив чудовий, але багато хто вважає, що ходи багато в чому стандартні, особливо для глядача досвідченого. Можна погодитись і з тими, і з іншими. Адже, незважаючи на справді помітну кількість сценарних та режисерських кліше, фільм все одно захоплює. Фінальні сцени взагалі предмет для цитат як на рівні фраз, так і на рівні постановочних прийомів.
Безперечно, сильна сторона картини – гра акторів. Зі складом із Леонардо Ді Капріо, Бена Кінгслі, Марка Руффало та Мішель Вільямс навряд чи могло бути по-іншому. Два детективи приїжджають до психіатричної клініки на острові, щоб розслідувати зникнення пацієнтки. Поступово вони занурюються в хитросплетіння інтриг у лікарні, плутанину у свідченнях та неймовірну кількість брехні. Знайти пацієнтку, а часом і просто не загубитися у вирі подій, стає все складніше і складніше.
Будинок проклятих (Stonehearst Asylum) 2014
Знову психіатрична клініка, знову Бен Кінгслі у ролі головного лікаря, знову розслідування, яке веде в болото брехні. Навіть прокатну назву у нас зробили схожою на фільм Скорсезе. Лікар починає працювати у кліниці, проте дуже скоро розуміє, що її керівник, цілком імовірно, не той, за кого він себе видає. Більше того, справжнього головного лікаря замкнули у підвалі, а процесами у лікарні тепер заправляють пацієнти. Так каже замкнений у підвалі герой Майкла Кейна. Але що, якщо він просто обманщик і псих? І що якщо обманює герой Бена Кінгслі, який у такому разі психопат при владі? Щоб зробити ситуацію ще складнішою, молодий лікар починає відчувати теплі почуття до однієї з пацієнток (що не дивно, адже її грає Кейт Бекінсейл).
Основний інстинкт (Basic Instinct) 1992
Пол Верговен зняв неймовірний еротичний трилер. І незважаючи на велику кількість сексу, не варто забувати, що в центрі історії стоїть детектив. Майкл Дуглас розслідує вбивство, що скоєне під час сексу. Жертві прив’язали руки до спинки ліжка шовковим шарфом, а потім до смерті забили ножем для колки льоду. За дивним збігом саме такий спосіб вбивства описала письменниця Кетрін Трамелл в одній зі своїх книг. Саме тому підозра у вбивстві її знайомого (і коханця) падає на неї. Можливо, справа закрилася б дуже швидко, але письменниця дуже розумна та спритна. А до того ще й гарна собою. Точніше, вона стовідсоткова секс-бомба, бо грає її Шерон Стоун. А тому в процесі розслідування доведеться побачити ще чимало смертей, загадок та сексу. Культове кіно, що залишило незабутній слід в індустрії та пам’яті глядачів.
Щоправда, його продовження – лише бліда тінь.
Читайте також: Топ-15 фільмів, що замішані на сексі
Найкраща пропозиція (La migliore offerta) 2012
Геніальний італійський режисер Джузеппе Торнаторе (“Легенда про піаніста”, “Малена”, “Новий кінотеатр “Парадізо””) зняв черговий свій шедевр, створивши детектив про керуючого аукціонним будинком, якого чудово зіграв Джеффрі Раш. Герой Раша проводить хитромудрі афери, щоб і продати дорожче, і поповнити свою власну колекцію раритетних картин. Живе він самітником, майже ні з ким не спілкуючись і дотримуючись своїх індивідуальних, вкрай специфічних звичок. Однак одного разу світ спокою порушується загадковою клієнткою. Поступово колекціонер переймається інтересом до її персони і все глибше втягується в ланцюг подій, що змінюють його життя назавжди.
Чиста формальність (Una pura formalità) 1994
Жерара Депардьє заарештовують, і він не може зрозуміти за що, оскільки нічого не пам’ятає. Він намагається зібрати докупи фрагменти спогадів, але так і не приходить до розуміння, жертва він, злочинець або випадковий свідок. До того ж проблем додає в’їдливий персонаж Романа Поланскі, інспектор, який не залишає героя Депардьє у спокої.
Ще один нестандартний детектив від режисера Джузеппе Торнаторе.
Гра (The Game) 1997
Знову Фінчер. Майкл Дуглас живе розміреним успішним життям. І саме тому його брат (Шон Пенн) пропонує йому зіграти у гру. Організацією гри займатиметься дивна компанія, співробітники якої не викликають довіри. Дуже скоро герой Дугласа розуміє, що даремно погодився, тому що події набувають абсолютно критичного обороту. Він виявляється втягнутий у злочини та поліцейські переслідування. У спробі розібратися, що відбувається, він звертається за допомогою до дуже різних людей…
Читайте також: Фільми із закрученим сюжетом та непередбачуваною кінцівкою
Код да Вінчі (The Da Vinci Code) 2006
Так, ми в курсі, що Ден Браун – це “Умберто Еко для бідних”, що це белетристика, мейнстрім та “Коельо в детективі”. І все ж, “Код Да Вінчі” залишив помітний слід як у світі любителів книг, так і в кіношному світі. Можливо, ви не станете приводити Брауна і фільм Рона Говарда як зразок детективного оповідання, але навряд чи ви зможете сказати, що картина не цікава. А тому, за всієї суперечності предмета, присутність у нашому списку вона явно заслужила.
Професора Роберта Ленгдона (Том Генкс) звинувачують у вбивстві, якого той не скоював. Як це часто буває з невинними людьми у кіно, професор ховається від поліції та намагається провести своє власне розслідування. У чому йому допомагає чарівна та дуже розумна героїня Одрі Тоту. У результаті професору відкривається таємнича змова середньовічних кланів, здатна вразити самі підвалини церкви.
У картині також зайняті Жан Рено та Пол Беттані.
Читайте також: Найкращі детективні серіали
Ілюзіоніст (The Illusionist) 2005
Ілюзіоніст здатний грати зі свідомістю людей не лише під час виступів, а й у реальному житті. Персонаж Едварда Нортона показує неймовірні фокуси, що підкорюють публіку, а паралельно намагається відновити стосунки з Софі, дівчиною, з якою його розлучили в молодості. Проблема в цій ситуації полягає в тому, що Софі (Джессіка Біл) є нареченою принца. А коли її знаходять мертвою, фокуснику взагалі доводиться туго – саме він тепер головний підозрюваний. Розслідування веде принциповий детектив (Пол Джаматті), який не надто шанує талант ілюзіоніста.
Людина, що знала надто багато (The Man Who Knew Too Much) 1955
Сімейна пара проводить відпустку в Марокко. Вона знайомиться з французом, який потім гине у них на очах. Перед смертю він встигає розповісти герою Джеймса Стюарта про шпигунську змову. І тепер, як і з усіма людьми, які дуже багато знають, з ним можуть статися найнеприємніші речі…
Ремейк свого власного фільму – за 21 рік до цього, у 1934 році, Хічкок вже зняв “Людину, що знала надто багато”. У цій версії неперевершено грав знаменитий Пітер Лорре.
Свідок обвинувачення (Witness for the Prosecution) 1957
Біллі Вайлдер – один із найлегендарніших режисерів Голлівуду (“У джазі тільки дівчата”, “Сверблячка сьомого року”, “Квартира”, “Подвійна страховка” та багато іншого). Марлен Дітріх – одна з найлегендарніших голлівудських актрис. А Агата Крісті, за п’єсою якої поставлений “Свідок звинувачення” – ікона детектива. У такій комбінації успіх був неминучим, і історія про адвоката, якому забороняють працювати лікарі (через важку хворобу), але який все одно береться захищати обвинуваченого у вбивстві, зібрала шість номінацій на Оскар і увійшла до історії кіно.
Обвинувачений був у дружніх стосунках із багатою літньою дамою, яка заповіла спадщину саме йому. Мотиви її вбивства очевидні, тому підозрюваного визначили відразу. Справа ускладнюється ще й тим, що єдиним свідком на боці обвинуваченого може виступити лише його дружина, а тому надії на виправдувальний вирок невисокі.
39 сходинок (The 39 Steps) 1935
Фільм від Альфреда Гічкока, випущений у 1935 році за книгою 1915 року. Незважаючи на давність і літературної основи, і самого фільму, все ще один із найкращих детективів в історії кіно (втім, чому дивуватися – це ж маестро Гічкок).
Канадець приїжджає до Англії, знайомиться із дівчиною, а потім її вбивають у нього в номері. Початок для головного героя не дуже обнадійливий. Але ще гірше для нього те, що дівчина була секретним агентом, а тому тепер на нього полюють крім поліції ще й німецькі шпигуни.
Поцілунок навиліт (Kiss Kiss Bang Bang) 2005
Оскільки будь-який перелік кращого буде достатньо гарним, якщо буде мати різноплановість, то ми вирішили включити і нестандартний детектив від Шейна Блека. Людина, причетна до створення “Останнього бойскауту” і “Смертельної зброї”, ясна річ, має бути наділена неабияким почуттям гумору. Тому фільми Блека стандартними схемами не рясніють. Трупи та чорний гумор – ось що рухає картину з Робертом Дауні-молодшим уперед. І це не дивно, адже літературна основа називається “Тіла там, де ти їх знайшов”.
Дауні грає дрібного злодія, напарника якого застрелили за невдалої спроби пограбування магазину дитячих іграшок. Сам герой Дауні врятувався, потрапивши на акторське прослуховування. Тепер він має грати роль у голлівудському проекті, а для того, щоб він вжився в образ детектива, до нього приставляють справжнього детектива. Разом вони займаються розслідуваннями, аби “актор” зрозумів, як працює поліція.
У фільмі також зайняті Вел Кілмер та Мішель Монаган.
Читайте також: Найкращі чорні комедії
Молодий і невинний (Young and Innocent) 1937
Ще один детектив Альфреда Гічкока з далекого минулого (1937 рік). Головного героя звинувачують у вбивстві акторки. Усі докази – проти нього (зокрема, вбита задушена поясом його плаща). Головний детектив у справі впевнений у винності молодої людини, але його дочка, навпаки, намагається допомогти хлопцеві. Як це часто буває, між молодими людьми виникає симпатія.
Пам’ятай (Memento) 2000
Культовий фільм Крістофера Нолана. Детективом тут виступає людина з дуже своєрідною недугою – відсутністю короткочасної пам’яті. Вже за хвилину він забуває, що сталося. Щоб пам’ятати, що його дружина вбита і вбивцю потрібно знайти, він наносить собі на тіло татуювання. Те саме він робить і з доказами у справі.
Для більшої заплутаності, оповідання йде над прямому порядку, а зворотному. За розвитком фільму варто стежити уважно. І якщо ви будете досить уважними, це буде одне із найяскравіших вражень від кіно у вашій фільмографії.
У головній ролі Гай Пірс, в одній з ролей також зайнята Триніті – Кері-Енн Мосс.
Гра навиліт (Sleuth) 1972
І знову детектив не найкласичнішого штибу. Фільм – це діалог всього двох героїв, літнього письменника (детективних романів, до речі) та молодої людини, яка є коханцем його дружини. Лоуренс Олів’є грає цинічного гравця чужими долями, маніпулятора, здатного підлаштувати будь-яку ситуацію тільки для того, щоб принизити людину, поставити її на місце. Молодий (у ті роки) Майкл Кейн грає непростого персонажа, здатного відповісти тим самим. Між чоловіками зав’язується психологічна дуель, розв’язка якої абсолютно непередбачувана.
Обидва актори номінувалися за свої ролі на Оскар. Цікаво, що через 35 років (у 2007 року) було знято ремейк цього фільму, і літнього письменника грав уже Майкл Кейн. Опозицію йому склав Джуд Лоу.
Пожежі (Incendies) 2010
Фільм, на якому Дені Вільнев зробив собі ім’я. Так, широко відомий він став трохи згодом, але саме “Пожежі” вивели його на рівень серйозного гравця на полі режисури. Фільм рухається між минулим і сьогоденням, у якому брат із сестрою, згідно із заповітом матері, намагаються розшукати свого батька, щоб розібратися у важких перипетіях долі власної родини. Пошуки ведуть їх на Близький Схід, життєві уклади якого лише ускладнюють завдання.
Наполегливо рекомендується для перегляду всім любителям гарного детективного трилера. Один із найкращих детективів в історії та один із найкращих фільмів усіх часів.
Справа пеліканів (The Pelican Brief) 1993
Ще одна екранізація Джона Грішема. Вбивають двох членів Верховного суду США. Студентка юрфаку намагається скласти свою версію справи. Вона передає її викладачеві (і коханцю), а той передає до ФБР. Після чого його автівка негайно вибухає. На студентку відкрито полювання, і вона намагається врятуватися, а паралельно і домогтися правди, звернувшись до журналіста. Але світ політики сповнений небезпеки, які беруть коріння в корупції, зав’язаній на нафті…
У ролі студентки – Джулія Робертс, у ролі журналіста – Дензел Вашингтон. Одна з найуспішніших картин 90-х. Режисер – Алан Пакула, який поставив “Вибір Софі”, “Вся президентська рать” та “Презумпцію невинності”.
Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі (JFK) 1991
Дуже потужна картина, одна з найкращих створінь від Олівера Стоуна (так, колись він був класним режисером, а не лізоблюдом російської верхівки). Кевін Костнер грає людину, яка пішла проти системи та громадської думки та спробувала розібратися в справжніх обставинах убивства Джона Кеннеді. На нього (і сім’ю) обрушився народний гнів, нерозуміння, навіть свої люди його зрадили, але він із маніакальною завзятістю створював альтернативну версію того, що сталося 22 листопада 1963 року.
Сценарій складено за двома книгами. Олівер Стоун від самого початку кар’єри є противником системи, а тому завжди займає бік, який опонує владі та правлячій системі в США. У випадку з “Постріли в Далласі” аргументи режисера дуже серйозні. Фільм досить довгий, а тому Стоун мав достатньо часу, щоб детально розібрати розслідування окружного прокурора Нового Орлеана. Обов’язково до перегляду всім любителям історії (особливо американської) та всім любителям розміреного, логічно збудованого детективу.
Кевін Костнер, Ґері Олдмен у ролі Лі Харві Освальда, Томмі Лі Джонс, Майкл Рукер, Сіссі Спейсек, Кевін Бейкон, Джек Леммон, Джон Кенді, Вінсент Д’Онофріо та Дональд Сазерленд в одній із найдетальніших детективних стрічок початку 90-х.
Читайте також: Топ фільмів про маніпуляцію масовою свідомістю
Три дні Кондора (Three Days of the Condor) 1975
Звичайний аналітик контори, що працює на ЦРУ, виходить купити сендвічі. Повернувшись, він знаходить всіх колег убитими. Навіть співробітник, який не вийшов цього дня на роботу, гине. З чим це пов’язано і чому за ним самим розгорнуто полювання, належить з’ясувати персонажу Роберта Редфорда, прізвисько якого – Кондор.
Крім Редфорда у фільмі також зайняті дві ікони американського кіно – Фей Данавей та Макс фон Сюдов. Режисер – легендарний Сідні Поллак.
8 жінок (8 femmes) 2002
Детектив-мюзикл від Франсуа Озона. В одному будинку зібралося вісім жінок, а єдиний чоловік, батько родини, мертвий. Зв’язок обірваний, підступи до будинку перекриті. Злочин міг скоїти лише хтось із своїх, і жінкам доведеться розібратися, хто саме це зробив, в процесі оголюючи масу непривабливих сімейних таємниць.
Неймовірний акторський склад, весь колір французького кіно – Катрін Денев, Фанні Ардан, Ізабель Юппер, Еммануель Беар, Вірджинія Ледоєн, Людівін Саньє.
Багряні ріки (Les rivières pourpres) 2000
Містичні вбивства, які скоєні не в пориві гніву чи нападі психопатії, а продумані, вивірені, практично зрежисовані, немов для великої сцени. Глядачами тут виступають детективи, а злочинець наче видає їм підказки для його пошуку, але при цьому не планує бути знайденим.
Пара детективів – досвідчений легендарний слідчий у виконанні Жана Рено та молодий гарячий напарник, чию роль грає Венсан Кассель.
У випадку вбивства набирайте «М» (Dial M for Murder) 1954
Ідеальне вбивство можливе лише у кіно. Але з іншого боку, ми і дивимося кіно. А це означає, що задум чоловіка із залученням абсолютно сторонньої людини для вбивства може завершитися удачею. Чи не може? Це неможливо передбачити до самого фіналу, адже режисером виступає Альфред Гічкок, тому похвилюватися доведеться.
У головних ролях Грейс Келлі та Рей Мілланд.
Віра Дрейк (Vera Drake) 2004
Віра Дрейк (Імельда Стонтон) – звичайнісінька жінка, яка доглядає хвору матір і працює домробітницею в кількох сім’ях, щоб зводити кінці з кінцями. Її сім’я – прості робітники, які й не здогадуються, що Віра допомагає робити підпільні аборти. Грошей за це вона не бере, але в безкорисливість жінки вірять не всі – справа доходить до суду.
Відок (Vidocq) 2001
Детектив, знятий за коміксами. У Франції відбуваються загадкові вбивства. Жертв вбиває невловимий маніяк у масці, що відображає обличчя тих, хто зараз втратить життя. За розслідування береться найвідоміший французький детектив Відок (Жерар Депардьє), але завдання надто складне навіть для такого досвідченого майстра: схоже, злочинець має містичні здібності, і його затримання неможливе.
Великий сон (The Big Sleep) 1946
Нуарна екранізація однойменного роману Реймонда Чандлера. Гамфрі Боґарт у ролі Філіпа Марлоу. Детектива наймає генерал із метою розібратися із шантажистом його доньки. У дочки проблеми з наркотиками та бурхливим особистим життям. Коли Марлоу починає займатися справою, відбувається кілька вбивств, а сам детектив все глибше занурюється у вир обману.
Фарго (Fargo) 1996
Всі ми в захваті від серіалу “Фарґо”. Але майже за двадцять років до його появи брати Коен випустили фільм, що завоював Оскар і віддану любов фанатів (і який і поклав початок цьому чудовому серіалу). Холодна Міннесота, чорний гумор та багато насильницьких смертей. Це дуже смішно та дуже захоплююче. І хоча це не класичний детектив (паралельно з тим, що це ще й трилер, і чорна комедія, це ж Коени), він від цього не менш цікавий. Стів Бушемі, Френсіс Макдорманд, Вільям Мейсі та Петер Стормаре.
Читайте також: Найкращі фільми про поліцейських
Голем Лаймхаузу (The Limehouse Golem) 2016
У лондонському районі Лаймхаус часів вікторіанської Англії кінця 19 століття відбувається серія жорстоких вбивств. Вбивця підписується “Голем”. Інспектору (Білл Наї) доводиться продиратися крізь обман та інтриги, щоб перебираючи особи підозрюваних одну за одною (серед потенційних убивць у якийсь момент знаходиться навіть Карл Маркс), нарешті вийти на слід убивці.
Запаморочення (Vertigo) 1958
Детективний трилер з елементами містики від маестро Альфреда Гічкока. У головного героя, поліцейського (Джеймс Стюарт) панічний страх висоти. Через це одного разу стався трагічний інцидент, внаслідок якого загинув колега детектива. Розбитий депресією та докорами совісті, поліцейський іде у відставку. Через якийсь час він починає стежити за загадковою жінкою, будучи найнятим як приватний детектив. У міру розвитку справи він стає одержимий незнайомкою, і його недуга повертається з новою силою.
Госфорд-парк (Gosford Park) 2001
У маєток Госфорд-парк з’їжджаються багаті гості зі своєю прислугою. Паралельно показуються дві лінії подій – те, що відбувається зі знаттю та з їхніми слугами. Протиставлення двох способів життя, аристократичного та простих людей, зіткнення двох психологій. Знать намагається тримати зовнішній блиск, хоча проблем у аристократів не менше, ніж у їхніх слуг: комусь бракує грошей, комусь уваги, комусь кохання. Коли емоції досягають піку, відбувається вбивство – його міг скоїти будь-хто, як на боці прислуги, так і на стороні гостей, оскільки в процесі розвитку подій розкриваються нові мотиви різних персонажів.
Дівчина в потягу (The Girl on the Train) 2016
Героїня Емілі Блант розлучилася і втратила роботу. Вона поринула у вир алкоголізму і безцільно їздить у поїзді щодня, спостерігаючи за будинком тепер уже колишнього чоловіка. Якось вона помічає (хоча з поїзда дивитися далеченько, чого вже там), що в ідилічному малюнку нової сім’ї щось не так. Наслідки побаченого впливають не лише на її життя, а й на життя ще кількох людей. Безліч сюжетних твістів – дуже хвацько закручений детектив із серйозним акторським складом.
Задушливою південною ніччю (Спекотної ночі) (In the Heat of the Night) 1967
У 60-х толерантність лише починала формуватися як така. Тому коли в маленькому містечку в Міссісіпі (південний штат) відбувається вбивство, місцева поліція прагне не тільки якнайшвидше закрити справу, а й повісити її на першого зручного персонажа – таким виявляється темношкірий, який опинився в місті проїздом. Але з’ясовується, що це досвідчений детектив із Філадельфії. Його начальство хоче, щоб він залишився в місті і сприяв місцевим копам у розкритті цієї справи. Спочатку розслідування переростає у відкрите протистояння між поліцейськими. Але поступово шеф місцевої поліції розуміє, що приїжджий детектив значно розумніший і кваліфікований фахівець, ніж він сам… У головній ролі Сідні Пуатьє.
Життя Девіда Гейла (The Life of David Gale) 2002
У цьому фільмі автори і самі персонажі вводять усіх в оману. У глядача буде власна версія того, що відбувається, але навряд чи у фіналі вона підтвердиться. Коли злочин замислюється не через гроші, владу, помсту чи інші класичні мотиви, складно розібратися, хто реально за ним стоїть. А якщо вбивця принциповий і готовий на будь-які методи, щоб досягти свого, то його задум може виявитися значно масштабнішим, ніж це можна собі уявити. Кевін Спейсі та Кейт Вінслет у головних ролях.
Читайте також: Найкращі твісти в історії кіно
Зло під сонцем (Evil Under the Sun) 1982
Еркюля Пуаро встиг зіграти не лише Девід Суше, а й Пітер Устінов. Екранізація роману Агати Крісті розповідає про розслідування детективом підміни дорогого діаманта. У пошуках істини він потрапляє до елітного готелю на райському острові. Справа ускладнюється вбивством, яке відбувається в цьому готелі – і звичайно ж, у всіх присутніх є алібі на момент скоєння злочину.
Із пекла (From Hell) 2001
Похмурий детектив за мотивами коміксів Алана Мура. У Лондоні кінця 19 століття в районі Уайтчепел вбивають повію. За розслідування береться інспектор поліції (Джонні Депп), який має дар передбачення майбутнього у своїх снах. Регулярно покурюючи опіум для того, щоб розігнати потужність цієї здібності, детектив іде слідом містичного маніяка.
Хто підставив кролика Роджера (Who Framed Roger Rabbit) 1988
Незважаючи на те, що це комедійний детектив (і частина персонажів дуже смішна), у процесі розслідування того, хто ж власне підставив кролика на ім’я Роджер, глядач неодноразово відчуває холод, що піднімається по спині, оскільки режисер Роберт Земекіс вміє не тільки розважати, а й лякати. Та й розгадка зовсім не очевидна в цьому напіванімаційному/напівреальному світі.
Син (Mon garçon) 2017
Динамічний і напружений французький фільм на стику детектива та трилера. Коли син вічно зайнятого кар’єриста пропадає безвісти, батько, що збожеволів від горя, сам кидається на його розшуки, поступово відкидаючи людяність і все більше підкоряючись тваринним інстинктам… Гійом Кане і Мелані Лоран у головних ролях.
У 2021 році було знято ремейк з Джеймсом Макевоєм і Клер Фой – “Мій син”.
Невидимий гість (Contratiempo) 2016
Молодого бізнесмена звинувачують у вбивстві своєї коханки, а для його адвоката це остання справа, а тому виграти її – питання принципу. У пари обвинувачений – захисник є лише три години для того, щоб з’ясувати, як було діло, і розробити стратегію захисту, яка принесе перемогу…
Незнайомці в потягу (Strangers on a Train) 1951
Класичний детектив від Альфреда Гічкока, у якому двоє незнайомців у поїзді вирішують обмінятися цілями для вбивства: якщо усунути потрібну людину для свого компаньйона (а він у відповідь зробить те саме з необхідною тобі жертвою), то можна забезпечити собі залізне алібі. Теоретично все виглядає ідеально, але практично все йде не за планом…
Пізніше схему ідеального вбивства з цього фільму обіграли у чорній комедії “Скинь маму з поїзда” з Біллі Крісталом та Денні Де Віто.
Несамовитий (Frantic) 1988
Американський хірург приїжджає до Парижа, і доки він приймає душ у номері готелю, його дружина пропадає. Він кидається до влади, але від них надходить не надто багато допомоги. Тоді він береться за розслідування сам, потрапляючи в кругообіг розборок з наркодилерами, стаючи свідком убивства і поступово виходячи на слід… У головних ролях у трилері Романа Поланскі Гаррісон Форд та Еммануель Сеньє.
Особлива думка (Minority Report) 2002
У світі майбутнього немає злочинів, оскільки їм запобігають ще до моменту здійснення. Робить це розумна машина за допомогою медіумів. Виявляючи потенційного зловмисника, спеціальній бригаді із затримки злочинців повідомляється місце його знаходження. Але одного разу в ідеально налагодженому механізмі відбувається непередбачене: новим обвинуваченим стає один із тих, хто має знешкоджувати злочинців. Том Круз, Колін Фаррелл та Макс фон Сюдов у головних ролях, режисер – Стівен Спілберг.
Читайте також: Найкращі фантастичні фільми 21 століття
Занепалий (Fallen) 1998
Містичний детектив із Дензелом Вашингтоном у головній ролі. Після страти серійного вбивці, яку детектив бачив на власні очі, вбивства продовжуються. І вони відбуваються у тій самій манері, яку використав засуджений убивця. У фільмі також зайняті Дональд Сазерленд, Джон Гудман та Джеймс Гандольфіні.
Плетена людина (The Wicker Man) 1973
І ще один детектив, виконаний у містичній манері, що поступово переходить у горор. Детектив прибуває в невелике шотландське містечко в пошуках зниклої дівчинки. Проте місцеві кажуть, що її ніколи не існувало…
Впіймай мене, якщо зможеш (Catch Me If You Can) 2002
Це не детектив у класичному вигляді, а скоріше історія переслідування досвідченого, хоч і дуже молодого, шахрая (Леонардо Ді Капріо) упертим агентом (Том Генкс). Стівен Спілберг переніс на екран історію за реальними подіями, в якій хлопець періодично змінює сферу діяльності та спосіб виконання афери, залишаючи за собою масу доказів, але не даючи можливості затримати себе.
Після похорону (Murder at the Gallop) 1963
Екранізація одного з романів Агати Крісті про міс Марпл – цього разу не від британських, а від американських кінематографістів. Багач помирає на її очах, коли вона приходить до нього в рамках збирання коштів на благодійність. Пізніше під час оголошення заповіту сестра покійного говорить про те, що її брата вбили. Усі, хто фігурує в заповіті, мали можливість убити покійного, оскільки всі вони відвідували його напередодні смерті…
Відданий садівник (The Constant Gardener) 2005
Екранізація однойменного роману Джона ле Карре. Дипломат (Рейф Файнс) одружується з журналісткою (Рейчел Вайс), яка веде розслідування, мета яких – довести, що фармацевтичні компанії проводять випробування на бідних жителях Африки, що ставить під загрозу їхнє життя та здоров’я. Коли жінка підходить надто близько до викриття могутніх корпорацій, її вбивають. Чоловік вирішує відійти від спокійного життя та з’ясувати причини загибелі дружини.
Презумпція невинності (Presumed Innocent) 1990
Прокурор (Гаррісон Форд) вляпався. Мало того, що він завів роман з підлеглою (а він при цьому одружений з Бонні Беделіа, дружиною Брюса Вілліса в “Міцному горішку”), так її ще й знаходять мертвою. До того ж він починає вести справу про її вбивство, розуміючи, що конфлікту інтересів та публічної ганьби не уникнути. Якийсь час вдається уникнути розголосу, але поступово прокурора з усіх боків оточують максимально незручні обставини…
Шпигун, вийди геть! (Tinker Tailor Soldier Spy) 2011
За перипетіями цієї картини потрібно стежити дуже уважно, інакше просто випадаєш з лінії розповіді. Чисто британська постановка за романом Джона Ле Карре. Ґері Олдмен, Бенедикт Камбербетч, Том Гарді, Колін Ферт і Марк Стронг у шпигунському детективному трилері про агентів Mi-6, які намагаються знайти російського шпигуна, що засів у їхньому офісі. На дворі – часи Холодної війни, тому наявність подібного крота всіх засмучує і веде до жертв, у тому числі людських. Одна з найкращих ролей Ґері Олдмена.
Читайте також: Найкращі фільми про шпигунів
Рай та пекло (Tengoku to jigoku) 1963
Детектив від Акіри Куросави. Синові багатого бізнесмена дзвонять і кажуть, що його дитину викрали з метою викупу. Але дуже швидко він виявляє, що злочинці помилилися і викрали сина його шофера. Зловмисники також це розуміють, але викуп вимагають саме з бізнесмена. Тоді він викликає поліцію, яка починає довге складне переслідування викрадачів.
Рашьомон (Rashômon) 1950
Ще один детектив від Акіри Куросави, розказаний з різних точок зору. Одна й та сама історія поступово розкривається повною мірою під час свідчень кількох людей. У центрі справи – згвалтування та вбивство, але зрозуміти, хто говорить правду, а хто прикриває справжні мотиви того, що сталося, неможливо, оскільки кожен новий оповідач перевертає все з ніг на голову…
Приховане (Caché) 2005
У здоровому глузді Міхаеля Ганеке не назвеш режисером детективів (так само як і цей фільм куди більше, ніж просто детектив). Але закручується його фабула таким чином, що ти очікуєш на детективне розслідування і блискуче розкриття справи. Телеведучий отримує відеокасети із записом того, що відбувається біля його будинку, членів сім’ї, спійманих на камеру. Пізніше до цього додаються дивні дитячі за стилем малюнки. Він звертається до поліції, але це нічого не дає, оскільки копи не бачать складу злочину. І лише ґрунтовне занурення у своє минуле дає шанс на розгадку цієї максимально дивної справи.
Слідство у справі громадянина поза всякими підозрами (Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto) 1970
У цьому італійському детективному трилері все перевернуто з ніг на голову. Спочатку інспектор зустрічається з дивною, але дуже привабливою жінкою, а потім… вбиває її і підкидає докази, що вказують на нього самого, щоб його було легше зловити? Чи він інсценує вбивство, аби виманити реального злочинця? Чи це все відбувається у його запаленій свідомості? Чи він перевіряє систему на міцність? Чорт забирай, та що взагалі відбувається в цьому божевільному фільмі?
Поліцейський (Un flic) 1972
Неквапливий французький детектив. Ален Делон розпочинає розслідування пограбування банку. Поступово розуміє, що до справи причетні і його друзі, і його жінка. Який вибір зробити? Чи можна покривати друзів? Що робити, якщо обдурюють усе довкола, і довіритися можна лише власним інстинктам?
Квартира (L’appartement) 1996
Дует зовсім ще молодих Венсана Касселя та Моніки Беллуччі. Бізнесмен (Кассель) на ділових переговорах у ресторані побачив дівчину, у яку був пристрастно закоханий (Беллуччі), але вимушений був розлучитися за загадкових обставин. Тепер він починає знов її шукати, але на квартирі знаходить тільки схожу на неї іншу дівчину. Намагаючись розібратися у тому, що саме відбулося, персонаж Касселя розуміє, що дві дівчини наче зливаються в одну у нього в голові.
За вісім років Голлівуд зняв ремейк.
Одержимість (Wicker Park) 2004
Це стрічка з Джошем Гартнеттом, Діаною Крюгер та Роуз Бірн. Вона є рімейком французької картини (проте американський варіант набагато відоміший). Молодий фінансист бачить у ресторані своє колишнє кохання, яке загадково зникло два роки тому. Почуття до неї все ще живі, тому герой Гартнетта починає стежити за нею, намагаючись розібратися в тому, що сталося – як ви розумієте, це приводить його до іншої дівчини, що схожа на його кохану…
Смерть на Нілі (Death on the Nile) 1978
Перша проба Пітера Устінова в ролі Еркюля Пуаро в екранізації однойменного роману Агати Крісті. На пароплаві відбувається вбивство юної багатої жінки, яка нещодавно вийшла за бідного аристократа. Потім відбувається ще два вбивства, також загадкові. У всіх пасажирів є свої мотиви, щоб скоїти такі злочини, але в справжніх намірах злочинців розбереться Пуаро, який вкотре опинився в гущі подій, зовсім не бажаючи цього…
Таємнича річка (Mystic River) 2003
Психологічний детектив Клінта Іствуда. Трьох дітей зупиняють на вулиці педофіли після невдалої дитячої витівки. У результаті одного з трьох відвозять у невідомому напрямку і тримають у неволі, доки пацану не вдається втекти. Минає багато років, вже дорослі колишні друзі дитинства майже не спілкуються. В одного з них (Шон Пенн) вбивають дочку. Збожеволілий від горя батько намагається вибити результат від поліції, де працює його друг дитинства, один із трьох, зупинених педофілами (Кевін Бейкон). А коли зневіряється, бере розслідування у свої руки і виходить на слід одного із співучасників – це третій із друзів дитинства (Тім Роббінс).
Таємне вікно (Secret Window) 2004
Ще одна екранізація Стівена Кінга. Письменник зосереджено творить у своєму приватному будинку, доки не стикається з вкрай неприємним типом, який стверджує, що письменник викрав його ідеї для книжок та розбагатів на цьому. Його увага стає все більш настирливою, а поліція ігнорує потенційні проблеми, пов’язані з цією таємничою людиною.
Третя людина (The Third Man) 1949
Культовий чорно-білий фільм Керола Ріда за участю Орсона Веллса. Письменник дешевих вестернів приїжджає до післявоєнного Відня на запрошення свого друга. Але друг мертвий, і тепер письменник змушений розслідувати обставини його смерті.
Убивство смертю (Murder by Death) 1976
Чорна комедія з елементами детектива. П’ятьох найкращих детективів запрошено до будинку дивакуватого господаря, який влаштовує змагання. Той, хто розкриє вбивство, яке відбудеться у цьому будинку опівночі, отримає мільйон доларів.
Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) 2009
Чергова, яка вже за рахунком, екранізація розповідей про Шерлока Холмса. Цього разу Голлівуд підключив важку артилерію: в якості режисера виступив Гай Річі, в ролі Шерлока харизматичний Роберт Дауні-молодший, а питання щодо Ватсона закриває Джуд Лоу. Крім того, чудова музика від Ганса Циммера. Частина розповіді повністю відповідає змісту оповідань Конан Дойля, частина – політ фантазії сценариста.
Шерлок Холмс: Гра тіней (Sherlock Holmes: A Game of Shadows) 2011
У другому фільмі франшизи з погляду відповідності оригінальному твору працює концепт Рейхенбахського водоспаду. У цій картині Холмсом щільно зацікавився Моріарті, тому смертельна сутичка неминуча. Чи готовий до неї Холмс? І як йому вдасться вибратися з цих неприємностей (і чи вдасться в принципі)?
Якщо стаття була корисною для вас, і ви хочете, щоб ми продовжували робити цікаві матеріали, підтримайте, будь ласка, наш сайт за посиланням
Читайте також:
Найкращі детективні серіали всіх часів
Найкращі фільми про гангстерів і мафію
Найкращі фільми про пограбування банків
Найкращі фільми про втечу із в’язниці
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom